Osoby skazane prawomocnym wyrokiem nie będą mogły kandydować do parlamentu - zdecydowali w środę senatorowie, przyjmując nowelizację konstytucji. Wcześniej zrobił to Sejm.
Za wprowadzeniem zmian do ustawy zasadniczej opowiedziało się 61 senatorów, 3 było przeciw, 16 osób się wstrzymało. W głosowaniu wzięło udział 80 senatorów. Nowelizacja zmienia art. 99 ustawy zasadniczej, któremu nadano brzmienie: "Wybraną do Sejmu lub do Senatu nie może być osoba skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego".
Zmiany mają obowiązywać od następnej kadencji parlamentu. Wybory już w 2011 r.
Senatorowie się wahali
Początkowo nie było jasne, czy Senat poprze zmiany w konstytucji, które wcześniej przyjął Sejm. Wahała się bowiem część senatorów PO. Jeszcze kilka dni temu szef klubu PO Marek Rocki mówił, iż wszystko wskazuje na to, że nowela konstytucji zostanie odrzucona, a w jej miejsce senatorowie zgłoszą własną inicjatywę ustawodawczą.
Wątpliwości senatorów PO budził m.in. użyty w nowelizacji termin "przestępstwo",
Senatorowie "nie potrafili znaleźć czegoś, co byłoby lepsze, więc będą głosować za propozycją przyjętą przez Sejm". Marek Rocki
Senatorowie argumentowali również, że można zakazać skazanym kandydowania do parlamentu nie zmieniając konstytucji, a jedynie wprowadzając odpowiedni zapis w ordynacji wyborczej.
Platforma zmienia zdanie
Rocki, pytany, dlaczego ostatecznie zapadła jednak decyzja o poparciu nowelizacji, odparł, że senatorowie "nie potrafili znaleźć czegoś, co byłoby lepsze, więc będą głosować za propozycją przyjętą przez Sejm".
Jednocześnie podkreślił, że senatorowie rozważali propozycję, by w konstytucji zapisać odesłanie do ustawy, a dopiero w ustawie zapisać katalog przestępstw, które by wykluczały start w wyborach albo pełnienie mandatu posła lub senatora. To jednak - jak dodał - nie było lepszym rozwiązaniem.
Senat nie może nic zmienić
Senat nie ma możliwości wprowadzenia poprawek do zaproponowanej przez Sejm noweli konstytucji - może ją tylko przyjąć lub odrzucić.
Aby zmiana w konstytucji mogła wejść w życie, musi ją przyjąć zarówno Sejm (co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów), jak i Senat (bezwzględną większością).
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24