Kolejnych dwóch kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego wycofało swoje zgłoszenia z Krajowej Rady Sądownictwa - wynika z informacji przekazanej w poniedziałek przez biuro KRS. Kandydatury wycofał radca prawny oraz asystent-specjalista Biura Studiów i Analiz Sądu Najwyższego.
Jak przekazało biuro Rady, do KRS wpłynęło dotychczas 215 kandydatur na sędziów Sądu Najwyższego, a 13 kandydatów złożyło oświadczenia o cofnięciu zgłoszenia. Swoje kandydatury wycofało już pięciu sędziów, dwóch adwokatów, dwóch pracowników naukowych, notariusz, radca prawny, prokurator oraz specjalista Biura Studiów i Analiz SN.
Siedem osób kandydowało do Izby Dyscyplinarnej, cztery do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, jedną do Izby Cywilnej i jedną do Izby Karnej.
Dotychczas, na 16 wakatów w Izbie Dyscyplinarnej wpłynęło dotąd 100 kandydatur, w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych - 74 kandydatury na 20 wolnych stanowisk, w Izbie Cywilnej - 34 osoby na 7 wakatów a na 1 wakat w Izbie Karnej - siedem kandydatur.
24 kandydatury wpłynęły od sędziów sądów rejonowych (w tym 18 do Izby Dyscyplinarnej), 22 - sądów okręgowych, 18 sędziów apelacyjnych i trzech wojewódzkich sądów administracyjnych. Kolejne kandydatury wpłynęły od zawodów prawniczych: adwokatów (43), radców prawnych (50) i notariuszy (9 zgłoszeń). Zgłosiło się także 24 pracowników naukowych, trzech kandydatów z Prokuratorii Generalnej oraz 14 prokuratorów.
Upłynął termin, dokumenty napływają
Termin na zgłoszenie kandydatur do SN upłynął 29 lipca. W ubiegłym tygodniu Biuro KRS poinformowało, że dotychczas wpłynęło 215 kandydatur na sędziów Sądu Najwyższego, ale wtedy 11 kandydatów wycofało jednak swoje kandydatury.
Obecna liczba kandydatur również może nie być ich ostateczną, gdyż - jak zaznacza Biuro KRS - część zgłoszeń wysłana została pocztą i na ostateczne podsumowanie trzeba będzie jeszcze poczekać.
Jak mówił rzecznik prasowy KRS sędzia Maciej Mitera, "poszczególnymi wnioskami zajmą się zespoły KRS i przedstawią rekomendacje całej Radzie, a cała KRS będzie podejmowała decyzje na posiedzeniu plenarnym". Dodał, że najbliższe kolejne posiedzenie KRS jest zaplanowane od 18 września.
Wśród kandydatów do Izby Dyscyplinarnej znaleźli się m.in.: sędzia Trybunału Konstytucyjnego Mariusz Muszyński (do Izby Dyscyplinarnej), dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury Małgorzata Manowska (do Izby Cywilnej), dyrektor Departamentu Prawa Administracyjnego Ministerstwa Sprawiedliwości Kamil Zaradkiewicz (Izba Cywilna), wiceprezes warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Piotr Gąciarek (do Izby Karnej), komisarz warszawskiego oddziału "Iustitii" Arkadiusz Tomczak (do Izby Dyscyplinarnej).
44 wakaty
W końcu czerwca w Monitorze Polskim opublikowane zostało obwieszczenie prezydenta o wolnych stanowiskach sędziego w SN - do objęcia są łącznie 44 wakaty sędziowskie.
Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym autorstwa prezydenta i PiS 3 lipca sędziowie, którzy ukończyli 65. rok życia, zostali zmuszeni do przejścia w stan spoczynku. Ustawa przewiduje procedurę dla tych sędziów, którzy pomimo osiągnięcia tego wieku chcą dalej orzekać. Ponadto utworzone zostały w SN dwie nowe izby.
Apel radców prawnych, wniosek o konsekwencje dla adwokatów
W czwartek, prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych zwróciło się z apelem do radców, którzy złożyli akces do Sądu Najwyższego, o ponowne rozważenie zasadności ubiegania się o stanowiska sędziów SN. Według prezydium KRRP "ubieganie się o funkcję sędziego Sądu Najwyższego w aktualnej sytuacji pozostaje w oczywistej kolizji ze sprawowaniem funkcji w samorządzie radców prawnych".
Natomiast w piątek, do Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie wpłynął wniosek o wszczęcie postępowań dyscyplinarnych wobec ośmiu adwokatów, którzy ubiegają się o stanowisko sędziego SN. W uzasadnieniu wniosku wskazano, że "osoby zgłaszające swoje kandydatury do SN na podstawie tych ustaw (o SN i KRS - red.) czynnie uczestniczą w demontażu państwa prawa w Polsce; powinny być wydalone z adwokatury".
Autor: pk/adso / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24