Kontrole w kopalniach mogą być niezapowiedziane - deklarował w "Faktach po Faktach" Krzysztof Kwiatkowski, wiceminister sprawiedliwości. Jak tłumaczył doraźne kontrole pod ziemią możliwe są wówczas, gdy zagrożone jest życie lub zdrowie górników.
Kwiatkowski odniósł się do zapisu art. 79 ustawy o "Swobodzie działalności gospodarczej" według którego "zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli nie dokonuje się, w przypadku gdy przeprowadzenie kontroli jest uzasadnione bezpośrednim zagrożeniem życia, zdrowia, lub środowiska naturalnego".
"Doraźna kontrola jest możliwa"
- Zgodnie z tym przepisem istnieje możliwość doraźnej kontroli, w każdym momencie można wejść do kopalni - podkreśla. Zaznacza także, że sprawę katastrofy w "Wujku-ŚląsK" bada specjalny zespół prokuratorów. - Wyjaśnimy wszystkie okoliczności, które doprowadziły do tej tragedii - dodaje.
"Absurd, że kontrole są zapowiedziane"
Także obecny w studio poseł PiS Marcin Błaszczak podkreśla, że należy zwrócić baczniejszą uwagę na kontrole w kopalniach. - To absurd, że kontrole są zapowiedziane. Pewnie, kiedy je zapowiedziano to mierniki ustawiono tak jak być powinny - zaznacza. Przyznaje także, że polskie górnictwo wymaga natychmiastowych inwestycji.
Dlaczego WUG zapowiada kontrole?
Wyższy Urząd Górniczy wyjaśnia, że dyrektor kopalni musi wiedzieć o przyjeździe inspektorów WUG kilka godzin przed kontrolą. - My nie mamy takiej możliwości jak policja, która stawia radiowóz i mierzy prędkość w dowolnym miejscu i czasie - tłumaczą przedstawiciele WUG. Prezes WUG Piotr Litwa dodaje także, że kontrole trzeba zapowiedzieć, ale tylko telefonicznie. Jak tłumaczy kopalnia musi bowiem przygotować się od strony organizacyjnej i technicznej do przeprowadzenia kontroli.
Kontrola z wyprzedzeniem
W praktyce - według relacji górników - kontrole w kopalniach przeprowadzane są z kilkunastodniowym wyprzedzeniem. (Zgodnie z zapisem ustawy kontrola powinna być wszczęta nie wcześniej niż po upływie 7 dni i nie póżniej niż przed upływem 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia). W tym czasie robi się wszystko, by kontrola wypadła jak najlepiej. Jak twoerdzą, często dochodzi do fałszowania mierników metanu i wietrzenia korytarzy.
Nagranie z fałszowania
Po piątkowej katastrofie w kopalni "Wujek-Śląsk" w Rudzie Śląskiej, w wyniku której zginęło 14 górników, a 40 zostało rannych w mediach pojawiły się doniesienia o nieprawidłowościach m.in. w pomiarze metanomierzy. Prokuratura ma zbadać m.in. doniesienia o fałszowaniu odczytów metanomierzy w "Wujku" jakie otrzymała w pierwszej połowie roku Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a które zostało przekazane Okręgowemu Urzędowi Górniczemu w Katowicach i Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Do nagrania dotarła TVN24. W poniedziałek górnik, który nagrał film, zgłosił się do prokuratury.
Artykuł 79 1. Organy kontroli zawiadamiają przedsiębiorcę o zamiarze wszczęcia kontroli. 2. Zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli nie dokonuje się, w przypadku gdy: 1) kontrola ma zostać przeprowadzona na podstawie bezpośrednio stosowanych przepisów powszechnie obowiązującego prawa wspólnotowego albo na podstawie ratyfikowanej umowy międzynarodowej; 2) przeprowadzenie kontroli jest niezbędne dla przeciwdziałania popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia, przeciwdziałania popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego lub zabezpieczenia dowodów jego popełnienia; 3) kontrola jakości paliw jest przeprowadzana na postawie przepisów ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw (Dz. U. Nr 169, poz. 1200 oraz z 2008 r. Nr 157, poz. 976); 4) kontrola jest prowadzona w toku postępowania prowadzonego na podstawie przepisów ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz. U. Nr 50, poz. 331, z późn. zm.22)); 5) przeprowadzenie kontroli jest uzasadnione bezpośrednim zagrożeniem życia, zdrowia lub środowiska naturalnego; 6) przedsiębiorca nie ma adresu zamieszkania lub adresu siedziby lub doręczanie pism na podane adresy było bezskuteczne lub utrudnione. Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24