Skąd się bierze bogactwo narodów? Jak je mierzyć? Czy bieda jest dziedziczna? Czy dobrobyt rodzi tylko dobro? Rusza cykl Gdańskiego Areopagu - tym razem debaty będą dotyczyć dobrobytu i niedostatku. W sobotę i niedzielę będzie je można oglądać na antenie TVN24.
Czy dobrobyt bierze się z mądrości? – Mówimy w Szwajcarii: najpierw się oszczędza potem się wydaje - odpowiada Jean-Pierre Roth, były prezes szwajcarskiego banku centralnego, który wziął udział w pierwszej z cyklu debacie Gdańskiego Areopagu. I wyjaśnia: - Wszędzie pytają: jedna czy dwie kostki cukru?, a w Genewie: chcesz kostkę cukru do kawy czy nie? Nie bez znaczenia jest kalwińska tradycja. Bank centralny nigdy nie pomoże rządowi, gdy wydaje za dużo. Mamy bardzo długą tradycję oszczędzania. Jego zdaniem nie ma dobrobytu, gdy w społeczeństwie są bardzo bogaci ludzie i bardzo biedni.
W piątkowej debacie poświęconej tematowi "Dobrobyt, pieniądze i duch" oprócz szwajcarskiego ekonomisty uczestniczył Krzysztof Michalski - profesor filozofii na Uniwersytecie Warszawskim i na Boston University, rektor Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu. Gospodarzami wieczoru byli Leszek Balcerowicz - ekonomista, były minister finansów oraz ks. Krzysztof Niedałtowski - duszpasterz środowisk twórczych.
Kolejne debaty z cyklu Gdańskiego Areopagu odbędą się w sobotę i niedzielę. Wszystkie odbywają się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. 20 marca, sobota, godz. 18.00
"Dostatek"
Uczestnicy debaty zmierzą się m.in. z takimi problemami: skąd się bierze bogactwo narodów, jak się mierzy dobrostan, czy dobrobyt rodzi tylko dobre owoce oraz czy byt jest dobry.
W debacie wezmą udział Leszek Balcerowicz, Janusz Czapiński - psycholog społeczny, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, od 1991 roku bada jakość życia Polaków w czasie zmian społecznych, Wojciech Burszta - antropolog kultury, kulturoznawca, eseista i krytyk kultury, profesor, kierownik Katedry Antropologii Kultury w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz Krzysztof Michalski.
Dyskusję poprowadzą Jerzy Bralczyk, językoznawca oraz Maciej Wierzyński, dziennikarz TVN24.
Debatę będzie można oglądać na antenie TVN24 w sobotę o godz. 20.05. 21 marca, niedziela, godz. 18.00
"Niedostatek"
Podczas debaty będzie można dowiedzieć się m.in. czy bieda jest dziedziczna, czy naukowcy mogą uratować biednych, kiedy praca daje więcej niż pieniądze oraz kiedy kryzys uzdrawia gospodarkę.
Głos zabiorą Danuta Kuroń - animatorka kultury, oświaty i środowisk lokalnych, prezes Fundacji Edukacyjnej Jacka Kuronia, Mirosław Gronicki - ekonomista, były minister finansów, Jacek Santorski - psycholog biznesu, doradca przedsiębiorców i menedżerów w zakresie sztuki życia i odpowiedzialnego biznesu oraz Dariusz Filar - ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej, profesor Uniwersytetu Gdańskiego.
Moderatorami debaty będą Maciej Wierzyński oraz ks. Krzysztof Niedałtowski.
Debatę będzie można oglądać na antenie TVN24 w niedzielę o godz. 20.05. Gdański Areopag - czyli co?
Gdański Areopag to projekt społeczny poświęcony cnotom i powinnościom człowieka oraz obywatela. Nazwa z jednej strony odwołuje się m.in. do tradycji Areopagu w starożytnych Atenach, gdzie zbierała się rada, która dbała m.in. o zachowanie praw i moralności. A z drugiej strony - do nawoływania Jana Pawła II do "wstępowania bez lęku na współczesne areopagi".
Projekt w tym roku świętuje swoje dziesięciolecie. W 2000 roku spisana została i proklamowana w Gdańsku Karta Powinności Człowieka. Kolejne jej rozdziały – dobro wspólne, sprawiedliwość, prawda, odpowiedzialność za słowo, natura, nauka, sztuka, rodzina i ojczyzna – stały się przedmiotem corocznych debat publicznych.
Przez dwa lub trzy wieczory w sali Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, wokół okrągłego stołu, przy którym debatowali zaproszeni goście, zbierało się ok. 1500 słuchaczy.
Gośćmi Gdańskiego Areopagu było dotychczas około stu osób - wybitne osobowości życia publicznego, m.in. Jan Nowak-Jeziorański, Zbigniew Brzeziński, Ryszard Kaczorowski, Władysław Bartoszewski, Andrzej Wajda, Ryszard Kapuściński, Stefan Chwin, Paweł Huelle i Agnieszka Holland.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24