"Minister Ameryki nie odkrył, rząd powinien szczepić"

Aktualizacja:
Opozycja: Rząd musi podjąć decyzję, kogo szczepić i ile szczepinek kupić. Świńska grypa nas nie ominie.
Opozycja: Rząd musi podjąć decyzję, kogo szczepić i ile szczepinek kupić. Świńska grypa nas nie ominie.
TVN24/PAP/EPA
Opozycja: Rząd musi podjąć decyzję, kogo szczepić i ile szczepinek kupić. Świńska grypa nas nie ominie.TVN24/PAP/EPA

Rząd powinien rozpocząć szczepienia. Nie jesteśmy krainą szczęśliwości. Wirus świńskiej grypy w końcu do nas dotrze - powiedział na antenie TVN24 były wiceminister zdrowia Bolesław Piecha. Tłumaczenia obecnego wiceministra zdrowia Adama Fronczaka, że szczepionki na grypę A/H1N1 jeszcze u nas nie ma, bo jest nieprzebadana i nie wiadomo, jak zareagują na nią ludzie, podsumował krótko: - Ameryki nie odkrył. Szczepionka skutkuje u 70-80 proc. osób. A inne kraje szczepią.

Były wiceminister zdrowia stwierdził, że w sytuacji, kiedy jest pandemia grypy u naszych sąsiadów, oczekuje zdecydowanych działań od rządu. - Rząd musi podjąć decyzję kogo szczepimy oraz ile szczepionki zakupić – powiedział Piecha. Podkreślił, że nie ma wątpliwości, iż wirus świńskiej grypy do nas dotrze.

- Nie jesteśmy wyspą. Jeśli grypa ma charakter epidemiczny na Ukrainie i Białorusi, a także we Włoszech i Niemczech, to trudno oczekiwać, że Polska będzie krainą szczęśliwości – dodał.

Jego zdaniem szczepionka, którą kupiły inne kraje europejskie i Stany Zjednoczone jest bezpieczna, a jej działanie – wbrew temu, co mówi polski rząd – jest znane. - Jest przecież zarejestrowana w bardzo poważnych agencjach m.in. Europejskiej Agencji Rejestracji Leków w Londynie – powiedział były wiceminister zdrowia.

Fronczak: Ministerstwo Zdrowia nie ma pewności, że szczepionki są bezpieczne
Fronczak: Ministerstwo Zdrowia nie ma pewności, że szczepionki są bezpieczneTVN24

I dodał: - To jest oczywiste, że nigdy nie wiemy, jak organizm zareaguje - tu minister Frontczak Ameryki nie odkrył. Wiemy, że na pewno dobrze zareaguje na nią jakieś 70-80 proc. ludzi, ale w szczepieniach o to chodzi. To, że jest nie do końca przebadana, zgadza się. Czy należy zachować szczególną ostrożność? Tak, ale są wskazania do szczepienia, nie szczepi się każdego. Najpierw trzeba to zrobić w grupach ryzyka.

Jego zdaniem rząd musi działać, bo potem może być za późno. - Świńska grypa - na szczęście - nie powoduje, że trup ściele się gęsto, trzeba jednak pamiętać, że ta choroba to nie tylko skutki śmiertelne, ale również normalne zachorowania, które mogą paraliżować państwo - podkreślił Piecha.

Polska nie, inni tak

W poniedziałek na konferencji prasowej minister zdrowia Ewa Kopacz tłumaczyła, dlaczego do naszego kraju nie dotarła jeszcze szczepionka przeciw nowej odmianie grypy. Jak powiedziała, nie będzie jej, bo nie zostały jeszcze zakończone badania kliniczne. - Będzie pełna dokumentacja, będziemy je porcjami sprowadzać - podkreślała minister.

We wtorek rano na antenie TVN24 wiceminister Fronczak tłumaczył z kolei dlaczego - skoro szczepionka nie jest do końca pewna - tak wiele państw na świecie jej używa. - Inne kraje zdecydowały się na zakup bardzo wcześnie i wzięły odpowiedzialność za fakt, iż ta szczepionka nie jest do końca przebadana - stwierdził. I dodał: - Jeśli nie mamy pełnych badań, nigdy nie wiemy, co się może wydarzyć.

Czy zatem kraje, które zamówiły szczepionkę, kupiły kota w worku? - Szczepionka (na nową grypę - red.) jest podobna do szczepionki na grypę sezonową. Można zakładać, że nie będzie miała złych skutków. Ale w farmakologii tak jest, że nigdy nie wiemy jak organizm zareaguje - mówił Fronczak.

