Komisja Wenecka "krytyczna w kilku punktach". Jest opinia ws. ustawy o policji

Aktualizacja:
Komisja Wenecka "krytyczna w kilku punktach". Jest opinia ws. ustawy o policji
Komisja Wenecka "krytyczna w kilku punktach". Jest opinia ws. ustawy o policji
tvn24
Komisja Wenecka przyjęła w piątek z poprawkami opinię na temat polskiej ustawy o policjitvn24

Komisja Wenecka przyjęła w piątek z poprawkami opinię na temat polskiej ustawy o policji. Choć jej pełna treść nie jest jeszcze znana, w co najmniej kilku punktach opinia jest krytyczna dla Polski.

Nieoficjalnie wiadomo, że dokument liczy ok. 30 stron i w dużej części dotyczy artykułów 19 i 20 ustawy, czyli o dostępie do danych. KW ogłosiła, że pełny tekst opinii zostanie opublikowany w poniedziałek, 13 czerwca.

W opinii uwzględniono poprawki wypracowane podczas wstępnego spotkania polskiej delegacji z przedstawicielami Komisji Weneckiej.

Mimo to ostateczna opinia jest w co najmniej kilku punktach krytyczna dla Polski.

Bezpieczeństwo a prawa obywateli

- Musieliśmy znaleźć kompromis pomiędzy bezpieczeństwem obywateli oraz tym, by policja i służby nie wkraczały zbyt daleko w ich prywatność. Staraliśmy się to wyważyć - tłumaczył w rozmowie z reporterem TVN24 Ben Vermeulen, sprawozdawca Komisji Weneckiej i jeden z autorów opinii.

- Polski rząd położył bardzo duży nacisk na aspekt bezpieczeństwa, podczas gdy Komisja Wenecka zwróciła większą uwagę na prawo obywatela do wolności - podkreślił.

Komisja Wenecka przyjęła opinię na temat polskiej ustawy o policji
Komisja Wenecka przyjęła opinię na temat polskiej ustawy o policji tvn24

Co zaleca Komisja?

W opinii Komisja zarekomendowała wprowadzenie dodatkowej kontroli uprawnień do prowadzenia inwigilacji przez policję i inne instytucje czuwające nad praworządnością w Polsce. "Wiele krajów staje w obliczu prawdziwych zagrożeń ze strony terroryzmu i przestępczości zorganizowanej" - stwierdziła Komisja w komunikacie. Podkreśliła, że według Europejskiego Trybunału Praw Człowieka poszczególne kraje mają "margines w decydowaniu, jak osiągnąć równowagę między bezpieczeństwem i wolnością". Według tej opinii "nie tylko Polska została skrytykowana za to, jak równowagę tę osiągnięto". Komisja Wenecka odnotowała, że poprawki do ustawy o policji wprowadzone na początku roku przyjęto po rekomendacjach z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w 2014 r., "co było pozytywne" - podkreślono. Komisja uznała jednak, że proceduralna ochrona i warunki wyznaczone w ustawie o policji, dotyczące prowadzenia tajnej inwigilacji, "są wciąż niewystarczające, by zapobiegać nadużyciom i nieusprawiedliwionej ingerencji w prywatność jednostek". Opinia Komisji - podkreślono w komunikacie - koncentruje się na dwóch zapisach z art. 19 ustawy, regulujących stosowanie klasycznych metod inwigilacji, takich jak podsłuch. Ponadto odnosi się do gromadzenia danych teleinformatycznych, a więc dotyczących komunikacji w internecie, począwszy od odwiedzanych stron internetowych po lokalizacje wykorzystywania telefonów komórkowych. Komisja uważa, że niektóre rodzaje tych danych teleinformatycznych są tak wrażliwe, że ich otrzymanie powinno wymagać zgody sądu, przez analogię z klasyczną inwigilacją. Według Komisji w przypadku mniej wrażliwych danych teleinformatycznych zgoda sądu nie musi być konieczna, ale prawo powinno uporządkować system nadzoru nad monitorowaniem specjalnych danych przez "niezależne ciało". Uznano, że istniejący obecnie system generalnego składania raportów w sądzie co pół roku jest nieskuteczny.

