Zapowiadana likwidacja Krajowej Rady Prokuratorów oznaczałaby zniesienie niezależności prokuratorów i prokuratury - oświadczyła KRP w przyjętej dziś uchwale. Taki zamiar ma Ministerstwo Sprawiedliwości.
Zdaniem KRP, jej zamiar likwidacji Rady zaprzecza wartościom wyrażonych w uzasadnieniu jej powołania.
Jeśli tak się stanie, to - według KRP - skończą się konkursy na stanowiska prokuratorskie, osłabnie też gwarancji kadencyjności stanowisk funkcyjnych w prokuraturze.
To wszystko, zdaniem KRP, skutkować będzie faktyczną likwidacją niezależności prokuratorów i prokuratury.
Dwuwładza w prokuraturze? KRP jest zdania, że brak jest racjonalnych powodów do jej likwidacji.
A jej dotychczasowa działalność - jak czytamy w oświadczeniu - "nie uzasadnia wyrażanych niekiedy poglądów, jakoby miała ona być ośrodkiem rzekomej dwuwładzy w prokuraturze, czy stanowić przeszkodę w wykonywaniu przez prokuratora generalnego jego ustawowych kompetencji".
Rada zwraca uwagę, że kompetencje te "w żadnym stopniu nie dotyczą nadzorowania i prowadzenia postępowań ani też obsady stanowisk funkcyjnych w prokuraturze".
Głęboka dezaprobata W oświadczeniu podpisanym przez przewodniczącego KRP Edwarda Zalewskiego, Rada wyraża też "głęboką dezaprobatę wobec faktu, że o dotyczących zamierzeniach ministra sprawiedliwości - będącego z mocy ustawy członkiem Rady - dowiaduje się jedynie za pośrednictwem wypowiedzi medialnych". W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że w ciągu trzech tygodni przygotuje projekt nowej Ustawy o prokuraturze. Ma ona przewidywać m.in. likwidację Krajowej Rady Prokuratury i zwiększenie uprawnień Prokuratora Generalnego.
Na straży
25-osobowa KRP stoi "na straży niezależności prokuratorów". W jej skład wchodzą: minister sprawiedliwości, prokurator generalny, przedstawiciel prezydenta, czterech posłów, dwóch senatorów, prokurator wybrany przez prokuratorów Naczelnej Prokuratury Wojskowej, prokurator wybrany przez prokuratorów Instytutu Pamięci Narodowej, trzech prokuratorów wybranych przez prokuratorów Prokuratury Generalnej oraz 11 prokuratorów wybranych przez prokuratorów apelacyjnych.
Autor: PAP//bgr / Źródło: MAC
Źródło zdjęcia głównego: TVN24