- Strach przed pobraniem szpiku kostnego wynika z niewiedzy - mówi Urszula Jaworska, założycielka Fundacji jej imienia. Jutro w Elblągu odbędzie się akcja, podczas której będzie można oddać próbkę krwi i tym samym przystąpić do Banku Dawców Szpiku Kostnego.
Jutro na Dziedzińcu Biblioteki Elbląskiej odbędzie się II Edycja Akcji „Podaruj Życie - Oddaj Swój Szpik”. Zeszłoroczna akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem, dlatego w tym roku postanowiono ją powtórzyć. W godzinach 13-17 będzie przygotowany Punkt Medyczny, gdzie cztery pielęgniarki będą pobierały próbki krwi od osób zainteresowanych udziałem w akcji. Impreza jest organizowana na rzecz Fundacji Urszuli Jaworskiej. Jak powstała fundacja? Gdy w 1997 roku chora na białaczkę Urszula Jaworska poddana została zabiegowi przeszczepu szpiku kostnego, nie przypuszczała jeszcze, że w przyszłości jej życie także zawodowo zwiąże się z tematyką dawstwa szpiku. Wtedy myślała tylko o tym, czy uda się jej wrócić do zdrowia. Wierzyła, że tak będzie. Udało się. Kilka miesięcy później Urszula Jaworska wraz z mężem Czesławem Baranowskim postanowiła wykorzystać doświadczenia zdobyte w ciągu lat walki ze śmiertelną chorobą. Postanowili utworzyć Fundację, której zadaniem będzie niesienie pomocy chorym na nowotwory krwi oraz Bank Dawców Szpiku Kostnego.
Ta choroba nic mi nie odebrała. Dała mi wszystko. Dopiero teraz wiem, co w życiu liczy się najbardziej, co jest ważne, a co nie ma znaczenia... Życia trzeba się trzymać kurczowo, z całych sił... Ja po prostu kocham życie! Po powrocie do zdrowia chciałam się odwdzięczyć wszystkim tym, którzy pomogli mi narodzić się raz jeszcze. Założyłam Fundację swojego imienia, której celem jest tworzenie banku dawców szpiku kostnego. Mam nadzieje, że nasza działalność pomoże wielu osobom chorym na białaczkę w dojściu do zdrowia i ratowaniu ich życia. Urszula Jaworska
Szpik kostny jest prawdziwym darem życia. Jest odpowiedzialny za wytwarzanie komórek krwi: krwinek czerwonych, białych oraz płytek krwi. Szpik zdrowego człowieka wytwarza dziennie setki milionów komórek. W szpiku kostnym znajdują się także tzw. komórki macierzyste. Mimo, iż stanowią 0,1% wszystkich komórek, są jednak bardzo ważne. Część z nich ma zdolność do samo-regeneracji. Pozostałe, dzieląc się, dają początek kolejnym generacjom komórek. Z nich ostatecznie powstają dojrzałe krwinki, które opuszczają szpik i stają się częścią naszej krwi. Transplantacja szpiku może uratować życie człowieka w przebiegu wielu chorób. Dlatego tak bardzo potrzebni są dawcy, którzy bezinteresownie zechcą pomóc chorym. Kto może zostać dawcą? Dawcą szpiku może zostać każdy zdrowy człowiek w wieku od 18 do 50 lat. Nie może on być nosicielem wirusa HIV, WZW B i C i nie mógł też w przeszłości chorować na żółtaczkę pokarmową, gruźlicę, choroby hematologiczne i onkologiczne. Żeby zostać dawcą najpierw trzeba wykonać odpowiednie badania. Koszty tych badań pokrywa Fundacja Urszuli Jaworskiej. Badanie to jest bardzo proste: polega na pobraniu próbki krwi. Następnie antygeny zgodności tkankowej (HLA) zostaną umieszczone w Banku Dawców Szpiku Kostnego. Jeśli okaże się, iż osoba chora poszukująca dawcy szpiku ma antygeny zgodności tkankowej takie same jak dawca, zostanie on poproszony o oddanie szpiku. "Zrobić coś więcej" Pomysłodawcą i organizatorem kampanii jest Edyta Polkowska. Jak wspomina, dwa lata temu zachorował jej kolega i pilnie potrzebował krwi, by została przeprowadzona operacja. - Zebrałam grupę osób, które mogły oddać krew - mówi. A potem pomyślała, że można zrobić coś więcej - i tak rozpoczęła się jej współpraca z Fundacją Urszuli Jaworskiej.
Jutrzejsza akcja objęta została honorowym patronatem Prezydenta Miasta Elbląg oraz Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego.
Źródło: tvn24.pl, TVN24, PAP