"Tak naprawdę nie była to opinia o Polsce"

Nowy przedstawiciel Polski w Komisji Weneckiej profesor Mariusz Muszyński powiedział dziennikarzom, że "tak naprawdę nie była to opinia o Polsce". - To opinia tak naprawdę o problemach państw europejskich oraz metodach i granicach walki z terroryzmem. To jest bardzo poważny problem - stwierdził. - Myślę, że na przykładzie Polski będzie można teraz zmieniać ustawodawstwa różnych państw. Tak akurat się zdarzyło, że to jest przykład Polski, ale to nie jest opinia o Polsce - powtórzył. Pytany, czy opinia jest pozytywna czy negatywna, Muszyński ocenił, że dokumentu nie należy rozpatrywać w takich kategoriach. - To trzeba rozpatrywać w kategoriach badawczych: gdzie jest granica ingerencji w prawo do prywatności. I co jest ważniejsze: prawo do prywatności czy prawo do bezpieczeństwa. Na to nie ma jednoznacznej odpowiedzi - uznał. Inaczej odpowiada się na to w Stanach Zjednoczonych, a inaczej w Europie - wskazał.

Dokument "nie jest wiążący", ale zostanie poddany analizie

Według nieoficjalnych informacji, w projekcie opinii - który liczył 33 strony i 133 punkty - znajdowało się zdanie o "ogólnej słabości systemu nadzoru nad służbami specjalnymi" oraz rekomendacja powołania w tym celu nowego, niezależnego organu. Polska przekazała Komisji swe stanowisko co do projektu opinii, w którym zaproponowała poprawki.

Rzecznik rządu Rafał Bochenek powiedział, że "Komisja Wenecka uwzględniła ponad 20 uwag zgłoszonych do opinii przez Polskę, dostrzegła, że nowelizacja ustawy o policji była potrzebna ze względu na konieczność wykonania wyroku TK"

- Z wielu uwag Komisja Wenecka po rozmowach się wycofała. Skupiono się na intensywności nadzoru nad działaniami poszczególnych służb, sugerując powołanie kolejnej, odpowiedzialnej za tę kwestię instytucji. Komisja Wenecka, po rozmowach i zapoznaniu się ze wszystkimi materiałami, nie kwestionuje już m.in.: definicji czynności operacyjnych, jak również rozwiązań dotyczących zbierania metadanych - dodał Bochenek. - Opinia Komisji Weneckiej, która nie jest dokumentem wiążącym, będzie teraz podlegała analizie - podkreślił Bochenek.

Wiceszef MSWiA: nie zgadzam się z opinią

O tym, że opinia zostanie przeanalizowana mówił także w piątek wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński.

- To jest kwestia ocenna. Tak się wydaje tym osobom, które formułowały tę opinię, ja tej opinii nie podzielam - zastrzegł. - Nie znamy jeszcze pełnego tekstu opinii Komisji Weneckiej, znamy ją w zasadzie z przekazów, przeanalizujemy tę opinię, ale nie zgadzam się z tym, co wynika nawet z takiego przekazu ogólnego, który wyłania się z tej opinii - powiedział Zieliński dziennikarzom w Sejmie. Mówił, że polski rząd jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo, dlatego musi dać służbom narzędzia do zapewnienia tego bezpieczeństwa. - Polacy powierzyli nam w wyborach odpowiedzialność za państwo i bezpieczeństwo, które jest jednym z najważniejszych potrzeb każdego człowieka. Komisja Wenecka swoimi opiniami, swoją filozofią, swoim pouczaniem Polski tego bezpieczeństwa nikomu nie zapewni - ocenił wiceminister. - Odróżniajmy wagę zagadnień. Polska jest państwem suwerennym, jest podmiotem na arenie międzynarodowej i europejskiej, a nie popychadłem, które każdy może sobie ustawiać w kącie, gdzie chce. Tak może było za rządów PO-PSL, ale za rządów PiS tak nie będzie, bo wyborcy powierzyli nam odpowiedzialność za sprawy publiczne, za bezpieczeństwo, za Polskę - powiedział Zieliński. Wiceminister SWiA podkreślił też, że rząd będzie rozwiązywał polskie sprawy tak, jak to wynika "z naszego rozeznania sytuacji". - A to, że ktoś powie, że komuś się dana ustawa nie podoba, to nie jest powód, żeby ją zmieniać - zaznaczył Zieliński.

"Bardziej powściągliwie" niż w przypadku TK

Wiceszef MSZ Aleksander Stępkowski, który jest szefem polskiej delegacji w Wenecji ocenił, że projekt opinii Komisji był bardziej "powściągliwy" od jej opinii w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Przed piątkowym posiedzeniem Stępkowski powiedział dziennikarzom, że dokument zawierał ocenę ustawy i rekomendacje.

- Komisja dostrzega, że ustawa implementuje wyrok TK. Rekomendacje Komisji nie zawsze idą w tym samym kierunku, w którym idą rekomendacje TK - dodał. Podkreślił, że dlatego "nie wszystkie spośród rekomendacji będziemy skłonni uwzględnić".

- Komisja Wenecka dostrzega kilka punktów ustawy, w których uznaje za stosowne upomnienie się o pewne zmiany, natomiast co do zasady nie przeprowadziła krytyki ustawy - oświadczył wiceszef MSZ.

- Można mówić o dalece bardziej powściągliwej postawie tego składu ekspertów Komisji niźli tego, który wypowiadał się na temat ustawy o Trybunale Konstytucyjnym - powiedział Stępkowski.

"Oczekiwania Komisji są lekko oderwane od realiów"

W lutym delegacja Komisji Weneckiej była w Warszawie na zaproszenie MSZ, przygotowując opinię o nowelizacji ustawy o TK z grudnia 2015 r. autorstwa PiS.

W marcowej opinii Komisja oceniła, że "osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce. Komisja, której opinia nie jest wiążąca, zaapelowała m.in. do rządu o opublikowanie orzeczenia TK z 9 marca, w którym uznał on, że nowela jest niekonstytucyjna. Rząd nie uznaje wyroku, bo nie zapadł on według zasad grudniowej noweli. W piątek członkowie Komisji zostaną poinformowani o rozwoju wydarzeń ws. TK.

Z kolei w kwietniu eksperci Komisji przebywali w Polsce w sprawie noweli ustawy o policji i innych ustaw. Spotkali się z przedstawicielami rządu, parlamentu, sądów, RPO, korporacji prawniczych i organizacji pozarządowych. Po wizycie przygotowali 33-stronicowy projekt opinii.

- Oczekiwania Komisji są lekko oderwane od realiów - ocenia pragnący zachować anonimowość przedstawiciel polskiego rządu, z którym rozmawiała PAP. Przykładem może być rekomendacja, by Polska powołała niezależny organ do nadzoru nad czynnościami operacyjnymi służb specjalnych i zbieraniem przez nie danych telekomunikacyjnych. - Ta koncepcja jest w kontraście z wyrokiem TK, który wskazał na rolę sądów - ocenił rozmówca PAP.

W 9-stronicowym stanowisku Polski dla Komisji - do którego dotarła PAP - napisano, że zaskakujące jest, iż Komisja wobec stwierdzenia "ogólnej słabości systemu kontroli nad służbami" nie przedstawiła propozycji wzmacniających efektywność kontroli sądowej nad działaniami operacyjnymi służb, a wzywa do utworzenia nowego organu o nieokreślonej strukturze. Polska stawia też pytanie, czy takie rozwiązanie działa efektywnie w innych państwach Rady Europy.

W stanowisku podkreślono, że kontrola operacyjna była stosowana w Polsce tylko wtedy, gdy inne środki okazały się niewystarczające i jest używana tylko przy najbardziej niebezpiecznych przestępstwach. Dodano, że w 2015 r. kontrolę taką zastosowano wobec 3,7 proc. przestępstw, wobec których jest ona możliwa na podstawie ustawy o policji.

