Leosia od narodzin ratował sprzęt WOŚP, dalej czeka na lek. "Jeśli przyśnie na nudnym filmie, to umrze"

Źródło:
tvn24.pl
Zwiastun filmu Tomasza Śliwińskiego "Nasza klątwa"
Zwiastun filmu Tomasza Śliwińskiego "Nasza klątwa"Warszawska Szkoła Filmowa
wideo 2/3
Zwiastun filmu Tomasza Śliwińskiego "Nasza klątwa"Warszawska Szkoła Filmowa

Leo ma 14 lat i ciążącą na nim klątwę Ondyny. Ta potoczna nazwa nieuleczalnej choroby CCHS dobrze oddaje jej potworny charakter: organizm chorego zapomina o oddychaniu. 12 lat temu o klątwie usłyszał cały świat, po tym, jak nominowany do Oscara został film "Nasza klątwa" - dokument pokazujący codzienność dwuletniego wówczas chłopca nagrany przez jego rodziców. Cichym bohaterem tej historii jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. - Serduszko WOŚP towarzyszyło nam non stop od momentu urodzin Leosia - wspomina mama chłopca Magdalena Hueckel.

W mitologii nordyckiej Ondyny były boginkami wodnymi, zwabiającymi młodych mężczyzn w tonie rzek lub jezior. Utożsamiane z żywiołakami wody rusałki przypominają ludzi, pozbawione są jednak duszy. Dlatego potrzebują człowieka, który duszą by się z nimi podzielił.

Niewierność Ondynie była przez nią surowo karana. Na niewiernego adoratora spadała okrutna klątwa, która powodowała, że musiał on cały czas pamiętać o swoim oddechu. Każde zapomnienie groziło śmiercią.

ZOBACZ: "Jeżeli ktoś nie wierzy, to my dajemy przykład". Sześcioletnia Pola żyje dzięki sprzętowi WOŚP

Choć wiele mitów pozostaje w świecie fantastyki, klątwa Ondyny przedarła się do rzeczywistego świata. Obecnie na całym świecie ciąży na około dwóch tysiącach osób. Mityczny urok stał się nieoficjalną nazwą choroby, która wydaje się być wprost wyjęta z podań o wodnych boginkach. Mowa o zespole wrodzonej centralnej hipowentylacji - CCHS.

Klątwa na Oscarach

Świat poznał szerzej klątwę Ondyny w 2015 roku, kiedy do Oscara w kategorii "Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny" nominowany został polski film "Nasza klątwa". To historia Leo, chłopca, który urodził się z tym genetycznym schorzeniem, opowiedziana przez jego rodziców - Tomasza Śliwińskiego i Magdelenę Hueckel. Obraz niezwykle osobisty, intymny, niepokojący.

Leo urodził się 16 grudnia 2011 roku i od początku jego życie ratował sprzęt Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Śpiący synek Leo z tatą Tomaszem Śliwińskim, reżyserem obrazu "Nasza klątwa", który trafił na shortlistę do Oscarówwww.leoblog.pl | www.leoblog.pl

- Nic nie zapowiadało tego, że Leo urodzi się chory. Wszystkie wyniki w ciąży miałam idealne, zaczął rodzić się co do dnia w terminie. Spodziewaliśmy się zdrowego dziecka. Niedługo po porodzie zrobił się osowiały, nieruchawy i szybko został zabrany przez pielęgniarki na obserwację, a następnie na oddział intensywnej terapii. Drugiej nocy go zaintubowali, bo zupełnie przestał sobie radzić - relacjonuje w rozmowie z tvn24.pl mama 14-letniego dziś chłopca, Magdalena Hueckel.

"Serduszko WOŚP towarzyszyło nam non stop"

Lekarze nie mieli z początku pomysłu, co się dzieje. Nie wiedzieli, dlaczego Leo nie może oddychać. Prawdopodobnie żaden z nich nie zetknął się nigdy z chorobą CCHS, którą obecnie w Polsce zdiagnozowano u zaledwie około 40 osób.

Diagnozę postawili 21 stycznia, w Dzień Babci. Po ponad miesiącu niepewności i napiętego oczekiwania, strachu. - To było trzęsienie ziemi - wspomina dziś Hueckel.