"Bo jesteśmy odpowiedzialni"

Jak podkreślił, władzom w Polsce zależy przede wszystkim na odpowiedzialności, zwłaszcza w przypadku dzieci i kobiet w ciąży. - Chcemy działać odpowiedzialnie, racjonalnie, a nie emocjonalnie - zaznaczył.

Zdaniem wiceministra zdrowia nie należy zapominać o grypie sezonowej. - Nie tylko ważna jest grypa A/H1N1. Tak naprawdę mamy więcej przypadków grypy sezonowej, która przebiega ciężej, jest obarczona wyższą śmiertelnością - podkreślił Frontczak.

Czy rzeczywiście warto się szczepić?

Z kolei specjalizujący się w problematyce medycznej dziennikarz TVN Marek Nowicki zastanawiał się na antenie TVN24, czy w ogóle warto się szczepić. - Lekarze poza kamerą są bardzo sceptycznie nastawieni do szczepionek, zwłaszcza na grypę pandemiczną. Boją się jednak mówić o tym publicznie - podkreślił.

Jako przykład podał lekarzy z Niemiec. - Wszyscy oni mieli możliwość zaszczepić się przeciwko nowej odmianie grypy. Jednak zrobiła to tylko połowa. Podobna sytuacja miała miejsce w Szwecji - powiedział Nowicki.

Jego zdaniem, grypa pandemiczna jest bardzo łagodna. - Czy nie lepiej ją po prostu przechorować, przeleżeć w łóżku siedem dni? - zastanawiał się dziennikarz. Jak powiedział, organizm może wtedy w sposób naturalny wyprodukować przeciwciała. - I jest po sprawie - podsumował.

Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24/PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

W niedzielę odbyły się przedterminowe wybory do niemieckiego Bundestagu. Pod wieloma względami są historyczne. Ich zwycięzcą został konserwatywny blok CDU/CSU. Lider ugrupowania Friedrich Merz pretenduje do stanowiska kanclerza federalnego. Wyniki wskazują na najwyższą od kilkudziesięciu lat frekwencję, na sukces skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec AfD i najsłabszy w powojennych Niemczech wynik socjaldemokratów. Oto co warto wiedzieć po wyborach w Niemczech.

Pod wieloma względami historyczne. Co warto wiedzieć po wyborach w Niemczech

Pod wieloma względami historyczne. Co warto wiedzieć po wyborach w Niemczech

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W poniedziałek rano w Alejach Jerozolimskich zderzyło się siedem samochodów osobowych. Nie ma osób poszkodowanych. Są spore utrudnienia w kierunku wyjazdu z Warszawy.

Karambol w Alejach Jerozolimskich

Karambol w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24
Tysiące alarmów, miasta obrócone w ruinę, setki zabitych dzieci. Skala rosyjskiej agresji  

Tysiące alarmów, miasta obrócone w ruinę, setki zabitych dzieci. Skala rosyjskiej agresji  

Źródło:
tvn24.pl
Premium

To było okropne. Był w najgorszym stanie, w jakim go kiedykolwiek widziałem - mówił były asystent księcia Williama Jason Knauf. W zeszłym roku podano do wiadomości publicznej, że z chorobą nowotworową zmagają się żona księcia Walii, księżna Kate i jego ojciec, król Karol III.

Były asystent księcia Williama: nigdy nie widziałem go w gorszym stanie

Były asystent księcia Williama: nigdy nie widziałem go w gorszym stanie

Źródło:
BBC

Czy na pewno otoczenie prezydenta postawiło we właściwej sytuacji głowę państwa, wysyłając go na tego rodzaju spotkanie? - pytał w programie "W kuluarach" dziennikarz "Faktów" TVN Piotr Kraśko, odnosząc się do rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem na marginesie prawicowej konferencji. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska przekazała, że Pałac Prezydencki dwukrotnie przez ostatnie pół roku starał się o doprowadzenie do rozmowy obu przywódców. Duda miał jednak warunek, by doszło do niej w Białym Domu lub rezydencji Trumpa. Dodała, że po informacji o planowanej wizycie Emmanuela Macrona w Waszyngtonie w poniedziałek, "ktoś przekonał prezydenta, że to on powinien być pierwszy".

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Źródło:
TVN24

Jedną rzecz chcemy zrobić. Chcemy pokazać polskiemu społeczeństwu, ale też polskim przedsiębiorcom, których jest ponad trzy miliony w naszym kraju, że potrafimy zorganizować w sposób absolutnie profesjonalny coś, co do tej pory nie udało nikomu. Dlaczego? Trudno by urzędnicy deregurowali sami siebie - powiedział Rafał Brzoska, prezes InPostu, szef zespołu do spraw deregulacji, w programie "Rozmowa Piaseckiego" w TVN24.

