"Oni mieli doświadczenie, oni mieli wiedzę. My natomiast mieliśmy chęci i odwagę" - mówi do Tadeusza Mazowieckiego Lech Wałęsa. Pierwszy niekomunistyczny premier Polski kończy dziś 85 lat. Z tej okazji pierwszy niekomunistyczny prezydent III RP złożył mu urodzinowe życzenia.
W okolicznościowym nagraniu podkreślił, że nie jest sobie w stanie wyobrazić co mógłby zrobić dla Polski bez pomocy i wsparcia ludzi pokroju Mazowieckiego i Bronisława Geremka.
- Oni mieli doświadczenie, oni mieli wiedzę. My natomiast mieliśmy chęci i odwagę - przyznaje Wałęsa. Jednak dopiero połączenie tych dwóch elementów pozwoliło na poradzenie sobie z problemami tamtych czasów: - Pięknie i pokojowo walczyliśmy z komunizmem ich mądrością - mówi były prezydent.
Pod koniec wystąpienia życzy premierowi wszystkiego dobrego za to, co wspólnie zrobili dla Polski, Europy i świata.
Pięknie i pokojowo walczyliśmy z komunizmem ich mądrością. Lech Wałęsa
W imię Solidarności
Mazowiecki stanął na czele Komisji Ekspertów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w sierpniu 1980 r., której zadaniem było wsparcie strajkujących w Gdańsku robotników w rokowaniach z władzą. To wtedy zaczął bliższą współpracę z Lechem Wałęsą, został jego doradcą. Po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany w Strzebielinku, potem w Jaworzu, a na koniec w Darłówku. Został zwolniony jako jeden z ostatnich 23 grudnia 1982.
Był zwolennikiem przejęcia władzy z rąk PZPR. W drodze rokowań aktywnie brał udział w rozmowach plenarnych Okrągłego Stołu, stając się jednym z głównych twórców porozumienia, które doprowadziło do częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 r. Sam odmówił kandydowania w nich.
Pierwszy premier
Lech Wałęsa zaproponował mu objęcie stanowiska premiera. Rząd pod jego kierownictwem powstał we wrześniu 1989 r. Był pierwszym premierem III Rzeczpospolitej (w latach 1989-1990).
Rząd Tadeusza Mazowieckiego w krótkim czasie przeprowadził szereg podstawowych reform. Gruntownie zmieniono ustrój polityczny, wprowadzono pełen zakres swobód obywatelskich, system wielopartyjny, zmieniono godło i nazwę państwa na współcześnie obowiązujące.
Udało mu się doprowadzić do transformacji gospodarczej. Pakiet reform rządu, określany od nazwiska głównego twórcy "Planem Balcerowicza", umożliwił zastrzymanie hiperinflacji, restrukturyzację gospodarki, wprowadzenie mechanizmów rynkowych i prywatyzacji.
Wojna na górze
Do upadku rządu Mazowieckiego przyczynił się konflikt z Lechem Wałęsą, z którym stanął do walki o fotel prezydenta w 1990 r. Pokonał go nie tylko Wałęsa, ale też Stanisław Tymiński. Były premier nie przeszedł do drugiej tury wyborów, zdobywając 8 procent poparcia.
Od 2010 r. Mazowiecki jest doradcą Prezydenta RP ds. polityki krajowej i międzynarodowej. Jest kawalerem Orderu Orła Białego.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24