Już wiemy, gdzie leczyć się będą kibice, piłkarze oraz przedstawiciele i goście UEFA podczas Euro 2012. To 12 szpitali w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku czyli polskich miastach-gospodarzach, które zostaną specjalnie przystosowane na potrzeby piłkarskich mistrzostw.
Już we wrześniu 2010 roku szefowie i personel wytypowanych wstępnie placówek spotkali się w Gdańsku z ekspertami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z krajów europejskich i USA. Zapoznali się z procedurami postępowania na wypadek wystąpienia sytuacji kryzysowej, a także organizacją obsługi medycznej największych imprez masowych przy zachowaniu dostępności świadczeń medycznych dla mieszkańców. Na liście było wówczas 26 placówek z różnych miast, po ostatecznej selekcji zawężono ją do 12, spełniających wszystkie wymogi.
Dla Narodowego Szpital Bródnowski
Szpitale referencyjne dysponują oddziałem ratunkowym, chorób wewnętrznych oraz chirurgicznym wraz z chirurgią urazową. Głównym kryterium przy tworzeniu listy tych placówek było ich położenie w pobliżu stadionów, stref kibica oraz miejsc zakwaterowania tzw. UEFA Family, co gwarantuje możliwie najkrótszy czas transportu pacjenta do szpitala. W każdym z czterech miast konkretne placówki zostały przypisane poszczególnym miejscom przebywania kibiców.
Najbardziej obleganymi obiektami będą podczas mistrzostw stadiony i w pierwszym rzędzie to właśnie dla nich ustalono listę szpitali referencyjnych. Dla Stadionu Narodowego w Warszawie będzie to Wojewódzki Szpital Bródnowski, dla stadionu w Poznaniu Centrum Medyczne HCP Sp. z o.o., w przypadku obiektu we Wrocławiu - Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, a dla stadionu w Gdańsku - Szpital Specjalistyczny św. Wojciecha Adalberta.
Oddzielnie dla reprezentacji i działaczy UEFA
Referencyjne placówki zostały również wyznaczone dla miejsc publicznego oglądania meczów czyli tzw. stref kibiców w miastach-gospodarzach. Dla strefy kibica w Warszawie wyznaczone zostały Szpital Czerniakowski oraz Szpital Wolski, w Poznaniu jest to ZOZ Poznań-Jeżyce, Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. J. Strusia i 111 Szpital Wojskowy, w Gdańsku - Uniwersyteckie Centrum Kliniczne oraz Pomorskie Centrum Traumatologii i Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. M. Kopernika, natomiast we Wrocławiu zaplecze medyczne dla strefy kibica zapewniać będzie Akademicki Szpital Kliniczny.
Listę szpitali referencyjnych zamykają placówki, które będą zapewniały opiekę medyczną dla reprezentacji piłkarskich oraz UEFA Family czyli osób oficjalnych, działaczy i gości. W Warszawie do tego celu został wyznaczony Centralny Szpital Kliniczny MSWiA i Wojskowy Instytut Medyczny Centralny Szpital Kliniczny MON, w Gdańsku ZOZ MSWiA Gdańsk, w Poznaniu ZOZ MSWiA im. Prof. L. Bierkowskiego, a we Wrocławiu 4 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką.
Szpitale nie dla każdego chorego
- Do placówek tych będą trafiać wyłącznie chorzy wymagający diagnostyki lub leczenia w warunkach szpitalnych, a nie wszyscy potrzebujący pomocy medycznej lub konsultacji lekarza - wyjaśnia dr Elżbieta Lipska, Koordynator Krajowy ds. Opieki Medycznej i Ratownictwa w spółce PL.2012.
Jak podkreśla Lipska podczas Euro 2012 podstawowa pomoc medyczna będzie udzielana kibicom i turystom bezpośrednio w miejscach, w których będą się oni znajdowali, czyli na stadionach i w strefach kibiców. Zostaną tam zorganizowane specjalne punkty pierwszej pomocy, dodatkowo na miejscu będą pracowali lekarze stadionowi, zespoły ratownictwa medycznego oraz piesze patrole ratowników medycznych.
Kibice i turyści w trakcie Euro 2012 będą mogli również korzystać z podstawowej opieki medycznej w specjalnie do tego celu wyselekcjonowanych przychodniach lekarskich. W placówkach tych wyznaczone zostaną "gabinety Euro".
Źródło: PAP, lex.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24