Czytaj też: "Adrenalina siedziała w naszych ciałach". Historia legendarnego zdjęcia na aukcji WOŚP

Początkowo Leo skazany był na tracheotomię. Jego oddech musi być wspomagany za każdym razem, gdy zasypia, bo jego ciało zwyczajnie nie pamięta o tym naturalnym dla większości ludzi odruchu. Chłopiec został stałym bywalcem szpitali.

Leo cierpi na chorobę CCHS, potocznie nazywaną klątwą Ondynyarchiwum prywatne

- Serduszko WOŚP towarzyszyło nam non stop, od kiedy urodził Leo. Byliśmy w całej masie szpitali i zawsze było serduszko. To są i respiratory, i pulsoksymetry i inne sprzęty, z których Leo musiał korzystać. Korzystały z nich też inne dzieci, które leżały obok. Serduszko WOŚP jest wpisane w krajobraz polskich szpitali. Moja wdzięczność dla Orkiestry nie ma końca - podkreśla Magdalena Hueckel, dodając, że wspiera WOŚP od pierwszej edycji.

Kilkaset kroków naprzód

"Trzęsienie ziemi" zupełnie odmieniło życie rodziny, której priorytetem stała się nie tylko codzienna walka o życie Leo, ale też zapewnienie, by dorastając, mógł wieść życie jak najbardziej zbliżone do normalnego. - Leo ma teraz 14 lat. Jest niezwykle mądrym i odpowiedzialnym młodzieńcem. Jest świadomy swojej choroby, szkoli swoich kolegów i koleżanki, pokazuje im, jak działa sprzęt. Nauczyciele też są przeszkoleni. Całymi dniami czyta książki, ostatnio dostał się do drugiego etapu olimpiady polonistycznej z jednym z lepszych wyników z województwa mazowieckiego. Pękamy z dumy - podkreśla Hueckel.

Leo podróżuje też z rodzicami po świecie - byli razem m.in. w Indiach i w Meksyku. Udaje się to dzięki sprzętowi, który Polska Fundacja CCHS "Zdejmij Klątwę" - założona przez rodziców Leo - pomogła sprowadzić do Polski. Chodzi o stymulator nerwu przepony, który został chłopcu wszczepiony przez lekarzy w Szwecji. Leo przetarł szlak, dzięki czemu kolejne operacje wykonywane były już w przeszkolonym przez skandynawskich specjalistów personelu gdańskiego szpitala Copernicus. Leo miał wtedy pięć lat, więc nie pamięta już, jak to jest żyć z rurką w gardle. To jednak nie kończy jego kłopotów.

Czytaj też: W tym roku "Dama z gronostajem" też gra z Orkiestrą

- Do tego sprzętu trzeba jednak się podłączyć, on nie działa automatycznie jak rozrusznik serca, Leo wymaga więc całodobowej opieki.

Leo nie może zasnąć w tramwaju ani przysnąć przy nudnym filmie, bo umrze. Niezbędna jest opieka siedem dni w tygodniu, 24 godziny na dobę - mówi Magdalena Hueckel.

- Stymulator nerwu przepony w porównaniu do sprzętu widocznego w filmie "Nasza klątwa" to nie krok do przodu, to kilkaset kroków - dodaje mama chłopca.

Ze zwykłym respiratorem Leo nie zobaczyłby ani Meksyku, ani Indii. Nie tylko dlatego, że sprzęt trudno zapakować w taką podróż, ale też dlatego, że każdy brak zasilania mógłby skończyć się tragicznie. Ale, jak dodaje Hueckel, bez respiratora i wsparcia polskich szpitali przez WOŚP, byłoby dużo gorzej.

Leo cierpi na chorobę CCHS, potocznie nazywaną klątwą Ondynyarchiwum prywatne

- Szpitale mają swoją przepustowość. Nie mam wątpliwości, że gdyby nie WOŚP, pacjenci byliby stratni. Widzę, ile sprzętu jest oznakowane przez WOŚP. Gdyby go nie było, to na intensywnej terapii dla kogoś mogłoby zabraknąć sprzętu. To mógłby być Leoś, to mógłby być ktoś inny - uważa mama chłopca. I dodaje: "szczucie na Orkiestrę przez niektóre środowiska to skandal, czyste zło". - Bardzo mnie to porusza. Cieszę się, że teraz jest więcej zielonego światła dla działań Orkiestry, ale te informacje o pogróżkach wobec Jurka Owsiaka i szczucie na niego mnie przerażają - zaznacza Hueckel.