Kontrowersyjna nowelizacja

Przygotowana przez posłów PiS nowela kilkunastu ustaw regulujących zasady inwigilacji była wykonaniem wyroku TK z lipca 2014 r. TK uznał wtedy za niekonstytucyjne część zasad pobierania przez służby specjalne danych telekomunikacyjnych, internetowych i pocztowych oraz prowadzenia kontroli operacyjnej.

Nowelizację Sejm uchwalił 15 stycznia, przy sprzeciwie całej opozycji. Senat przyjął ją bez poprawek 29 stycznia. Prezydent podpisał ją 3 lutego.

Najwięcej kontrowersji wywołała sprawa pozyskiwania przez służby danych telekomunikacyjnych. Wcześniej po te dane do operatorów i firm internetowych służby występowały "na potrzeby prowadzonych postępowań" pisemnie - i taką drogą je dostawały.

Nowela wprowadziła dostęp on line - przez tzw. bezpieczne połączenie internetowe. Po te dane służby mogą sięgać nie tylko na potrzeby postępowań, ale także w celu "zapobiegania lub wykrywania przestępstw", "ratowania życia lub zdrowia ludzkiego bądź wsparcia działań poszukiwawczych" czy "realizacji zadań ustawowych". Na pozyskanie treści np. maila czy czatu nadal potrzebna jest uprzednia zgoda sądu.

Nowelę krytykowały: opozycja, a także RPO Adam Bodnar, GIODO, Krajowa Rada Sądownictwa, Rada ds. Cyfryzacji, Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Rada Radców Prawnych oraz organizacje pozarządowe. Zastępca koordynatora służb specjalnych Maciej Wąsik mówił, że obawy są płonne, bo nowela ogranicza uprawnienia służb, a nie wolność w internecie. Podkreślał, że nowela wprowadza sądową kontrolę następczą pobierania wszelkich danych oraz niszczenie danych zbędnych, a po dane internetowe wiele razy sięgano pod rządami koalicji PO-PSL.

RPO zaskarżył nowelę do TK. Zarzuty dotyczą braku granic czasowych lub nieproporcjonalnie długiego czasu trwania kontroli operacyjnej; ograniczenia tajemnicy zawodowej; nieograniczonego pobierania danych internetowych, telekomunikacyjnych i pocztowych; braku "realnej kontroli" pobierania tych danych oraz braku powiadamiania jednostki o tym, że jej dane były sprawdzane lub pobierane.

Autor: ts,kg/kk,rzw / Źródło: PAP, TVN24

Pozostałe wiadomości

W ciągu ostatniej doby armia rosyjska straciła na froncie 1950 żołnierzy - poinformował we wtorkowym raporcie sztab generalny ukraińskich Sił Zbrojnych. To najwyższa dzienna liczba strat wroga od początku inwazji Rosji.

Takich dziennych strat Rosjanie jeszcze nie odnotowywali 

Takich dziennych strat Rosjanie jeszcze nie odnotowywali 

Źródło:
Ukraińska Prawda, PAP, tvn24.pl

Premier Nowej Zelandii złożył we wtorek w parlamencie "formalne i bezwarunkowe" przeprosiny za cierpienia wyrządzone setkom tysięcy dzieci i bezbronnych dorosłych w domach opieki. Opublikowany niedawno raport ujawnił, że przez siedem dekad, do 2019 roku, w Nowej Zelandii dochodziło do zaniedbywania, znęcania się i tortur. Christopher Luxon przekazał też, że rząd pracuje nad nowym mechanizmem rekompensaty finansowej dla ocalałych.

"Przerażające, rozdzierające serce, złe. Nigdy nie powinno się wydarzyć". Premier przeprasza

"Przerażające, rozdzierające serce, złe. Nigdy nie powinno się wydarzyć". Premier przeprasza

Źródło:
PAP, BBC

Dla Koalicji Obywatelskiej prawybory to dobry moment, żebyśmy opowiadali o tym, jaką mamy propozycję dla Polski - powiedziała w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 ministra edukacji Barbara Nowacka. W prawyborach wystartują prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oraz szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski. 

