Obywatele już ósmą zimę stoją razem ze wspólnotą prawniczą, broniąc konstytucyjnego porządku, który jest ramą demokracji - mówił adwokat Michał Wawrykiewicz z inicjatywy "Wolne sądy" na konferencji Komitetu Obrony Sprawiedliwości, który podsumował 2022 rok w wymiarze sprawiedliwości. - O prawdziwych intencjach władzy, o tym, czy ona chce przywrócić praworządność w Polsce, świadczą nie deklaracje, a czyny - podkreślał warszawski sędzia Piotr Gąciarek. Mówił, że w mijającym roku robiono "wszystko, żeby dalej zastraszać sędziów i ich represjonować".
W czwartek rano Komitet Obrony Sprawiedliwości zorganizował konferencję przed Sądem Najwyższym. Była poświęcona podsumowaniu najważniejszych wydarzeń 2022 roku dotyczących wymiaru sprawiedliwości.
Maria Ejchart-Dubois, koordynatorka KOS, mówiła, że jest to "ruch społeczny, ruch na rzecz obrony rządów prawa". - To solidarność prawników i społeczeństwa obywatelskiego na rzecz obrony rządów prawa. To ponad 100 postępowań przed krajowymi sądami w obronie represjonowanych sędziów i prokuratorów - podkreślała.
Wawrykiewicz: ósmą zimę obywatele z prawnikami bronią konstytucyjnego porządku
Adwokat Michał Wawrykiewicz z inicjatywy "Wolne sądy" powiedział, że "ósmą zimę trwa konflikt z porządkiem prawa Unii Europejskiej". - Obywatele już ósmą zimę stoją razem ze wspólnotą prawniczą, broniąc tego konstytucyjnego porządku, który jest ramą demokracji. Na tym opiera się konflikt polskiego rządu z Unią Europejską, że polski rząd twierdzi, że może w sposób całkowicie dowolny kształtować wymiar sprawiedliwości i że ta kompetencja jest wyłączną kompetencją państwa członkowskiego - dodał.
Tymczasem, zaznaczył, "traktaty, Europejska Konwencja Praw Człowieka, Karta Praw Podstawowych zapewniają każdemu obywatelowi prawo do niezależnego sądu, niezawisłych sędziów". - Taka gwarancja musi być zapewniona. O to toczy się konflikt. Polski rząd te gwarancje lekceważy - dodał.
Sędzia Gąciarek o zastraszaniu sędziów
- O prawdziwych intencjach władzy, o tym, czy ona chce przywrócić praworządność w Polsce, świadczą nie deklaracje, a czyny. Mam na myśli działanie ludzi (Zbigniewa) Ziobry, rzeczników dyscyplinarnych, którzy w mijającym roku robili wszystko, żeby dalej zastraszać sędziów i ich represjonować - mówił warszawski sędzia Piotr Gąciarek, członek Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".
Prokurator Ewa Wrzosek (stowarzyszenie Lex Super Omnia) przypomniała, że "wśród zaleceń skierowanych do Polski na pierwszym miejscu znajduje postulat rozdzielenia funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości, tak by prokuratura uzyskała funkcjonalną niezależność i autonomię od rządu".
"Przełomowy rok"
Były rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar ocenił, że "to był bardzo przełomowy rok, jeśli chodzi o orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka". - Trybunał w Strasburgu wiele razy próbował zareagować na to, co się dzieje w tym budynku (w Sądzie Najwyższym - red.), w kontekście sytuacji w wymiarze sprawiedliwości. Jeśli prześledzimy cały 2022 rok, to zobaczymy, że zostały wydane cztery fundamentalne wyroki dotyczące praworządności - powiedział.
Źródło: TVN24