Co druga osoba badana jest zdania, że w naszym kraju istnieje problem gorszego traktowania ze względu na chorobę psychiczną oraz orientację psychoseksualną- tak wynika z ogólnopolskich badań przeprowadzonych w ramach projektu "Równe Traktowanie Standardem Dobrego Rządzenia" realizowanego na zlecenie Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania.
Kogo traktujemy najgorzej?
Według danych Kancelarii Prezesa Rady Mnistrów, badani mieszkańcy naszego kraju, odnosząc się do istnienia zjawiska gorszego traktowania różnych grup w Polsce najczęściej wymieniają osoby chore psychicznie (49%) oraz osoby o innej niż heteroseksualna orientacji seksualnej (49%).
Wysoki wskaźnik złego traktowania dotyczył również osób, które są niepełnosprawne fizycznie (43%), osób o odmiennym kolorze skóry (43%) oraz ludzi starszych (33%).
Badanie wykazuje, że w małym stopniu dyskryminujemy osoby po rozwodzie (15%) oraz posiadające małe dziecko lub rodziny wielodzietne (po 16%).
Największy dystans mamy do gejów
W kontekście tych wyników, na uwagę zasługują też wyniki badania dystansu społecznego, pokazującego uprzedzenia Polaków. W tej kategorii badani wskazują największy dystans społeczny kolejno do gejów, osób transseksualnych, biseksualnych, chorych psychicznie oraz lesbijek.
Najmniejszy dystans Polki i Polacy odczuwają z kolei do osób niewidomych, niesłyszących oraz poruszających się na wózku, a więc osób niepełnosprawnych fizycznie, które jednocześnie - jak wynika z danych dotyczących gorszego traktowania - są postrzegane, jako jedna z grup najgorzej traktowanych. Inaczej wygląda ocena dystansu w sytuacji, kiedy badani mieli osobisty kontakt z przedstawicielami danej grupy. I tak największy dystans badani w tej kategorii deklarują w stosunku do Romów i osób chorych psychicznie, zaś najmniejszy do osób poruszających się na wózku oraz tych powyżej 50 r. życia.
Większe miasta tolerują bardziej
Badani odczuwający duży dystans do grup LGBT (lesbijki, geje, osoby biseksualne i transseksualne - red.) czy mniejszości etnicznych, wyznaniowych, rasowych i narodowych, to częściej osoby z wykształceniem podstawowym, osoby starsze (po 55 roku życia) oraz osoby zamieszkujące na wsiach. Natomiast osoby odczuwające niewielki dystans do tych grup to częściej osoby z wykształceniem wyższym, osoby młode (18 - 24, 25 - 34) oraz zamieszkujące większe miasta. - Badania pokazują uprzedzenia Polaków, ale też ujawniają, że zauważamy dyskryminowanych. Największe uprzedzenia zgłaszamy do chorych psychicznie i LGBT, jednocześnie są oni uważani za najbardziej dyskryminowanych. W grupie nierówno, gorzej traktowanych pojawiają się też osoby starsze i z niepełnosprawnością fizyczną. Te wyniki bardzo klarownie wyznaczają priorytety działań rządu w ramach polityki równościowej - komentuje Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania. Badania zostały przeprowadzone przez zespół naukowców z Centrum Ewaluacji i Analiz Polityk Publicznych UJ.
Autor: adl/tr / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24