Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz i Bogusław Winid odebrali z rąk szefa MSZ Radosława Sikorskiego nominacje ambasadorskie na placówki w Rosji oraz przy ONZ. - Strata Warszawy jest zyskiem dla Moskwy i Nowego Jorku - podkreślił minister.
Wręczając Pełczyńskiej-Nałęcz nominację ambasadorską Sikorski podkreślił, że jest ona pierwszą kobietą-ambasador w Rosji od czasów nawiązania stosunków dyplomatycznych w XVI w. z ówczesnym Księstwie Moskiewskim.
- Pani minister była najdłużej urzędującym za mojej kadencji wiceministrem zajmującym się sprawami wschodnimi. Odpowiadała za niełatwe i chyba coraz trudniejsze relacje ze Wschodem, za polską pomoc rozwojową, gdzie zreformowaliśmy sposób przyznawania grantów i pomoc polonijną i przejęliśmy olbrzymią odpowiedzialność od Senatu - zaznaczył Sikorski. Wyraził nadzieję, że kiedy Pełczyńska-Nałęcz będzie kończyła swoją misję, stosunki polsko-rosyjskie będą lepsze niż w tej chwili.
Winid do Nowego Jorku
Bogusław Winid obejmie placówkę przy Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Sikorski wręczając mu nominację podkreślił, że celem nowego ambasadora będzie doprowadzenie do wyboru Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ.
- Jedzie pan z bardzo jasno postawionym przeze mnie zadaniem: doprowadzić do wyboru Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-2019. Wybory już w 2017 r. - powiedział Sikorski. Dodał, że ma nadzieję na wzrost liczby Polaków pracujących w systemie ONZ.
- Strata Warszawy jest zyskiem dla Moskwy i Nowego Jorku. Serdecznie gratuluję i tak jak dotychczas byłem zadowolony ze współpracy z państwem, tak nie mam wątpliwości, że temu zadaniu podołacie - powiedział szef MSZ.
Nowe nominacje
Pełczyńska-Nałęcz była wiceministrem w MSZ od stycznia 2012 r. Odpowiadała za sprawy Polonii, współpracę rozwojową i problematykę wschodnią. Wcześniej pracowała m.in. w Ośrodku Studiów Wschodnich jako kierownik działu rosyjskiego i wicedyrektor. W latach 2009-2010 była członkiem Komitetu Sterującego Forum Społeczeństwa Obywatelskiego Partnerstwa Wschodniego, a między 2008 i 2012 r. członkiem Polsko-Rosyjskiej Grupy ds. Trudnych. Jest autorką kilkudziesięciu publikacji poświęconych m.in. transformacji w Rosji. Winid rozpoczął karierę dyplomatyczną w 1991 r. w Departamencie Ameryki Północnej i Południowej MSZ. W latach 1992-1997 pracował w polskiej ambasadzie w Waszyngtonie. Od września 2007 do listopada 2011 r. pełnił funkcję stałego przedstawiciela RP przy NATO w Brukseli. Następnie został wiceministrem spraw zagranicznych.
Autor: bieru\mtom / Źródło: PAP