Czytaj też: Mała Jagienka po raz kolejny gra z Orkiestrą. "Ludzie specjalnie dla mnie przyjeżdżają"

Poszukiwania leku na CCHS

Klątwa Ondyny wciąż jest jednak chorobą nieuleczalną. Prace nad znalezieniem terapii trwają m.in. w USA, Francji i Włoszech, jednak badania są kosztowne, a firmy farmaceutyczne kierują się potencjalnym zyskiem. - Jest to choroba ultrarzadka, dlatego nikomu nie opłaca się inwestować w lek. Dlatego finansowanie naukowców podejmujemy sami, jako rodziny osób chorych. Jest to zadanie karkołomne, tym bardziej, że ludzie nie chcą dawać pieniędzy na badania, boją się oszustw. A to mogłoby pomóc uratować życie dwóch tysięcy osób na całym świecie - podkreśla Magdalena Hueckel.

CCHS, czyli zespół wrodzonej centralnej hipowentylacji, ma podłoże genetyczne. Jak czytamy na stronie prowadzonej przez Polską Fundację CCHS "Zdejmij Klątwę", zespół Jeanne Amiel ze Szpitala Neckera w Paryżu za chorobę odpowiedzialne są mutacje w genie Phox2b kodującym białko odpowiedzialne za regulację innych genów. Francuscy badacze z Instytutu Biologii Ecole Normale Supérieure w Paryżu zaczęli z kolei testować potencjalne leki na tę chorobę.

W kraju Molièra poszukiwania leku prowadzi blisko 30 naukowców. Ich pracę koordynuje startup AtmosR, utworzony w 2019 roku przez rodziny pacjentów oraz naukowców.

W Stanach Zjednoczonych badania nad terapią genetyczną prowadzą naukowcy z University of Virginia. Wspiera ich w tym organizacja CCHS Network, która finansuje też badania nad wykorzystaniem metody głębokiej stymulacji elektromagnetycznej podwzgórza, które prowadzone są we Francji. - W CCHS Network raz w roku zbiera się komisja ekspertów, która decyduje, które badania są najbardziej obiecujące i które warto dofinansować - wyjaśnia Magdalena Hueckel. 

Polska Fundacja CCHS "Zdejmij Klątwę" wspiera wysiłki siostrzanej organizacji z USA, dokładając zebrane przez siebie środki. Organizacja założona przez rodziców Leosia wydała m.in. album muzyczny "Ondinata. Songs for Ondine", a pieniądze ze sprzedaży tej płyty na Allegro przekazuje właśnie na zagraniczne badania.

- Płyta przeprowadza słuchacza przez codzienność osoby z klątwą Ondyny. Udało nam się ściągnąć świetnych artystów, zaśpiewała m.in. Kayah i Ralph Kamiński. Jest też kawałek wydany na drugim, krótszy albumie "Friends for Ondine", w którym śpiewają tata i siostra chorego chłopca, Julka. Pieniądze ze sprzedaży tej płyty przekazywane są na badania nad lekiem - mówi Magdalena Hueckel.

Leo i jego klątwa
Leo i jego klątwa20.02 | W styczniu 2013 roku Leo, który cierpi na nieuleczalną chorobę zwaną klątwą Ondyny (kiedy zasypia, przestaje oddychać) gościł w studiu Dzień Dobry TVN. Towarzyszyli mu rodzice: Magdalena Hueckel oraz Tomasz Śliwiński.Dzień Dobry TVN

Autorka/Autor:bp /jas

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: www.leoblog.pl | www.leoblog.pl

Pozostałe wiadomości

W obu silnikach samolotu Jeju Air, który rozbił się w grudniu o betonowe ogrodzenie na pasie startowym lotniska Muan w Korei Południowej, znaleziono szczątki ptaków. Z opublikowanego wstępnego raportu ze śledztwa nie wynika jednak, co mogło być bezpośrednią przyczyną katastrofy, w której zginęło 179 osób.

