Ministerstwo Spraw Zagranicznych ogłosiło konkurs na nowego rzecznika prasowego. Marcin Bosacki, który pełni tę funkcję od 2010 r., za kilka tygodni zakończy pracę na tym stanowisku, gdyż - jak powiedział - MSZ ma dla niego inne zadania. Nie chciał jednak ujawnić, jakie.
Chętni do tego, by reprezentować MSZ w kontakcie z mediami mogą zgłaszać swoje aplikacje do 16 sierpnia 2013 r. Od kandydatów wymagane jest m.in. pięcioletnie doświadczenie na stanowisku rzecznika prasowego lub w działalności publicystycznej, dziennikarskiej lub w komunikacji społecznej (w tym co najmniej rok na stanowisku kierowniczym lub koordynującym pracę innych).
Inne wymagania
Ponadto powinni oni móc pochwalić się biegłą znajomością języka angielskiego, wiedzą z zakresu stosunków międzynarodowych, polityki zagranicznej Polski i integracji europejskiej; powinni też bardzo dobrze znać ustawy: Prawo prasowe, o prawie autorskim i prawach pokrewnych, o dostępie do informacji publicznej oraz o ochronie danych osobowych.
Wśród innych wymagań znalazły się m.in.: umiejętności negocjacyjne, umiejętność wystąpień publicznych, znajomość zasad protokołu dyplomatycznego oraz umiejętność kierowania zespołem. Proponowane wynagrodzenie zasadnicze brutto to ok. 8,4-9,3 tys. zł, plus dodatek za wysługę lat.
Za Paszkowskiego
Bosacki funkcję rzecznika prasowego MSZ objął we wrześniu 2010 r. Zastąpił na tym stanowisku Piotra Paszkowskiego, który rozpoczął wtedy pracę jako szef gabinetu politycznego ministra Radosława Sikorskiego.
Rzecznik Bosacki nie zanotował szczególnych sukcesów w kontaktach z dziennikarzami. Dwukrotnie - w latach 2011 i 2012 - znalazł się w rankingu antyrzeczników miesięcznika "Press". W środowisku często pojawiały się głosy, że z rzecznikiem trudno się skontaktować.
Do mniej udanych epizodów w pracy Marcina Bosackiego było zamieszanie z opublikowaniem na Twitterze informacji na temat listu prezydenta USA Baracka Obamy do polskiego prezydenta. Bosacki poinformował o tym, że Bronisław Komorowski otrzymał już odpowiedź na swój list od Obamy, zanim głos w tej sprawie zabrała Kancelaria Prezydenta.
"Prezydent Obama przesłał list prezydentowi Komorowskiemu. Dobry, godny list. Jego treść ogłosi dziś kancelaria prez. Komorowskiego" - napisał w piątek rano Bosacki.
Bosacki był od 2007 roku korespondentem "Gazety Wyborczej" w USA. W latach 2000-2006 kierował działem zagranicznym "Gazety", wcześniej był jego wiceszefem i redaktorem w dziale politycznym. Pracę w "Gazecie" zaczął w 1990 roku jako reporter oddziału w Poznaniu, w latach 1991-93 był sekretarzem redakcji oddziału. W drugiej połowie lat 80. był działaczem podziemnych Szkolnych Kół Oporu Społecznego i Niezależnego Zrzeszenia Studentów w Poznaniu, redaktorem pism "Głos SKOS-ów" i "Podaj dalej". Ukończył historię na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest autorem książki "Podziemie w Cegielskim" oraz laureatem wyróżnienia Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za tekst "Państwo Elektromis".
Autor: mn//rs/kdj / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24