To nie był Tusk. Nowacka zdradza, kto wymyślił prawybory w KO

To nie był Tusk. Nowacka zdradza, kto wymyślił prawybory w KO

Źródło:
TVN24

Tragedia w miejscowości Górki koło Pajęczna (woj. łódzkie). W budynku mieszkalnym strażacy odnaleźli ciała dwóch mężczyzn w wieku 39 i 55 lat. Interwencja dotyczyła podejrzenia zatrucia tlenkiem węgla. Okoliczności zdarzenia wyjaśnia policja pod nadzorem prokuratury.

Tragedia w budynku mieszkalnym. Nie żyje dwóch mężczyzn

Tragedia w budynku mieszkalnym. Nie żyje dwóch mężczyzn

Źródło:
tvn24.pl

Tysiące demonstrantów zgromadziło się w Belgradzie przed siedzibą rządu Serbii, żądając jego dymisji po śmierci 14 osób w katastrofie budowlanej na dworcu kolejowym w Nowym Sadzie. Po przemówieniach przed budynkiem rządu protestujący skierowali się w stronę siedziby prezydenta, gdzie planowano złożyć wniosek o dymisję premiera Milosza Vuczevicia.

"To nie był wypadek". Po tragedii chcą dymisji rządu

"To nie był wypadek". Po tragedii chcą dymisji rządu

Źródło:
PAP

Ukraińskie służby ratunkowe wydobyły spod gruzów zniszczonego przez Rosjan budynku w Krzywym Rogu ciała trójki dzieci - poinformował we wtorek rano szef władz obwodu dniepropietrowskiego Serhij Łysak. Akcja poszukiwacza została zakończona. Siły rosyjskie przypuściły atak na miasto w środkowej Ukrainie w poniedziałek. Rannych zostało co najmniej 14 osób.

Atak na Krzywy Róg. Spod gruzów wydobyto ciała trójki dzieci

Atak na Krzywy Róg. Spod gruzów wydobyto ciała trójki dzieci

Źródło:
NV, Suspilne

Grupa uciekinierów z Korei Północnej nazywająca się Korpusem Propagandy Dezerterów przekazała Ukrainie ulotki i pliki audio wzywające przysłanych z Pjongjangu żołnierzy służących w armii rosyjskiej do dezercji - poinformował w poniedziałek portal gazety "Korea Times". Na froncie ma być rozmieszczonych pięć północnokoreańskich jednostek po około trzy tysiące żołnierzy każda.

Ulotki dla żołnierzy Kima. Ukraińcom pomagają dezerterzy

Ulotki dla żołnierzy Kima. Ukraińcom pomagają dezerterzy

Źródło:
PAP

W Piasecznie pod Warszawą doszło do kolizji z udziałem posła Koalicji Obywatelskiej Piotra Kandyby. "Ani mnie, ani sprawcy nic poważnego się nie stało. Samochód - rzecz nabyta, a ja teraz mogę tylko wyrazić wielką wdzięczność służbom" - przekazał parlamentarzysta.

Kolizja z udziałem posła Koalicji Obywatelskiej

Kolizja z udziałem posła Koalicji Obywatelskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl, tvn24.pl

Samolot linii Spirit Airlines został ostrzelany podczas próby lądowania w stolicy Haiti Port-au-Prince. Maszyna została przekierowana na lotnisko w Dominikanie - podał w poniedziałek portal "Miami Herald".

Samolot ostrzelany podczas próby lądowania. Lot przekierowano do innego państwa

Samolot ostrzelany podczas próby lądowania. Lot przekierowano do innego państwa

Źródło:
Miami Herald, Reuters, PAP

Lee Zeldin ma być przyszłym szefem Agencji Ochrony Środowiska (EPA). Polityk zapowiedział, że jego priorytetem będzie deregulacja i "przywrócenie amerykańskiej dominacji energetycznej". Jednocześnie w mediach pojawiają się doniesienia o kolejnych osobach, jakie miałyby znaleźć się w nowej administracji Donalda Trumpa. Wymienia się w tym kontekście między innymi senatora Marco Rubio. Niegdyś był rywalem Trumpa o nominację partyjną przed wyborami, lecz teraz jest jego silnym stronnikiem. Dał się poznać jako krytyk Rosji, ale jednocześnie przeciwnik przekazywania pakietów pomocowych Ukrainie.