Wstępny raport po katastrofie samolotu Jeju Air. Oto co wykryto w silnikach

Wstępny raport po katastrofie samolotu Jeju Air. Oto co wykryto w silnikach

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Aż dwie trzecie spośród osób, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2, przez ponad rok ma objawy PCS (post-Covid-19 Syndrome). To przede wszystkim zmęczenie, zaburzenia funkcji poznawczych i trudności z oddychaniem. Ale nie tylko. Nowe badanie przeprowadzili badacze z Uniwersytetu we Freiburgu.

Zmagasz się ze zmęczeniem, nie możesz spać? To może być PCS

Zmagasz się ze zmęczeniem, nie możesz spać? To może być PCS

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przed Ścianą Straceń podczas obchodów 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz. Uroczystości odbywają się w poniedziałek w Miejscu Pamięci Auschwitz, zarówno w Oświęcimiu, jak i Brzezince. Najważniejszymi gośćmi będzie około 50 ocalałych, byłych więźniów niemieckich obozów.

"Jesteśmy dzisiaj strażnikami pamięci". 80. rocznica wyzwolenia Auschwitz

"Jesteśmy dzisiaj strażnikami pamięci". 80. rocznica wyzwolenia Auschwitz

Źródło:
TVN24/PAP

Departament Zasobów Wewnętrznych USA ogłosił w niedzielę, że Zatoka Meksykańska będzie oficjalnie nazywana Zatoką Amerykańską, a najwyższy szczyt Ameryki Północnej Denali staje się górą McKinley, aby "uhonorować dziedzictwo amerykańskiej wielkości". Zarządzenie w tej sprawie podpisał wcześniej prezydent Donald Trump.

Wróciła góra McKinley, jest Zatoka Amerykańska. Decyzje Trumpa wchodzą w życie

Wróciła góra McKinley, jest Zatoka Amerykańska. Decyzje Trumpa wchodzą w życie

Źródło:
PAP

Stopa bezrobocia w grudniu 2024 roku wyniosła 5,1 procent, wobec 5 procent miesiąc wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny.

Tyle wyniosła stopa bezrobocia w grudniu

Tyle wyniosła stopa bezrobocia w grudniu

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę w miejscowości Krusze (Mazowieckie) kierowca samochodu osobowego uderzył w drzewo. 25-letni mężczyzna zginął na miejscu.

Zjechał z drogi, uderzył w drzewo. 25-latek nie żyje

Zjechał z drogi, uderzył w drzewo. 25-latek nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę wieczorem w stacji pogotowia ratunkowego w Białej Podlaskiej zawyły syreny. W ten sposób ratownicy oraz strażacy postanowili uczcić pamięć ratownika medycznego, zabitego nożem przez pacjenta, któremu wcześniej udzielał pomocy. Syreny będą wyły także w poniedziałek po południu.

Ratują życie, padają ofiarami agresji. "Niemal na każdym dyżurze"

Ratują życie, padają ofiarami agresji. "Niemal na każdym dyżurze"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W kopalni Marcel w Radlinie w województwie śląskim doszło do wstrząsu. W zagrożonym rejonie było 29 osób. 11 górników trafiło do szpitala. Jeden zginął, miał 34 lata.

Wstrząs w kopalni. Nie żyje jeden z górników

Wstrząs w kopalni. Nie żyje jeden z górników

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Inwazja Rosji na Ukrainę spowodowała "gwałtowny wzrost wymiany handlowej" pomiędzy Warszawą a Kijowem. Polski eksport na Ukrainę wzrósł od 2021 roku ponad dwukrotnie - przekazał Polski Instytut Ekonomiczny.

"Gwałtowny" wzrost eksportu z Polski

"Gwałtowny" wzrost eksportu z Polski

Źródło:
PAP

Deklarowana kwota, jaką Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała podczas 33. Finału, wyniosła rekordowe 178 531 625 złotych. Środki z tegorocznej zbiórki pod hasłem "Gramy na zdrowie!" zostaną przeznaczone na potrzeby hematologii i onkologii dziecięcej.

WOŚP 2025. Kwota na koniec 33. Finału

WOŚP 2025. Kwota na koniec 33. Finału

Źródło:
tvn24.pl

Kolumbia zgodziła się przyjąć deportowanych ze Stanów Zjednoczonych migrantów - poinformował w oświadczeniu sekretarz prasowy Białego Domu w niedzielę wieczorem. Wcześniej prezydent Kolumbii Gustavo Petro ogłosił 25-procentowe cła na import z USA. Była to odpowiedź na taryfy, restrykcje wizowe i sankcje nałożone na Kolumbię przez prezydenta Donalda Trumpa za odmowę przyjęcia lotów deportujących.

