Gorzej niż w zeszłym roku, ale różnica jest bardziej symboliczna, niż niepokojąca. Według wstępnych danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej tegoroczną maturę zdało 78 procent uczniów, o jeden punkt procentowy mniej niż przed rokiem.
Pełne opracowanie i szczegółowe informacje dotyczące wyników matury wraz z opracowaniami dotyczącymi sprawdzianu dla szóstoklasistów i egzaminu gimnazjalnego, Komisja ma przedstawić dopiero pod koniec sierpnia.
Na maturze bez zmian
Tegoroczne wstępne wyniki pokazują, że polscy maturzyści trzymają poziom - nie najwyższy, ale wysoki. W zeszłym roku przez egzamin dojrzałości przebrnęło z sukcesem 79 procent wszystkich zdających (w tym w liceach ogólnokształcących 89 proc., w liceach profilowanych 63 proc., w technikach 67 proc., w liceach uzupełniających 43 proc., w technikach uzupełniających 32 proc). W tym roku wynik jest tylko o jeden punkt procentowy gorszy. Świadectwo dojrzałości uzyskało 78 proc. przystępujących do matury (w liceach ogólnokształcących 89 proc., w liceach profilowanych - 61 proc., w technikach - 67 proc., w liceach uzupełniających - 40 proc., w technikach uzupełniających - 31 proc.).
W 2008 roku wśród przystępujących po raz pierwszy do matury zdawalność wyniosła 80 procent, w tym roku była o jeden procent wyższa.
Najsłabiej abiturientom poszły przedmioty ścisłe - matematyka i informatyka (słaby wynik uzyskali też zdający biologię). Zdecydowanie lepiej niż z słupkami maturzyści radzili sobie z językami - zarówno z językiem polskim jak i obcymi.
Co 426 tysięcy głów, to nie jedna
Do egzaminu maturalnego w maju przystąpiło ponad 426 tys. zdających, w tym 396 tys. stanowili tegoroczni absolwenci szkół ponadgimnazjalnych. Pozostałe osoby to absolwenci z lat ubiegłych, którzy albo wcześniej nie zdali matury lub chcieli poprawić uzyskane wyniki.
Każdy maturzysta przystępuje obowiązkowo do egzaminu z języka polskiego - ustnego i pisemnego, wybranego języka obcego nowożytnego - ustnego i pisemnego oraz pisemnego egzaminu z jednego przedmiotu do wyboru. Egzaminy pisemne można zdawać na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. Osoby, które nie zdały egzaminu z jednego z obowiązkowych przedmiotów mogą przystąpić do poprawki w sierpniu.
Aby zdać egzamin, trzeba uzyskać co najmniej 30 proc. punktów. Wyniki uzyskane na maturze są podstawą przy rekrutacji na studia.
Źródło zdjęcia głównego: TVN24