Kolejna nominacja do gabinetu Trumpa. Na liście kandydatów znane nazwisko 

Kolejna nominacja do gabinetu Trumpa. Na liście kandydatów znane nazwisko 

Źródło:
PAP, Reuters

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gęstą mgłą oraz opadami marznącymi. Szczególnie trudne warunki na drogach występują w południowych i północnych regionach kraju.

Trudne warunki na drogach. Ostrzeżenia IMGW

Trudne warunki na drogach. Ostrzeżenia IMGW

Źródło:
IMGW

Eldorado sektora bankowego w Polsce jeszcze trochę potrwa, ale nie będzie trwało wiecznie - ocenił wicedyrektor w zespole usług doradczych dla sektora finansowego w PwC Polska Bartosz Cieślak. Wyjaśnił, że dobra kondycja banków wynika między innymi z wysokich stóp procentowych.

Trwają "złote czasy" dla banków w Polsce. Rosną miliardowe zyski

Trwają "złote czasy" dla banków w Polsce. Rosną miliardowe zyski

Źródło:
PAP

Dziesiątki tysięcy Włochów sprzeciwia się ścięciu 200-letniej jodły, która ma stanąć na placu Świętego Piotra w Watykanie. Mieszkańcy Trentino podpisali się pod petycją, z którą wystąpili miejscowi obrońcy środowiska.

Chcą ściąć 200-letnia jodłę i ustawić ją na placu Świętego Piotra. Mieszkańcy protestują

Chcą ściąć 200-letnia jodłę i ustawić ją na placu Świętego Piotra. Mieszkańcy protestują

Źródło:
PAP

Podczas próby lądowania w stolicy Haiti Port-au-Prince ostrzelany został samolot pasażerski. Ulicami Warszawy przeszedł organizowany przez narodowców Marsz Niepodległości. Z kolei prezydent Andrzej Duda poinformował, że odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem elektem USA Donaldem Trumpem. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 12 listopada.

Ostrzelany samolot, marsz w Warszawie, rozmowa Dudy z Trumpem

Ostrzelany samolot, marsz w Warszawie, rozmowa Dudy z Trumpem

Źródło:
PAP, TVN24

Dwaj mężczyźni w maskach, z młotami weszli w nocy do kantoru w Szczecinie. Przez niemal minutę próbowali rozbić szybę w okienku kasowym, ale nie osiągnęli celu. Prawdopodobnie spłoszył ich alarm i pracownik sąsiedniego kantoru. Właściciele placówki opublikowali nagranie z monitoringu w mediach społecznościowych.

Zamaskowani, z młotami, próbowali obrabować kantor. Nagranie

Zamaskowani, z młotami, próbowali obrabować kantor. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Mieszkańcy pakistańskiej prowincji Pendżab od początku listopada borykają się z rekordowym zanieczyszczeniem powietrza. Ogromną chmurę gęstego smogu nad Pakistanem i sąsiednimi Indiami, gdzie również sytuacja jest fatalna, widać na zdjęciu wykonanym przez satelitę NASA.

Smog tak gęsty, że widać go z kosmosu

Smog tak gęsty, że widać go z kosmosu

Źródło:
PAP, CNN, NASA, tvnmeteo.pl

Oskarżony o terroryzm i szpiegostwo na rzecz Iranu były żołnierz brytyjskich sił zbrojnych przyznał się do ucieczki z więzienia, gdzie oczekiwał na proces. Doszło do tego we wrześniu 2023 roku - został złapany po trzydniowej obławie.

Brytyjczyk miał szpiegować na rzecz Iranu. Przyznał się do ucieczki z więzienia

Brytyjczyk miał szpiegować na rzecz Iranu. Przyznał się do ucieczki z więzienia

Źródło:
PAP

Prezydent USA Joe Biden podczas obchodów Dnia Weterana na cmentarzu narodowym w Arlington zaapelował o zjednoczenie Amerykanów i wzywał do zachowania wierności idei założycielskiej USA. Dla demokraty to ostatnie obchody święta w roli prezydenta - jego kadencja wygasa w styczniu.