Jest oświadczenie Białego Domu po prezydenckim spięciu. Nie będzie wojny celnej

Jest oświadczenie Białego Domu po prezydenckim spięciu. Nie będzie wojny celnej

Źródło:
PAP

Ponad 40 procent Polaków uważa, że kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki powinien zapłacić za korzystanie z apartamentu w muzealnym kompleksie hotelowym - wynika z sondażu IBRiS na zlecenie Radia ZET. Nawrocki korzystał z noclegów, kiedy pełnił funkcję dyrektora Muzeum II Wojny Światowej.

Czy Karol Nawrocki powinien zapłacić za noclegi w apartamencie? Sondaż

Czy Karol Nawrocki powinien zapłacić za noclegi w apartamencie? Sondaż

Źródło:
PAP

Prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump są umówieni na spotkanie, cały czas trwa ustalanie terminu - przekazał w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 szef Gabinetu Prezydenta RP Marcin Mastalerek. Dodał, że ich relacje "są świetne". Mówił także o tym, jak wyglądają jego osobiste relacje z Andrzejem Dudą i o tym, czy popadł u niego "w niełaskę".

Mastalerek: przyjmijmy, że jestem w niełasce u prezydenta

Mastalerek: przyjmijmy, że jestem w niełasce u prezydenta

Źródło:
TVN24

Rzecznik Dyscyplinarny Ministra Sprawiedliwości Andrzej Krasnodębski po wszczęciu postępowania dyscyplinarnego przedstawił zarzuty sędziom Sądu Apelacyjnego w Warszawie Przemysławowi Radzikowi oraz Michałowi Lasocie. Chodzi o sprawy dotyczące niesłusznych oskarżeń wobec sędziego Waldemara Żurka.

Sędziowie Przemysław Radzik i Michał Lasota usłyszeli zarzuty

Sędziowie Przemysław Radzik i Michał Lasota usłyszeli zarzuty

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W minionym roku na policyjne skrzynki mailowe wpłynęło prawie 30,6 tysiąca zgłoszeń dotyczących agresywnych i niebezpiecznych zachowań na drogach. To więcej niż rok wcześniej, gdy policjanci odebrali ponad 29,5 tysięcy zgłoszeń - wynika z policyjnych statystyk.

Nagrania i zdjęcia. Fala zgłoszeń do policji

Nagrania i zdjęcia. Fala zgłoszeń do policji

Źródło:
PAP

Policjanci z Sierpca (Mazowieckie) zatrzymali 70-latka, który nie dość, że prowadził samochód pod wpływem alkoholu, to jeszcze posiadał sądowy zakaz kierowania pojazdami. Został osądzony w ciągu doby.

Zobaczył policjantów, zmienił kierunek jazdy. Prowadził pijany, miał sądowy zakaz

Zobaczył policjantów, zmienił kierunek jazdy. Prowadził pijany, miał sądowy zakaz

Źródło:
tvnwarszawa.pl

24-letni mieszkaniec Gdyni najpierw ukradł alkohol, a następnie groził pracownikom ochrony użyciem maczety. Mężczyzna trafił w ręce policji i usłyszał zarzut, a teraz jego dalszym losem zajmie się sąd.

Ukradł alkohol i powiedział, że jest "gangsterem, a nie wróbelkiem"

Ukradł alkohol i powiedział, że jest "gangsterem, a nie wróbelkiem"

Źródło:
KPP Puck

Ściana Straceń, Blok 11, rampa kolejowa zwana Judenampe oraz oczywiście brama główna z napisem głoszącym, że "Praca czyni wolnym". W byłym niemieckim obozie Auschwitz sporo jest miejsc, które stały się powszechnie kojarzonymi symbolami. Dziś obchodzimy 80. rocznicę wyzwolenia obozu.

