Posłowie mają przyjąć projekt uchwały wyrażający zadowolenie z podpisania nowego traktatu wraz z protokołem ograniczającym stosowanie Karty Praw Podstawowych w Polsce. LiD domaga się sejmowej debaty na temat Karty.
Karta Praw Podstawowych wywołała zamieszanie w Sejmie. Klub Lewicy i Demokratów zarzucił marszałkowi Sejmu i posłom z komisji spraw zagranicznych oraz europejskich, że nie dopuścili do głosowania na projektem uchwały wyrażającej poparcie dla całej Karty Praw Podstawowych. – To utrata twarzy przez Sejm – grzmiał Marek Borowski, jeden z liderów LiD.
Chwilę potem szef klubu PO Zbigniew Chlebowski ripostował na konferencji prasowej: - Politycy LiD niepotrzebnie wywołali dziś burzę.
Przypomniał, że na szczycie w Lizbonie premier Donald Tusk musi podpisać nowy traktat z tzw. protokołem brytyjskim ograniczającym stosowanie Karty Praw Podstawowych w Polsce (z wyłączeniem spraw socjalnych i światopoglądowych). Wszystko po to, by bez kłopotów ze strony PiS i prezydenta przeszła ratyfikacja nowego traktatu UE. Dodał też, że gdyby premier nie podpisał nowego traktatu, bylibyśmy krajem, który zerwałby wieloletnie negocjacje dotyczące tego dokumentu. - Nie wyobrażam sobie, żeby to Polska z nowym premierem, była tym państwem, który zniweczył ogromną europejską pracę - podkreślił Chlebowski.
Podczas wtorkowej wizyty w Brukseli, Tusk zasugerował na konferencji prasowej, że w przyszłości, gdy traktat będzie już ratyfikowany, Polska może zrezygnować z ograniczenia dotyczącego Karty. - Jeśli zmienią się okoliczności, zostaną wyjaśnione wątpliwości sceptyków w naszym kraju, to wrócimy do sprawy - powiedział.
Chlebowski poinformował, że za dwa tygodnie posłowie przyjmą projekt uchwały wyrażający zadowolenie i uznanie z podpisania traktatu reformującego UE i Karty Praw Podstawowych. – Marszałek Sejmu skierował dziś stosowny projekt – zaakceptowany przez prezydium Izby - do komisji spraw zagranicznych – powiedział Chlebowski.
LiD nie odpuszcza. Chce debaty w Sejmie na temat Karty. - Będziemy chcieli doprowadzić do dyskusji w przyszłym roku - powiedział Borowski.
Wyjaśnił, że projekt uchwały popierającej Kartę miał być czytelnym sygnałem dla wszystkim krajów europejskich, że Sejm uważa ją za rzecz niezwykle ważną, istotną i potrzebną, i opowiada się za przystąpieniem Polski do Karty.
Źródło: TVN24, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24