Joe Biden po raz ostatni uczcił Dzień Weterana jako prezydent

Joe Biden po raz ostatni uczcił Dzień Weterana jako prezydent

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem elektem USA Donaldem Trumpem. - Chciałem wszystkim moim rodakom przekazać - o co przed momentem zostałem poproszony - najlepsze życzenia - powiedział Duda. Przekazał, że spotka się z Trumpem, zanim ten obejmie oficjalnie urząd prezydenta USA.

Andrzej Duda rozmawiał z Donaldem Trumpem

Andrzej Duda rozmawiał z Donaldem Trumpem

Źródło:
TVN24

31-latek w plecaku miał grzybnię halucynogennej łysiczki kubańskiej, a w mieszkaniu gotowe, już ususzone grzyby tego gatunku. Mężczyzna usłyszał zarzuty. Grozi mu do trzech lat więzienia.

Poważny zarzut z powodu grzybków

Poważny zarzut z powodu grzybków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Lokalna chilijska społeczność wraz z ekspertami chcą podjąć walkę z kierowcami aut i ciężarówek, którzy od lat niszczą geoglify na pustyni Atakama. Gigantyczne rysunki przedstawiające między innymi zwierzęta lub figury geometryczne są coraz bardziej przykrywane przez ślady opon. Jak się jednak okazuje, obrońcy olbrzymich rzeźb chcą pozostawić na geoglifach rysy spowodowane działalnością człowieka, żeby były one przestrogą dla przyszłych pokoleń.

"Przykład pokazujący przyszłym pokoleniom, czego nie należy robić z naszym dziedzictwem"

"Przykład pokazujący przyszłym pokoleniom, czego nie należy robić z naszym dziedzictwem"

Źródło:
Reuters

Ujemna temperatura i duża ilość wilgoci w powietrzu poskutkowały w niedzielę opadami śniegu w niektórych miejscach kraju. Poprószyło w Sandomierzu, Zamościu i Kłodzku.

W kilku miejscach Polski spadł śnieg

W kilku miejscach Polski spadł śnieg

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na granicach lądowych Holandii 9 grudnia zostaną przywrócone kontrole i będą one obowiązywały przez pół roku - podało w poniedziałek ministerstwo ds. imigracji i azylu. Wcześniej kontrole na granicach przywróciły inne kraje europejskie.

Kolejny europejski kraj przywraca kontrole na granicach

Kolejny europejski kraj przywraca kontrole na granicach

Źródło:
PAP, Brussels Times, Reuters

Według szacunków Stołecznego Biura Bezpieczeństwa w tegorocznym Marszu Niepodległości organizowanym przez narodowców wzięło udział około 90 tysięcy osób - przekazała po godzinie 17 zastępca rzecznika stołecznego ratusza Marzena Gawkowska. Według organizatorów, uczestników było "co najmniej 250 tysięcy". Policja nie komentuje danych o frekwencji.

Ile osób wzięło udział w marszu? Szacunki ratusza i organizatorów

Ile osób wzięło udział w marszu? Szacunki ratusza i organizatorów

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Ministerstwo Zdrowia szykuje zmiany w zakresie medycyny pracy. W pakiecie będą dodatkowe badania - zapowiedział wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny. - Inwestycja w zdrowie pracowników ma szczególne znaczenie - komentuje Renata Górna, ekspertka Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

Rewolucja w medycynie pracy. "Każdy to będzie musiał mieć zrobione"

Rewolucja w medycynie pracy. "Każdy to będzie musiał mieć zrobione"

Źródło:
tvn24.pl
Wciskali listy w szparę gabinetu psychologa. "Ten sekret zjadał mnie od środka"

Wciskali listy w szparę gabinetu psychologa. "Ten sekret zjadał mnie od środka"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Na ulicy leżał zakrwawiony mężczyzna, nie udało się go uratować. 33-latek podejrzany o zabójstwo został zatrzymany i tymczasowo aresztowany. Z nieoficjalnych informacji wynika, że 61-latek zmarł wskutek ran zadanych ostrym narzędziem, a podejrzany i ofiara znali się.