Brama z napisem "Arbeit macht frei", Blok 11, Ściana Straceń. Miejsca symbole w Auschwitz

Brama z napisem "Arbeit macht frei", Blok 11, Ściana Straceń. Miejsca symbole w Auschwitz

Źródło:
PAP

Dziś mija 80 lat od wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz. Rozpoczęły się pierwsze uroczystości rocznicowe w Oświęcimiu. Wieczorem mają wziąć w nich udział między innymi król Karol III i kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

80. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz. Kwiaty i znicze przed Ścianą Straceń

80. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz. Kwiaty i znicze przed Ścianą Straceń

Aktualizacja:
Źródło:
PAP
"Uchodźcy z TikToka" w chińskiej aplikacji. "Prędzej oddałbym swoje DNA partii komunistycznej, niż wrócił na Instagram"

"Uchodźcy z TikToka" w chińskiej aplikacji. "Prędzej oddałbym swoje DNA partii komunistycznej, niż wrócił na Instagram"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Sfałszowane wybory na Białorusi po raz kolejny pokazują, że reżim boi się woli narodu - oświadczyła w niedzielę Swiatłana Cichanouska, przebywająca na emigracji liderka białoruskiej opozycji. Szefowa unijnej dyplomacji zapowiada kolejne sankcje dla Białoruś, a Radosław Sikorski kpi ze "słabego" wyniku Łukaszenki. Według badania exit poll na Alaksandra Łukaszenkę miało zagłosować 87,6 procent wyborców.

"Wybory" na Białorusi. "Tylko 87,6 procent kocha swojego baćkę?!"

"Wybory" na Białorusi. "Tylko 87,6 procent kocha swojego baćkę?!"

Źródło:
PAP

Ministerstwo informacji Sierra Leone powiadomiło, że "bada doniesienia medialne" w sprawie holenderskiego barona narkotykowego i groźnego przestępcy Josa Leijdekkersa. Agencja Reutera opublikowała nagranie z mszy, na którym widać Leijdekkersa. Według nieoficjalnych informacji, miał poślubić córkę prezydenta tego kraju.

Prezydent na mszy, tuż za nim niebezpieczny przestępca. Nagranie

Prezydent na mszy, tuż za nim niebezpieczny przestępca. Nagranie

Źródło:
PAP, Reuters, BBC, tvn24.pl

Szwecja wszczęła dochodzenie w sprawie podejrzenia poważnego sabotażu po uszkodzeniu kabla telekomunikacyjnego na Morzu Bałtyckim. Statek podejrzany o dokonanie sabotażu został zajęty - poinformowała w niedzielę szwedzka prokuratura.

Dochodzenie i zajęty statek po incydencie na Bałtyku

Dochodzenie i zajęty statek po incydencie na Bałtyku

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Pięciu obywateli Polski zostało zatrzymanych w Norwegii - poinformowała w niedzielę policja w Oslo. Osoby te miały sterować dronami w okolicy bazy wojskowej, w której mieszczą się między innymi centrala norweskiego kontrwywiadu i centrum cyberbezpieczeństwa.

Polacy zatrzymani w Norwegii. Zaangażowano policyjny śmigłowiec

Polacy zatrzymani w Norwegii. Zaangażowano policyjny śmigłowiec

Źródło:
PAP

Darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego można odliczyć od dochodu podlegającemu opodatkowaniu – przypomniała Monika Piątkowska, doradca podatkowy w firmie E-pity. Podkreśliła jednak, że konieczne jest odpowiednie udokumentowanie darowizny.

Tak można obniżyć podatek

Tak można obniżyć podatek

Źródło:
PAP

W niedzielę w nocy w miejscowości Łazy (Mazowieckie) kierujący samochodem osobowym potrącił pieszego. Poszkodowany został zabrany do szpitala przez śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Pieszy potrącony na pasach. 22-latka zabrał śmigłowiec

Pieszy potrącony na pasach. 22-latka zabrał śmigłowiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek, w Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, odbędą się w Warszawie uroczystości przed Pomnikiem Bohaterów Getta. Na tory wyjedzie symboliczny, pusty tramwaj.

Pusty tramwaj wyjedzie na tory. To symbol

Pusty tramwaj wyjedzie na tory. To symbol

Źródło:
PAP

Lód pękł pod mężczyzną w stanie Wisconsin w USA. Jak poinformowała miejscowa policja, 61-latek wjechał na zamarzniętą taflę jeziora lekkim pojazdem terenowym. Mimo szybkiej reakcji ratowników nie udało się go uratować.

