Zaledwie godzinę trwała blokada drogi krajowej nr 8 w Polichnie k. Piotrkowa (trasa Warszawa-Wrocław). Kilkadziesiąt osób pod wodzą Andrzeja Leppera spacerowało po przejściu dla pieszych. - Żadnej agresji, żadnych prowokacji - nawoływał szef Samoobrony.
- To nie jest protest, który ma utrudnić komukolwiek życie – mówił TVN24 Andrzej Lepper. Blokada przebiegła zgodnie z planem: przez dziesięć minut blokada drogi, potem przerwa na przepuszczenie samochodów i rozdawanie ulotek informacyjnych.
Rolnicy domagali się m.in. zniesienia akcyzy na paliwo. Jak mówił Lepper, to dopiero początek protestów. - Ile osób przyjdzie, to przyjdzie – mówił z kolei Andrzej Prochoń przewodniczący ZZ Rolników Samoobrona i jeden z organizatorów protestu. - Nie robimy dużej zadymy - dodał.
Prochoń wychwalał też Leppera i zapewnił, że były wicepremier dla działaczy jest wciąż wiarygodny: - Lepper bardzo dużo zrobił dla rolnictwa. Jako minister dał ludziom 500-1000 zł suszowego, podniósł ceny żywca – wyliczał.
Policja monitorowała protest
Zanim protest się rozpoczął, policja ostrzegała blokujących, że jeżeli stworzą zagrożenie dla uczestników ruchu, to będą odpowiadać za to przed sądem: - Będziemy monitorować to, co dzieje się na tej drodze - deklarował na antenie TVN24 Mariusz Sokołowski z Komendy Głównej Policji.
Jeszcze w piątek Andrzej Lepper, który był gościem Poranka TVN24 nie chciał zdradzać szczegółów planowanych blokad. - Zablokujemy, zobaczymy - mówił wymijająco.
Krótka historia blokowania według Leppera
Dla byłego wicepremiera i ministra rolnictwa to powrót do korzeni. To właśnie rolnicze blokady dróg pomogły kilka lat temu Samoobronie dostać się do pierwszej politycznej ligi.
- listopad 1991 - dwutygodniowa głodówka pod Sejmem
- kwiecień 1992 - trzytygodniowa okupacja Ministerstwa Rolnictwa
- czerwiec 1992 - blokady dróg organizowane przez Samoobronę w całym kraju; rolnicy domagali się m.in. 12-procentowych kredytów, nienaliczania karnych odsetek od niespłaconych kredytów oraz kontroli w bankach spółdzielczych
- lipiec 1992 – tzw. Marsz Gwiaździsty: kilkuset rolników, jadąc w kolumnach traktorów dotarło do przedmieść Warszawy
- luty 1993 - Marsz na Sejm i Belweder dwustuosobowej grupy rolników z kosami
- maj 1993 roku - protest na drodze Poznań-Wrocław przeciw egzekucji długów członków Samoobrony
- maj 1997 roku - poznańscy rolnicy Samoobrony blokowali budowę gazociągu jamalskiego
- lipiec 1998 – przyjazd kilku tysięcy rolników Samoobrony do Warszawy
- styczeń–luty 1999 – około 3 tys. rolników z blokowało przejście graniczne w Świecku; protestowali m.in. przeciwko importowi żywności z UE; Samoobrona zablokowała drogi w wielu miejscach w Polsce, a w kilku województwach doszło do starć z policją
- 24 września 1999 - Międzyzwiązkowy Komitet Koordynacyjny na rzecz Zmiany Polityki Społeczno-Gospodarczej Rządu (a w ramach niego m.in. Samoobrona) zorganizował w Warszawie około trzydziestotysięczną manifestację
- marzec 2000 – rolnicy starali się uniemożliwić ruch, chodząc po przejściach dla pieszych. Policja nie interweniowała
- maj 2002 - Samoobrona, niezadowolona z polityki rolnej rządu, zorganizowała marsz pod Ministerstwo Rolnictwa; grupa około 200 osób wtargnęła do budynku; na czele protestujących stali przyszli posłowie: Andrzej Lepper, Krzysztof Filipek, Danuta Hojarska, Stanisław Łyżwiński
- czerwiec 2002 - Andrzej Lepper, Krzysztof Filipek, Alfred Budner wraz z innymi sympatykami Samoobrony, wysypali na tory na stacji przeładunkowej Warszawa-Żerań kilka wagonów ze zbożem importowanym z Niemiec; był to protest przeciwko importowaniu do Polski zboża, które - ich zdaniem - było bardzo złej jakości.
Źródło: TVN24, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24