Na warszawskim szczycie przywódców Europy Środkowej nie pojawił się prezydent Serbii Boris Tadić. Ma to związek z zaproszeniem na to spotkanie prezydent Kosowa Atifete Jahjagi. Na konferencji padło pytanie, dlaczego Polska "postawiła" na Kosowo, a "odepchnęła" Serbię. - Były dwa zaproszenia, ktoś skorzystał, ktoś nie skorzystał - odpowiedział Komorowski. Prezydent mówił też na konferencji prasowej, że powinniśmy wspierać unijne i NATO-wskie aspiracje państw położonych na wschodzie i w rejonie b. Jugosławii.
- Nie zgadzam, że ktokolwiek kogokolwiek odpychał, bo zaproszenie do Warszawy dostał prezydent Serbii i dostała prezydent Kosowa. Ktoś skorzystał, ktoś nie skorzystał. Polska oba te kraje uznaje i obu tym krajom życzy sukcesów w drodze do budowania pełnej demokracji i gospodarki wolnorynkowej - powiedział Komorowski. Dodał też, że Polska życzy obu tym krajom uzyskania szans na integrację europejską.
Szczyt regionalny
Szczyt z udziałem 20 prezydentów m.in.: Niemiec, Włoch, Czech, Ukrainy, Chorwacji, Austrii i Litwy obradował w piątek na Zamku Królewskim. Zakończy się spotkaniem z prezydentem USA Barackiem Obamą.
W wypowiedziach dominowało przekonanie, że proces rozpoczęty zmianami po roku 1989, trwa nadal i powinien trwać pomimo zmienionych okoliczności - tak prezydent Komorowski relacjonował przebieg obrad szczytu.
Otwarcie na Wschód
Dominującym głosem było przekonanie, że dawne plany, dawne cele nie utraciły i nie powinny utracić na aktualności. Europa,a szczególnie te kraje, które same niedawno dostały się do struktur europejskich i struktur NATO-wskich, powinny wspierać kraje sąsiedztwa UE, które pretendują do znalezienia się w tych ważnych instytucjach świata zachodniego - oświadczył Komorowski.
Podkreślił, że nie wszystkie kraje Europy Środkowo-Wschodniej zdołały wykorzystać w jednakowym stopniu "szansę historyczną, jaką było otworzenie się świata zachodniego na perspektywę integracji i dołączania poszczególnych państw Europy Środkowo-Wschodniej do szczęśliwej rodziny Europy Zachodniej".
Wyjaśnił, że chodzi o państwa od wschodu sąsiadujące z UE, jak i kraje byłej Jugosławii. Jak mówił, trzeba podtrzymać "nadzieję i determinację" obu stron procesu integracji w sprawie dalszego poszerzenia Unii.
Ważna Afryka Północna
Prezydent poinformował też, że postanowiono już, iż następny szczyt przywódców państw Europy Środkowej odbędzie się w Kijowie.
Ze słów Komorowskiego wynika, że podczas szczytu rozmawiano też o nowych wyzwaniach i okolicznościach związanych z kryzysem w UE i "wiosną arabską". - Oczywiście także wspólnym wysiłkiem powinniśmy budować system oddziaływania na sąsiedztwo dalsze Europy, jakim jest Afryka Północna - mówił prezydent.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA