"Wszyscy chcą kochać" - to hasło tegorocznej Parady Równości, która w sobotę już po raz 10 przejdzie ulicami Warszawy. Swój udział zapowiedzieli m.in. politycy SLD, SdPl oraz Ruch Poparcia Palikota.
W tym roku parada rozpocznie się o godz. 13 przed Sejmem i zakończy na pl. Bankowym, gdzie zorganizowane zostanie Miasteczko Równości, które będzie finałem imprezy. Uczestnicy marszu przejdą ulicami Matejki, Alejami Ujazdowskimi, Piękną, Kruczą, Alejami Jerozolimskimi i Marszałkowską.
W paradzie pojedzie dziewięć platform. Swoje będą miały m.in. SLD, SdPl oraz Ruch Poparcia Janusza Palikota.
Gości rozwiezie Paradobus
W zorganizowanym na pl. Bankowym Miasteczku Równości swoje stoiska wystawiać będą firmy, stowarzyszenia, instytucje, kluby, partie polityczne. Jeszcze kilka godzin po marszu - do godz. 19 - będzie tam można skorzystać z różnych atrakcji i posłuchać muzyki. Odbędzie się tam też koncert francuskiego DJ'a Michaela Canitrota.
W dniu parady zorganizowany zostanie Punkt Informacyjny (przy ul. Widok 19), gdzie można będzie uzyskać informacje dotyczące zarówno manifestacji, jak i towarzyszących jej imprez.
W organizację tegorocznej Parady Równości włączyły się wszystkie kluby LGBT działające w Warszawie. By ułatwić uczestnikom poruszanie się pomiędzy nimi, organizatorzy parady przygotowali Paradobus - bezpłatny i chroniony autobus, który krążyć będzie pomiędzy klubami, rozwożąc gości do miejsc, które chcą zobaczyć i odwiedzić.
Kontrmanifestacje przewidziane
Jak powiedział rzecznik prasowy Parady Równości przedstawiający się jako Jej Perfekcyjność, planowane są co najmniej trzy kontrmanifestacje, przy czym dwie z nich usytuowane będą na trasie marszu.
Postulaty, z jakimi wystąpią w tym roku uczestnicy Parady Równości, to: uchwalenie ustawy o związkach partnerskich, wprowadzenie do szkół rzetelnej, neutralnej światopoglądowo edukacji seksualnej, obejmującej także kwestie różnorodności społeczeństwa, aktywna walka rządu z przejawami dyskryminacji wobec osób LGBT i innych mniejszości, poszerzenie przepisu o mowie nienawiści w Kodeksie karnym o kwestie dotyczące tożsamości płciowej i orientacji seksualnej, wprowadzenie przepisów ułatwiających proces medycznej i prawnej zamiany płci, a także nowelizacja ustawy o ochronie praw zwierząt.
11 czerwca doroczna parada LGBT "Europride" odbędzie się również w Rzymie.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24