Umorzenie długów szpitali wobec państwa i kredyt na spłatę reszty - Platforma Obywatelska miała ogłosić ten projekt po dopracowaniu, za dwa tygodnie - i jako swój wielki sukces. Tymczasem plany wyciekły w tym tygodniu i w przekręconej formie - po czym wybuchła wielka polityczna awantura.
- Ktoś nas sprzedał - mówi "Gazecie Wyborczej" anonimowy polityk PO.
W środę w Kancelarii Premiera odbyło się spotkanie - relacjonuje Gazeta. - Premier po raz pierwszy przyznał rację tym, którzy mówili, że reforma służby zdrowia nie uda się bez oddłużenia. Wcześniej nie chciał o tym słyszeć - zdradził gazecie polityk PO. Dotychczas premier Tusk powtarzał, że najpierw trzeba uszczelnić system finansowania zdrowia, a dopiero potem mówić o dodatkowych pieniądzach dla szpitali.
- Długów szpitali jest ok. 10 mld zł. Z czego 40-50 proc. to należności wobec skarbu państwa (ZUS, PFRON itp.). One zostaną umorzone - twierdzi rozmówca "GW". Reszta to niepopłacone faktury za leki, prąd czy sprzęt.
Jako jeden z wariantów rząd ma rozważać rozwiązanie podobne do tego zpoczątku lat dziewięćdziesiątych: wybrany bank skupiłby należności szpitali. Byłoby to traktowane jako pożyczka udzielona skarbowi państwa - np. na 20 lat. Inny sposób to uruchomienie przez skarb państwa specjalnej linii kredytowej dla samorządów, by mogły negocjować z wierzycielami swoich szpitali.
- Doświadczenie uczy, że można zbić te długi nawet o 30 proc. Wierzyciele rezygnują np. z odsetek - zdradza polityk związany z PO.
Miał być sukces
Jeszcze nie zapadła decyzja, który wariant rząd wybierze. - Minister finansów dostał na to od premiera dwa tygodnie - mówi informator "GW".
Tymczasem plany PO wyciekły w przekręconej formie i od czwartku trwa awantura. A miały być ogłoszone po dopięciu na ostatni guzik - jako wielki sukces rządu.
- Ktoś nas sprzedał. Teraz jesteśmy w defensywie - powiedział gazecie polityk PO. Rząd musiał ogłosić robocze plany: że chce zamienić w spółki wszystkie szpitale na mocy jednej ustawy. Opozycja natychmiast podniosła alarm, że to otwarcie drogi do prywatyzacji szpitali.
Źródło: Gazeta Wyborcza
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu/TVN24