Telewizja i radio są najlepiej oceniane przez Polaków wśród instytucji publicznych. Spośród nich najwyżej notowany jest TVN. Tuż za mediami plasuje się policja i wojsko, a po przeciwnej stronie są prokuratura i sądy, związki zawodowe oraz ZUS - wynika z sondażu CBOS-u.
TVN otrzymało pozytywną ocenę od 83 proc. respondentów (krytycznie o stacji mówi 6 proc. ankietowanych). Podobnie wysokim poparciem cieszy się telewizja publiczna (82 proc. pozytywnych ocen - 12 proc. negatywnych) oraz Polsat (79 proc. - 9 proc.).
Równie wysoko plasują się stacje radiowe. Polskie Radio, RMF FM i Radio Zet cieszą się zaufaniem odpowiednio 76, 70 i 60 proc. ankietowanych przy negatywnych ocenach 4-5 proc. Wyjątkiem jest Radio Maryja, które jest pozytywnie oceniane przez 21 proc. Polaków. Krytycznie o radiostacji o. Rydzyka wypowiada się 37 proc. respondentów. Reszta nie ma na ten temat opinii.
Za mundurem...
Spośród innych instytucji publicznych największą popularnością cieszą się policja i wojsko. Funkcjonowanie policji dobrze ocenia ponad dwie trzecie Polaków (69 proc.), natomiast źle - blisko jedna piąta (18 proc.). Najbardziej krytycznie o pracy policjantów wypowiadają się najmłodsi respondenci, w tym osoby studiujące i uczące się. Pół roku temu policję pozytywnie oceniało 71 proc. respondentów, negatywnie - 21 proc.
Niemal równie pozytywne oceny otrzymało wojsko. Dobrze ocenia je 64 proc. respondentów (68 proc. pół roku temu), krytycznie o nim wypowiada się 8 proc. respondentów (wzrost o 1 pkt proc.).
Kościół pół na pół
W tym sondażu Kościół katolicki cieszy się pozytywną oceną 56 proc. respondentów. Krytycznie o nim wypowiada się co trzeci ankietowany (32 proc.).
W połowie stawki znalazły się m.in.: Trybunał Konstytucyjny (42 proc. - 11 proc.), Instytut Pamięci Narodowej (39 proc. - 21 proc.) oraz Rzecznik Praw Obywatelskich (35 proc. - 14 proc.).
ZUS na dnie
Co ciekawe negatywnie oceniana jest działalność instytucji powołanych, by stały na straży prawa. Działalność prokuratury dobrze ocenia 36 proc. ankietowanych, a 31 proc. jest przeciwnego zdania. Jeszcze gorzej oceniana jest praca sądów: 32 proc. pozytywnych w porównaniu do 41 proc. negatywnych opinii.
Najgorzej w sondażu wypada Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Krytycznie o nim wypowiada się 48 proc. respondentów, pozytywnie zaś 36 proc. Korzystne opinie - jak podaje CBOS - przeważają wśród starszych respondentów (mających 45 lat i więcej), emerytów i najsłabiej wykształconych.
Sondaż przeprowadzono w dniach 3-9 marca 2011 roku na próbie 950 mieszkańców Polski.
Źródło: PAP, lex.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24