Prawo i Sprawiedliwość chce przywrócenia kary śmierci. Nie przesądza jednak, w jaki sposób miałaby być przeprowadzana. - To już są sprawy, które mają charakter drugorzędny - powiedział w TVN24 szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.
Błaszczak przekonywał, że kara śmierci zasądzana i wykonywana byłaby m.in. za zabójstwa z premedytacją, ale miałaby funkcjonować także jako "przepis odstraszający morderców".
- Jeżeli zabójca działa z premedytacją, jeśli zabójca wie, co robi, zdaje sobie sprawę z konsekwencji swojego czynu, to powinien mieć świadomość, że czeka go kara śmierci - mówił. Jako przykład podał zabójstwo w łódzkim biurze PiS z 2010 roku. - Proszę zwrócić uwagę na to, że zabójca z Łodzi, którego proces teraz się toczy, działał z pobudek politycznych. To człowiek, który był świadomy swoich czynów - stwierdził Błaszczak.
Ale jak?
Poseł, na pytanie, w jaki - jego zdaniem - sposób powinna zostać przeprowadzana kara śmierci, odparł: - To już są sprawy, które mają charakter drugorzędny. Nie chcę się wdawać w to, w jaki sposób.
Przyznał, że w PiS nie było jeszcze dyskusji na ten temat. - To sprawa, która powinna być przesądzona na podstawie rozporządzenia wydanego do ustawy przez ministra sprawiedliwości - przekonywał.
Referendum ws. kary śmierci
Według Błaszczaka, dobrym pomysłem ws. wprowadzenia kary śmierci byłoby przeprowadzenie ogólnopolskiego referendum. - To jest najbardziej demokratyczna formuła. Jeżeli byłoby takie oczekiwanie (...), to nie mam nic przeciw - wyjaśnił.
Dodał przy tym, że kara śmierci "nie powinna być nadużywana" i "powinna być ostatecznością", ale musi być wykonywana. - Jeśli nie będzie wykonywana, to będzie przepis martwy - podkreślił.
W Europie tylko na Białorusi
W Stanach Zjednoczonych, gdzie obowiązuje kara śmierci, obecnie jest ona wykonywana poprzez zastrzyk z trucizną. W niektórych stanach straceniec ma możliwość wyboru alternatywnego sposobu śmierci.
Ostatnia egzekucja za pomocą krzesła elektrycznego odbyła się na początku 2010 roku w Virgiini. Stracono tam 31-letniego mężczyznę za morderstwo 16-letniej dziewczyny. Najwięcej egzekucji w USA wykonuje się w Teksasie. Od przywrócenia kary śmierci w 1977 roku wykonano tam 474 wyroki. Z kolei w Kalifornii jest najwięcej skazanych na tę karę (721).
Jedynym krajem europejskim, gdzie nadal stosowana jest kara śmierci, jest Białoruś.
Egzekucje przeprowadzane w 2010 roku wykonano poprzez:
- ścięcie głowy (Arabia Saudyjska) - porażenie prądem elektrycznym (USA) - powieszenie (m.in. Egipt, Iran, Irak, Japonia, Jordania, Pakistan, Syria) - śmiertelny zastrzyk (Chiny, Tajlandia, USA) - rozstrzelanie (Białoruś, Bahrajn, Tajwan, Chiny, USA, Wietnam).
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24