Dopuszczenie in vitro jest dla Kościoła katolickiego nie do zaakceptowania z punktu widzenia moralnego i etycznego - powiedział sekretarz Konferencji Episkopatu Polski biskup Artur Miziński po zakończeniu zebrania plenarnego KEP.
Projekt ustawy o leczeniu niepłodności, regulujący także kwestie dotyczące procedury in vitro, przyjął we wtorek rząd. - Nie ma kompromisu na płaszczyźnie moralnej, etycznej. Tego rodzaju metoda nie jest absolutnie do zaakceptowania z punktu widzenia nauki Kościoła katolickiego - podkreślił biskup Artur Miziński na czwartkowej konferencji prasowej. Jak zauważył, wkrótce projekt ustawy ws. in vitro trafi do parlamentu; wtedy posłowie oraz senatorowie będący katolikami powinni pamiętać, że są zobowiązani do tego, by kształt tej ustawy był jak najbardziej zbliżony do nauczania Kościoła. Hierarcha zaznaczył, że politycy powinni tak pracować nad projektem, by chronić życie poczęte i dbać o stabilność rodziny. - Odwołujemy się do nauczania Kościoła, by życie od początku było chronione także w okresie embrionalnym, by ustawa o in vitro uwzględniała dobro dziecka poczętego i dobro jego rodziców - mówił sekretarz KEP. Podkreślił jednocześnie, że Kościół współczuje osobom, które nie mogą mieć dzieci.
Komunia nie dla rozwiedzionych
Podczas obrad biskupi omawiali też kwestię dopuszczenia osób rozwiedzionych do sakramentu komunii. Podkreślano, że związek małżeński z punktu widzenia Kościoła jest trwały, nierozerwalny i że jest to związek mężczyzny i kobiety.
- Papież zachęcał do otwartej dyskusji o małżeństwie i rodzinie. Te dokumenty, które stały się po synodzie przedmiotem debat miały pogłębić refleksje nad rodziną. Nie słyszałem nic, by Ojciec Święty sugerował zmianę zasad, zwłaszcza doktrynalnych - powiedział wiceprzewodniczący KEP abp Marek Jędraszewski.
Zebranie plenarne KEP rozpoczęło się w środę. Podczas dwudniowych obrad hierarchowie omawiali również takie zagadnienia jak prześladowania chrześcijan, przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, a także do 1050. rocznicy chrztu Polski i do wizyty papieża Franciszka w naszym kraju w 2016 r.
Autor: db//rzw/kwoj / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24