Zakrwawiony mężczyzna leżał na ulicy, nie udało się go uratować

Zakrwawiony mężczyzna leżał na ulicy, nie udało się go uratować

Źródło:
PAP

Nie tylko zabezpieczali marsz. Stołeczna komenda informuje, że policjanci pomogli w poniedziałek sześciolatkowi, który zgubił się na stacji metra. Reanimowali też rocznego chłopca.

Roczne dziecko przestało oddychać, a sześcioletni chłopiec się zgubił. Pomogli policjanci

Roczne dziecko przestało oddychać, a sześcioletni chłopiec się zgubił. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Piątek 15 listopada to ostatni dzień na złożenie wniosku o pomoc przez rolników, którzy ponieśli straty w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych - przypomniało Ministerstwo Rolnictwo i Rozwoju Wsi.

Nadchodzi ważny termin dla rolników. Ostatni moment na złożenie wniosku o pomoc

Nadchodzi ważny termin dla rolników. Ostatni moment na złożenie wniosku o pomoc

Źródło:
PAP
Zaginiony "hymn Polski" odnaleziony w Berlinie

Zaginiony "hymn Polski" odnaleziony w Berlinie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Włoski sąd skierował do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprawę migrantów umieszczonych w ośrodku przejściowym w Albanii. Sędziowie zawiesili decyzję władz zatwierdzającą pobyt migrantów w tym kraju.

Sędziowie kontra rząd. Sprawę migrantów kierują do TSUE

Sędziowie kontra rząd. Sprawę migrantów kierują do TSUE

Źródło:
PAP

Niemieckie służby zatrzymały w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn 17-latka podejrzanego o planowanie ataku terrorystycznego podczas jarmarku bożonarodzeniowego - informuje "Bild".

Planował atak terrorystyczny na jarmarku bożonarodzeniowym. 17-latek zatrzymany

Planował atak terrorystyczny na jarmarku bożonarodzeniowym. 17-latek zatrzymany

Źródło:
"Bild"

Mężczyzna z powiatu ciechanowskiego po raz drugi padł ofiarą internetowych oszustów. Kilka miesięcy temu stracił tysiąc złotych. Teraz dostał ofertę odzyskania pieniędzy i wpadł w kolejną pułapkę. Tym razem stracił 50 tysięcy złotych.

Chciał odzyskać tysiąc złotych, stracił 50 tysięcy

Chciał odzyskać tysiąc złotych, stracił 50 tysięcy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja w Los Angeles zatrzymała mężczyznę, który ukrywał się pod podłogą jednego z domów w dzielnicy El Sereno. Mieszkająca w tym domu 93-letnia kobieta od miesięcy słyszała dźwięki dobiegające spod budynku, policję zawiadomiła jednak dopiero, gdy stały się one głośniejsze i przypominały uderzenia.

Od tygodni słyszała dziwne dźwięki. Pod podłogą jej domu mieszkał nagi mężczyzna

Od tygodni słyszała dziwne dźwięki. Pod podłogą jej domu mieszkał nagi mężczyzna

Źródło:
CNN, NBC News

993 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Rosja jest gotowa w najbliższej przyszłości zintensyfikować ataki w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy, gdzie w ostatnich miesiącach walki były mniej intensywne - powiedział rzecznik Sił Obrony tej części kraju Władysław Wołoszyn. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

W tym regionie Rosja "lada dzień" może zintensyfikować ofensywę

W tym regionie Rosja "lada dzień" może zintensyfikować ofensywę

Źródło:
PAP

Opowieść o nastolatce z Polski, która postanawia odnaleźć rodziców, historia współpracy, która zrewolucjonizowała świat sportu i kultury, do tego kultowy, obsypany nagrodami obraz Ridleya Scotta. W tym tygodniu w serwisie Max nie zabraknie filmowych nowości oraz kinowych hitów.

Premiery na platformie Max. Wśród nich kultowy film Ridleya Scotta

Premiery na platformie Max. Wśród nich kultowy film Ridleya Scotta

Źródło:
tvn24.pl