Alkohol dla wielu osób to nieodzowny towarzysz sylwestra. Wypity w nadmiarze często psuje jednak pierwszy dzień nowego roku. Naukowcy twierdzą, że cudownego sposobu na zatrucie organizmu alkoholem, czyli kaca, nie ma. "Rany" leczy tylko czas. Ludzkość jednak w swoim dorobku ma kilka sposób, aby sprawić, by owa "rana" bolała mniej.
Kac to w skrócie zatrucie organizmu alkoholem. Jego konkretnych przyczyn nigdy dokładnie nie wskazano. Wiadomo, że w różnym stopniu odpowiadają za niego różne alkohole, w chemicznym tego słowa znaczeniu, zawarte w napojach wyskokowych.
Najlepszy sposób na kaca to nie pić wcale. Po lampce szampana, którą wzniesiemy noworoczny toast, też powinniśmy raczej, nawet po niedługiej drzemce, obudzić się w miarę dobrej formie. Problemy zaczynają się, gdy lampek jest więcej, a robią się naprawdę poważne, gdy lampka jest tylko "kwiatkiem do kożucha" lub gdy w odpowiednim momencie zapomnimy powiedzieć sobie: "stop!". Wtedy na drugi dzień ból głowy, pragnienie, światłowstręt, nadwrażliwość na hałas, nudności, biegunka, uczucie rozbicia, apatia, problemy z koncentracją, bezsenność, osłabienie, brak łaknienia lub nadmierny apetyt, dreszcze, potliwość, drgawki, zaburzenia równowagi, depresja i rozdrażnienie - czyli typowe objawy kaca w komplecie lub wybrane, są niemal pewne,
Do biegu, gotowi...
Dlatego, jeśli już wybieramy się na sylwestrową imprezę, gdzie istnieje niebezpieczeństwo, że możemy wypić nieco za dużo, lepiej przygotować się zawczasu.
Pierwsza i podstawowa rzecz, która jest zabroniona, to picie alkoholu na pusty żołądek. Dlatego przed wyjściem, nawet jeśli w trakcie imprezy przewidziane jest jedzenie, zalecane jest w domu spożycie sycącego i najlepiej tłustego posiłku. Pomocne może być także wypicie szklanki mleka. Tłuszcze, białka i wapń w nim zawarte opóźniają wchłanianie alkoholu. Pomocna może okazać się także szklanka jakiegoś kwaśnego (grejpfrutowego, żurawinowego) soku, spożycie witaminy C oraz witamin z grupy B lub tabletki magnezu.
Ze szklanką na parkiecie
W trakcie samej imprezy zalecane jest picie jednego rodzaju alkoholu. O tym, po którym jest mniejszy lub większy kac, krążą mity mające zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. Nieważne jednak na co się zdecydujemy, pamiętajmy, aby w tzw. międzyczasie pić też dużo napojów niealkoholowych - najlepiej wody lub soków owocowych. Zniwelujemy dzięki temu odwodnienie organizmu, któremu sprzyja alkohol i rozwodnimy nieco samego "szkodnika", przez co łatwiej go wydalimy. Unikajmy napojów gazowanych - one przyspieszają wchłanianie alkoholu. Warto sięgać też często po zakąski. Najlepiej mięsne, ale także panierowane warzywa, marynowane grzybki, kwaszone przysmaki, pieczenie czy zupy. Unikajmy rzeczy typu paluszki czy chipsy. A w przerwach na to wszystko - tańczmy. Każda minuta spędzona na parkiecie to minuta mniej cierpienia następnego dnia.
Gdy już wrócimy do domu, by uniknąć odwodnienia, wypijmy jeszcze przed snem co najmniej dwie szklanki wody mineralnej.
Szczęśliwego Nowego Roku!!!
Kiedy obudzimy się już rano będziemy mieli dość niewielkie pole manewru. Im lepsze mamy samopoczucie, tym lepiej dla nas. Aby jeszcze je polepszyć możemy wyjść na spacer i zobaczyć, jak wygląda świat w nowym roku, bo z siadaniem za kierownicę lepiej poczekać do następnego dnia. Wysiłek fizyczny, o ile jesteśmy w stanie, może zdziałać cuda. Jeśli nie - śpijmy tak długo, jak się da.
Kiedy jednak okaże się, że jest gorzej, niż miało być, można próbować minimalizować straty. Choć ze sposobami trzeba uważać, bo mogą być złudne. Co do rozmaitych farmaceutyków lub napojów energetyczno-izotonicznych zdania są podzielone. Najbardziej bezpieczna jest woda. Nawet w nieograniczonych ilościach. Jeśli mamy apetyt warto wykorzystać go na zjedzenie czekolady lub np. zawierającą fruktozę winogrona, co pomoże w przetworzeniu alkoholu przez organizm. Nie zaszkodzi także spożycie czegoś kwaśnego np. kefiru czy kwaśnego mleka, lub herbaty z cytryną. Z sokami lepiej uważać - po niektórych dolegliwości kacowe mogą przybrać na sile. Bezpieczny jest bogaty w potas sok pomidorowy. Za w miarę bezpieczne z jedzenia uznawane są też jajka w różnej postaci.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu