Antoni Macierewicz - szef parlamentarnego zespołu badającego okoliczności katastrofy smoleńskiej w centrum uwagi... tak jak lubi, bo gdy podejmuje się napisania raportu oddaje się temu bez reszty, co podkreślają zarówno jego koledzy jak i przeciwnicy polityczni. Teraz prezentuje "Białą księgę" ws. katastrofy smoleńskiej.
Lubi ostre wejścia. Tak go widzą znajomi: inteligentny, o dużej wiedzy. Ale gdy ktoś się z nim nie zgadza, to wietrzy spisek.
Teraz jako specjalista od smoleńskiej katastrofy uwielbiany przez zwolenników prawicy, ale kiedyś lewicowiec, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników.
- Początek współpracy z Antonim był bardzo dobry. To był młody bardzo lewicujący człowiek który chciał coś robić - opowiada Jan Lityński, były opozycjonista i członek KOR-u.
Lista Macierewicza
Były marszałek Sejmu Wiesław Chrzanowski był twórcą Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego. Ugrupowania, które wywindowało Macierewicza do Sejmu i na pozycję ministra spraw wewnętrznych. To nie przeszkadzało Macierewiczowi wpisać marszałka Chrzanowskiego na listę osób, które miały współpracować ze służbami PRL.
Zanim sąd lustracyjny uznał, że Chrzanowski nie był agentem SB, Macierewicz zdążył zaliczyć dwie kolejne partie - Ruch Odbudowy Polski, a potem jako prezes Ruch Katolicko-Narodowy.
Do Sejmu czwartej kadencji wszedł dzięki LPR, by opuścić tąę partię w trakcie kadencji. W 2006 roku juz z ramienia PiS Antoni Macierewicz likwiduje Wojskowe Służby Informacyjne.
Kłopot z "agentami"
Wypowiedzią o byłych ministrach spraw zagranicznych, że większość z nich była "agentami sowieckich służb specjalnych" naraził budżet państwa na procesy sądowe i odszkodowania.
Wielkie projekty, na które Macierewicz się porwał nie zakończyły się sukcesem. On zapewne myśli inaczej.
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24, fot. PAP