Prawo i Sprawiedliwość złożyło w piątek do Państwowej Komisji Wyborczej wniosek o zarejestrowanie komitetu wyborczego. Czas na zgłaszanie komitetów przed jesiennymi wyborami samorządowymi upływa 27 sierpnia.
- W piątek złożyliśmy do PKW wniosek o rejestrację komitetu wyborczego - poinformował w rozmowie z Polską Agencją Prasową polityk ze ścisłego kierownictwa PiS.
Jak poinformował we czwartek przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński, we wtorek Komisja zarejestrowała trzy komitety wyborcze: komitet Partii Razem, komitet koalicyjny Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, a także komitet wyborczy Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Wybory na jesieni
Według rozporządzenia premiera Mateusza Morawieckiego, opublikowanego w Dzienniku Ustaw, wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 21 października. Druga tura odbędzie się 4 listopada.
Głosowanie w wyborach samorządowych odbędzie się w niedzielę 21 października, w godzinach 7-21. Wybierzemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także rady gmin i powiatów oraz sejmiki województw.
"Najtrudniejsze w historii"
Mówiąc o wyborach samorządowych na wtorkowej konferencji prasowej, Wojciech Hermeliński podkreślił, że "to najtrudniejsze wybory ze wszystkich wyborów, które są przeprowadzane w Polsce".
- Kodeks wyborczy mówi, że wszelkie czynności związane z organizacją i z przeprowadzeniem wyborów ciążą na wójtach, starostach i marszałkach województw - wskazywał szef PKW.
Nawiązał też do wprowadzonych z inicjatywy PiS zmian w Kodeksie wyborczym.
- Obawialiśmy się, gdy nastąpiła zmiana, jeśli chodzi o komisarzy wyborczych. Obawialiśmy się, że nowi komisarze bez doświadczenia dotychczasowego sędziów nie będą w stanie podołać nałożonym obowiązkom. Różnie z tym bywa, ale w zasadzie wszystkie te problemy są za nami - zapewnił Hermeliński.
Zmiany w Kodeksie wyborczym
31 stycznia weszła w życie nowelizacja Kodeksu wyborczego. Przewiduje ona, że w każdej gminie działać będą urzędnicy wyborczy powoływani przez szefa Krajowego Biura Wyborczego. Będą oni tworzyć Korpus Urzędników Wyborczych.
Do zadań urzędników wyborczych należeć będzie między innymi przygotowanie i nadzór nad przebiegiem wyborów w obwodowych komisjach wyborczych, organizowanie szkoleń dla członków tych komisji, a także dostarczenie kart do głosowania do obwodowych komisji wyborczych.
Zgodnie z nowymi przepisami Kodeksu wyborczego Państwowa Komisja Wyborcza powołuje też komisarzy wyborczych spośród osób przedstawionych przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Do podstawowych zadań komisarzy wyborczych należy między innymi sprawowanie nadzoru nad przestrzeganiem prawa wyborczego, powoływanie terytorialnych i obwodowych komisji wyborczych, przedkładanie sprawozdania z przebiegu wyborów - wraz z ich wynikami - Państwowej Komisji Wyborczej. Komisarze wyborczy będą zarządzać druk kart do głosowania, będą także zwierzchnikami urzędników wyborczych.
Od 1 stycznia 2019 roku to komisarze będą dzielić gminy na okręgi wyborcze i obwody głosowania.
Zmiany w głosowaniu
Znowelizowany Kodeks wyborczy wprowadził istotną zmianę w sposobie głosowania.
Dotyczy ona definicji znaku „X" , jaki wyborca stawia na karcie do głosowania. Obecnie „X" oznacza co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki. Od obecnych wyborów znak "X" oznacza co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie karty do głosowania. Wcześniej postawienie więcej niż dwóch linii oznaczało nieważność głosu.
Zalegalizowano ponadto wpisy, skreślenia, zamazania itp. dokonywane przez wyborców na kartach do głosowania w obrębie kratek - dopisanie na karcie do głosowania dodatkowych numerów list i nazw lub nazwisk albo poczynienie innych znaków lub dopisków na karcie do głosowania, w tym w kratce lub poza nią, nie wpłynie już na ważność głosu.
Nowelizacja z 31 stycznia zmieniła też zasady głosowania korespondencyjnego. Od teraz głosować będą mogły tylko osoby o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Odebrano natomiast możliwość głosowania korespondencyjnego przez osoby starsze lub mieszkające poza granicami kraju.
Będą także dwa typy komisji obwodowych. Pierwsza z nich będzie zajmowała się przeprowadzeniem głosowania, a druga ustalaniem jego wyników. Praca drugiej rozpocznie się po zakończeniu głosowania w danym lokalu wyborczym.
Autor: akw//rzw / Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: tvn24