Załamał się pod nim lód. Spędził ponad pół godziny w lodowatej wodzie

Załamał się pod nim lód. Spędził ponad pół godziny w lodowatej wodzie

Źródło:
Milwaukee Journal Sentinel, Newsbreak

"Nie popieramy tych, którzy podważają praworządność lub siłowo zajmują budynki instytucji publicznych" - oświadczył Richard Grenell, wysłannik prezydenta USA Donalda Trumpa na misje specjalne, cytowany przez rozgłośnię Głos Ameryki. To pierwsza reakcja nowej administracji amerykańskiej na masowe protesty w Serbii.

Pierwsza reakcja nowej administracji USA na masowe protesty w Serbii

Pierwsza reakcja nowej administracji USA na masowe protesty w Serbii

Źródło:
PAP
"Nie wyglądają", a rozwijają się błyskawicznie i bywają śmiertelne. Dlaczego?

"Nie wyglądają", a rozwijają się błyskawicznie i bywają śmiertelne. Dlaczego?

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Wysoko na liście nowotworów u dzieci. "Biały odblask powinien zaniepokoić"

Wysoko na liście nowotworów u dzieci. "Biały odblask powinien zaniepokoić"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trafiło jedno z najsłynniejszych zdjęć w historii Polski - fotografia sprzed kina Moskwa, wykonana z ukrycia przez Chrisa Niedenthala w czasie stanu wojennego. Fotoreporter opowiadał o historii zdjęcia w TVN24. - To jest odruch fotoreportera, że co by nie było, ale trzeba coś zrobić - mówił. Dziennikarka Natalia Szewczak, której dzieci przekazały wspólnie z Niedenthalem słynne zdjęcie na aukcję WOŚP, opowiedziała o historii bliźniaków, które urodziły się jako skrajnie wcześniaki. - Czerwone serduszka widzieliśmy wszędzie - mówiła.

"Adrenalina siedziała w naszych ciałach". Historia legendarnego zdjęcia na aukcji WOŚP

"Adrenalina siedziała w naszych ciałach". Historia legendarnego zdjęcia na aukcji WOŚP

Źródło:
TVN24

Kair i Amman odrzuciły w niedzielę apel prezydenta USA Donalda Trumpa o relokację Palestyńczyków z Gazy do Egiptu i Jordanii. - Chciałbym, żeby Egipt przyjął tych ludzi. Chciałbym, żeby Jordania ich przyjęła - mówił Trump. Do sprawy odniósł się również urząd prezydenta Autonomii Palestyńskiej.

Egipt i Jordania odrzucają apel Trumpa w sprawie przyjęcia Palestyńczyków

Egipt i Jordania odrzucają apel Trumpa w sprawie przyjęcia Palestyńczyków

Źródło:
PAP

Hamas zapowiedział w niedzielę wieczorem zwolnienie trzech kolejnych izraelskich zakładników. W odpowiedzi Izrael poinformował, że od poniedziałku rano palestyńscy cywile mogą wracać do północnej części Strefy Gazy.

Hamas zapowiedział zwolnienie kolejnych zakładników. Izrael dał zielone światło na powrót do Strefy Gazy

Hamas zapowiedział zwolnienie kolejnych zakładników. Izrael dał zielone światło na powrót do Strefy Gazy

Źródło:
PAP

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to również setki najróżniejszych aukcji internetowych. Wśród nich są te przygotowane przez dziennikarzy i dziennikarki TVN24, TVN, TTV oraz gwiazdy znane z produkcji TVN Warner Bros. Discovery. Sprzątanie domu, wspólne gotowanie w hollywoodzkim stylu, autorskie obrazy, kolekcjonerskie pamiątki - to tylko niektóre wyjątkowe przedmioty i atrakcje, które trafiły "pod młotek". Grupa TVN Warner Bros. Discovery ponownie zaprasza na rodzinną przygodę w Harry Potter Studio w Londynie.

WOŚP 2025. Aukcje dziennikarzy i gwiazd TVN Warner Bros. Discovery

WOŚP 2025. Aukcje dziennikarzy i gwiazd TVN Warner Bros. Discovery

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

W najbliższych dniach może być nawet 15 stopni Celsjusza. Czy to już koniec zimy? Sprawdź 16-dniową prognozę temperatury, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: wygląda to jak kapitulacja zimy

Pogoda na 16 dni: wygląda to jak kapitulacja zimy

Źródło:
tvnmeteo.pl