3 sierpnia Sąd Najwyższy podejmie decyzję o ważności wyborów prezydenckich. Od tego dnia Zgromadzenie Narodowe będzie miało 7 dni na zaprzysiężenie prezydenta-elekta. Oznacza to, że w przypadku pozytywnej decyzji SN Bronisław Komorowski obejmie urząd najpóźniej 10 sierpnia.
Rozstrzygnięcie o ważności wyniku wyborów prezydenckich zostanie ogłoszone 3 sierpnia o godz. 10 - informuje na stronie internetowej Sąd Najwyższy. Jak dodaje Krzysztof Michałowski z biura prasowego, sędziowie SN spotkają się w składzie całej Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych.
Uchwała ws. ważności wyborów prezydenckich jest podejmowana nie później niż w 30. dniu po podaniu wyników wyborów do wiadomości publicznej przez PKW. Pozytywna decyzja oznaczać będzie, że Zgromadzenie Narodowe będzie miało 7 dni na zaprzysiężenie Komorowskiego. Od momentu złożenia przysięgi obejmie on urząd prezydenta RP - najpóźniej stanie się to 10 sierpnia.
W przypadku podjęcia przez sąd decyzji unieważniającej wybory prezydenckie, nowe głosowanie będzie musiało być przeprowadzone w ciągu 2,5 miesiąca.
PO było gotowe wcześniej
Stefan Niesiołowski i Andrzej Halicki z PO oraz Stanisław Żelichowski z PSL już we wtorek zapowiadali, że zaprzysiężenie Komorowskiego mogłoby się odbyć już w czwartek 29 lipca.
W środę potwierdzał to marszałek Sejmu. Grzegorz Schetyna zapowiadał, że jeśli SN wyda uchwałę w sprawie ważności wyborów w tym tygodniu, zaprzysiężenie prezydenta-elekta odbędzie się w czwartek 29 lipca. Natomiast jeśli decyzja sądu będzie w przyszłym tygodniu - zaprzysiężenie nastąpi prawdopodobnie 6 sierpnia.
Decyzja ws. Senatu
Tego samego dnia, 3 sierpnia o godz. 12, SN będzie rozpatrywał kwestię ważności wyborów uzupełniających do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej przeprowadzonych w dniu 20 czerwca 2010 r. w województwie mazowieckim w okręgu wyborczym nr 15, województwie podkarpackim w okręgu wyborczym nr 21 i województwie śląskim w okręgu wyborczym nr 30.
Źródło: PAP, tvn24.pl