Pójście na wybory jest dla Polaków najważniejszym wyznacznikiem patriotyzmu - wynika z sondażu wykonanego na zlecenie dziennika "Polska". Nasi rodacy mniej chętni są już np. do płacenia podatków.
Za najważniejszy akt patriotyczny aż 91,5 proc. Polaków uważa uczestnictwo w wyborach. Prawie tyle samo - 90,8 - proc. jest zdania, że patriotami czyni nas wywieszanie w święto państwowe symboli narodowych. - Przez dziesiątki lat nie mieliśmy prawa do używania prawdziwych symboli narodowych, ani do głosowania w wolnych wyborach, nic więc dziwnego, że traktujemy te czynności jako przejaw postawy patriotycznej – wyjaśnia gen. Roman Polko, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
Polskość a podatki Dla wielu osób ważne z patriotycznego punktu widzenia jest też uczestnictwo w uroczystościach z okazji świąt narodowych. Takiego zdania jest 86 proc. badanych. 77 proc. uważa, że oznaką patriotyzmu jest nie wstydzenie się polskości podczas wyjazdów zagranicznych.
Dużo mniejszym "patriotycznym entuzjazmem" cieszą się sprawy uciążliwe, takie jak płacenie podatków (61,6 proc.) czy obowiązkowa służba w wojsku ( 60,8 proc.) - pisze "Polska".
Z badania wynika, że prawie 75 proc. deklaruje, że czuje się patriotą - 6 proc. nie czuje się nim.
"Polska" zapytała też, co świadczy o braku patriotyzmu? Respondenci wyraźnie potępili przypadki nie szanowania godła i hymnu narodowego (96 proc.). Ponadto badani deklarują, że razi nas nie uczestniczenie w wyborach (78 proc.). Blisko połowa z pytanych twierdzi też, że nie patriotyczne jest nie przykładanie się do własnej pracy.
Rytuał czy prawdziwa miłość? - Nasz patriotyzm wciąż ma charakter rytualny i zapewne powierzchowny, a więc flagi, hymn, święta państwowe – podsumowuje socjolog Ireneusz Krzemiński. - W porównaniu z innymi tego typu badaniami dostrzegamy więcej elementów związanych z tzw. patriotyzmem obywatelskim. Takie jak chociażby chodzenie na wybory. To pocieszające - dodaje.
Również stawianie symboli narodowych na pierwszym miejscu można poczytać za dobrą przesłankę. - Mam wrażenie, że pod tym może kryć się rzeczywista miłość do ojczyzny. Przecież patriotyzm polega też na przeżywaniu symboli narodowych – wyjaśnia psycholog Zbigniew Nęcki.
Badanie mówi ponadto, że trzy czwarte Polaków uważa, że prawdziwy patriotyzm widać dopiero w sytuacji zagrożenia kraju. 70 proc. respondentów zadeklarowało, że dumni z Polski. Aż 85 proc. mężczyzn deklaruje, że w sytuacji wojny chwyci za broń i będzie walczyć za ojczyznę.
Patriotyzm zasługą PiS? - To bardzo interesujące, poprzednie badania nie pokazywały tej postawy. Może to być efekt dwóch lat rządów PiS, podczas których patriotyzm Polaka walczącego był bardzo silnie eksponowany - zastanawia się Krzemiński.
Badanie zostało przeprowadzone tuż przed Świętem Niepodległości przez firmę ARC Rynek i Opinia.
Źródło: "Polska", PAP