2 mln koron (75 tys. euro) - taką kwotą odchodzący rząd czeski postanowił w poniedziałek wesprzeć prace renowacyjne w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Z inicjatywy minister obrony Vlasty Parkanovej rząd zareagował w ten sposób na prośby Polski o pomoc w utrzymaniu niszczejących obiektów obozowych. Jak powiedziała dziennikarzom Parkanova, chodzi o pieniądze z funduszu opieki nad grobami wojennymi i miejscami pamięci.
Czeska minister odwiedziła obóz Auschwitz-Birkenau pod koniec lutego, przed nieformalnym szczytem szefów resortów obrony państw NATO w Krakowie. - To, co zobaczyłam, przeszło moje oczekiwania w tym niedobrym sensie słowa. Szereg tych obiektów jest w złym stanie technicznym - zaznaczyła.
"Zbyt długo nie dyskutowaliśmy"
Według Parkanovej, w Auschwitz zginęło wielu czeskich obywateli i wojskowych oraz członków ich rodzin. - Dlatego uważam, że mogę znaleźć pieniądze w swym budżecie i przekazać je za pośrednictwem ministerstwa spraw zagranicznych bezpośrednio muzeum. Nie jest to obezwładniająca kwota, ale gdyby tak zachowało się więcej podmiotów w Republice Czeskiej i gdzie indziej, mogłoby to pomóc - powiedziała minister.
- Pieniądze są potrzebne. Jest to tak ważny powód, że zbyt długo nad nim nie dyskutowaliśmy - oświadczył ustępujący premier i zarazem szef prawicowej Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS) Mirek Topolanek.
Inni też pomogą
W lutym Niemcy poinformowały o przeznaczeniu miliona euro na renowację muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. W marcu gotowość udzielenia materialnej pomocy zgłosiła Francja ustami zastępcy rzecznika prasowego francuskiego MSZ Frederica Desagneaux. Nie podał on jednak szczegółów ewentualnego udziału tego kraju w projekcie renowacji byłego obozu.
W styczniu powstała Fundacja Auschwitz-Birkenau, której celem jest stworzenie funduszu wieczystego zapewniającego środki na konserwację dawnego obozu - z kapitałem w wysokości 120 mln euro pochodzącym z wpłat różnych państw Unii Europejskiej.
Dotychczas muzeum Auschwitz-Birkenau utrzymywało się głównie z pieniędzy pochodzących z budżetu państwa polskiego oraz przychodów własnych. Pomoc zagraniczna stanowiła w roku 2008 około 5 procent budżetu.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24