Rafał Brzoska o deregulacji: chcemy zrobić jedną rzecz

Rafał Brzoska o deregulacji: chcemy zrobić jedną rzecz

Źródło:
tvn24.pl

W Niemczech odbyły się przedterminowe wybory do Bundestagu. W poniedziałek mijają trzy lata od rosyjskiego ataku na Ukrainę. Prezydent Wołodymyr Zełenski deklaruje, że "jest gotowy odejść" dla pokoju w Ukrainie lub przyjęcia jej do NATO. Stan papieża Franciszka nadal jest krytyczny. Donald Trump chwali Andrzeja Dudę po ich spotkaniu. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć 24 lutego.

Trzy lata wojny, deklaracja Zełenskiego, Niemcy wybrali, stan papieża

Trzy lata wojny, deklaracja Zełenskiego, Niemcy wybrali, stan papieża

Źródło:
tvn24.pl

Samolot z Nowego Jorku do Nowego Delhi wylądował na lotnisku w Rzymie z powodu alarmu bombowego. Po kilku godzinach sprawdzania maszyny stwierdzono, że alarm był fałszywy. Na pokładzie samolotu było 199 osób.

Alarm na pokładzie i awaryjne lądowanie

Alarm na pokładzie i awaryjne lądowanie

Źródło:
PAP

Papież Franciszek pozostaje w stanie krytycznym - poinformował Watykan. Papież jest w szpitalu od 14 lutego. Trafił tam z powodu problemów z oddechem.

Papież wciąż w stanie krytycznym

Papież wciąż w stanie krytycznym

Źródło:
Reuters, TVN24, PAP

W Regułach pod Warszawą doszło do zderzenia pociągu Warszawskiej Kolei Dojazdowej z samochodem osobowym.

Samochód wjechał pod pociąg WKD

Samochód wjechał pod pociąg WKD

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przywódca niemieckiej FDP Christian Lindner ogłosił zakończenie kariery politycznej. "Teraz wycofuję się z aktywnej polityki" - poinformował Lindner po tym, jak jego partia - według wstępnych wyników - nie przekroczyła pięcioprocentowego progu w niedzielnych wyborach do Bundestagu.

"Porażka". Były minister wycofuje się z polityki

"Porażka". Były minister wycofuje się z polityki

Źródło:
PAP

Na okupowanym Zachodnim Brzegu od ponad miesiąca trwa intensywna operacja antyterrorystyczna Izraela. Minister obrony Israel Kac ogłosił w niedzielę, że z objętych działaniami terenów przesiedlono już 40 tysięcy Palestyńczyków. Armia potwierdziła, że po raz pierwszy od 2002 roku skierowała tam czołgi.

Po ponad dwudziestu latach znowu wjechały czołgi

Po ponad dwudziestu latach znowu wjechały czołgi

Źródło:
PAP

Dziś mijają trzy lata od rozpoczęcia inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. W trzecią rocznicę agresji w Kijowie odbędzie się wspólne posiedzenie kolegium komisarzy europejskich z ukraińskim rządem pod przewodnictwem przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

"Stawką jest nie tylko los Ukrainy". Von der Leyen i Costa są już w Kijowie

"Stawką jest nie tylko los Ukrainy". Von der Leyen i Costa są już w Kijowie

Źródło:
PAP

Dokładnie dziś mijają trzy lata od ataku rosyjskich wojsk na Ukrainę. Od początku wojny zginęło niemal 15 tysięcy cywilów, a prawie siedem milionów Ukraińców zostało zmuszonych do opuszczenia swojego kraju. Prezydent Wołodymyr Zełenski deklaruje, że jest gotowy ustąpić ze stanowiska, jeśli to zagwarantuje Ukrainie pokój albo członkostwo w NATO.

Trzecią rocznicę wojny poprzedził brutalny atak

Trzecią rocznicę wojny poprzedził brutalny atak

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD), według wstępnych wyników, uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 20,8 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory, według tych wstępnych danych, wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Drogowcy z powiatu radomskiego w ostatnich tygodniach zebrali blisko 200 starych opon porzuconych w rowach wzdłuż dróg powiatowych. Podejrzewają, że prawdopodobnie pozbywają się ich w ten sposób zakłady wulkanizacyjne lub przedsiębiorcy, chcący uniknąć kosztów utylizacji.

Setki opon przy drogach powiatowych. Drogowcy zapowiadają użycie fotopułapek i dronów

Setki opon przy drogach powiatowych. Drogowcy zapowiadają użycie fotopułapek i dronów

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl