- To powołanie, a nie zwykły zawód - tak o pracy nauczyciela mówi Lech Kaczyński i dlatego zdaniem prezydenta "likwidacja nauczycielskich przywilejów, które trzymają najlepszych ludzi w tym zawodzie, to nieporozumienie".
Lech Kaczyński podkreślał podczas obrad "edukacyjnego okrągłego stołu", że likwidacja tych przywilejów przyniesie efekty odwrotne do zamierzonych", czyli odpływ ze szkół najlepszych pracowników dydaktycznych.
- Sprowadzenie nauczyciela do roli zwykłego pracownika jest głębokim nieporozumieniem - zaznaczał prezydent. Lech Kaczyński opowiedział się także za ścisłym nadzorem państwa nad szkołami oraz za systemem egzaminów zewnętrznych.
Podczas "okrągłego stołu edukacyjnego" w Pałacu Prezydenckim o planowanej reformie oświaty będą rozmawiać z prezydentem Lechem Kaczyńskim politycy z rządu i z opozycji, związki zawodowe i organizacje społeczne.
Trzy spotkania, które uzdrowią polskie szkoły?
Czwartkowe spotkanie to pierwsza z trzech części okrągłego stołu. W jego trakcie wszystkie strony przedstawią swoje stanowisko wobec rządowych projektów nowelizacji ustawy o systemie oświaty oraz Karty Nauczyciela.
Zagadnienia, nad którymi będą pracować uczestnicy okrągłego stołu, to: wynagrodzenia i czas pracy nauczycieli, wcześniejsze emerytury, nadzór pedagogiczny, obniżenie wieku szkolnego i wychowanie przedszkolne, podstawy programowe i przeciwdziałanie patologii w szkołach.
Źródło: PAP