Biernacki "radykalnie" krytykuje pracę Seremeta, prokuratura kontratakuje. Co zrobi premier?

Czy między prokuratorem generalnym a ministrem sprawiedliwości doszło do otwartej wojny?tvn24

Minister sprawiedliwości wysłał w środę do premiera negatywną ocenę rocznego sprawozdania prokuratora generalnego. To druga z rzędu krytyczna ocena pracy Andrzeja Seremeta. Biernacki zarzuca mu: nieodpowiedzialne postępowanie, marnowanie czasu, nieprzygotowanie prokuratury do uchwalonej reformy prawa karnego i nawoływanie, by od niej odstąpić. Rzecznik Seremeta ripostuje: - To absurd. Prokurator wykonuje przepisy każdej ustawy, która zostanie uchwalona i wejdzie w życie.

W lipcu 2015 roku w życie wchodzi rewolucyjna reforma procedury karnej. Zmieni się sposób w jaki będą się toczyły procesy. Sąd nie będzie już prowadzić własnego postępowania dowodowego. To prokurator z oskarżonym i jego obrońcami będzie prowadzić pojedynek o prawdę. Sędzia wyda wyrok w oparciu o to, kto będzie miał lepsze dowody i argumenty. Te zmiany Sejm uchwalił w połowie 2013 roku, a prezydent podpisał jesienią.

Minister sprawiedliwości uważa, że prokuratura wciąż nie jest przygotowana do zmian, a odpowiedzialny za to jest jej szef - Andrzej Seremet.

"Nie podjął realnych działań"

Biernacki negatywnie ocenił sprawozdanie Seremeta za 2013 rok. Swoje stanowisko w środę wysłał do premiera Donalda Tuska.

"Nie można oprzeć się wrażeniu, że Prokurator Generalny zdecydował się nie podejmować realnych działań zmierzających do sensownej reformy działalności prokuratury, bowiem jej niedostatki obciążyłyby szefa prokuratury. W zamian koncentruje się na eskalacji obaw środowiska prokuratorskiego i angażuje się w formułowanie postulatów o odstąpieniu od uchwalonej nowelizacji (chodzi właśnie o opisywaną wyżej nową procedurę karną - red.). Tego rodzaju postępowanie Minister Sprawiedliwości ocenia jako nieodpowiedzialne (...)" - czytamy w ocenie pracy Seremeta [pisownia i wytłuszczenia zgodne z oryginałem - red.].

Prokuratura kontratakuje

Na ten zarzut ostro odpowiada rzecznik Seremeta, krytykując resort Biernackiego.

- Prokuratura przygotowuje się do reformy procedury karnej, chociaż Ministerstwo Sprawiedliwości dysponując dużymi możliwościami nie jest w stanie przygotować ostatecznej wersji zmian postępowania karnego. Dosyć kuriozalną jest sytuacja, w której nowe przepisy nie weszły jeszcze w życie, a już dwukrotnie je nowelizowano - stwierdził w rozmowie z dziennikarzem tvn24.pl Mateusz Martyniuk.

I podsumował: - To pokazuje pewien chaos towarzyszący wprowadzaniu tych zmian i trudności, z którymi musi zmierzyć się prokuratura.

Seremet "koncentruje się na wykazywaniu słabości reformy"

W ocenie Biernackiego czytamy: "We wszystkich kontaktach bilateralnych i wystąpieniach publicznych Prokurator Generalny koncentruje się na wykazywaniu słabości przyjętej reformy procesu karnego i postuluje potrzebę jej zarzucenia".

Seremetowi, rzeczywiście zdarzało się krytykować reformę: - Uchwalona już reforma procedury karnej zmierza do uproszczenia postępowań, przerzucając ciężar osiągnięcia tego skutku na barki prokuratorów. Niesie wiele wyzwań i zagrożeń dla rzetelnego funkcjonowania prokuratury - mówił np. w marcu, cytowany przez "Rzeczpospolitą".

W przekazanym portalowi tvn24.pl oświadczeniu, które jest odpowiedzią na nasze pytania ws. krytycznej oceny ministra sprawiedliwości, Prokuratura Generalna napisała m.in.: "Prokuratorzy nie akceptują reformy, która, jak mówi sam jej współautor minister Michał Królikowski, doprowadzi do radykalnego zwiększenia liczby wyroków uniewinniających". I powołuje się na prawnicze autorytety: prof. Lecha Gardockiego czy prof. Lecha Paprzyckiego oraz "zdecydowaną większość" prokuratorów wszystkich szczebli i sędziów Sądu Najwyższego. Mają oni również być krytyczni wobec reformy. [całość oświadczenia PG - w ramce u dołu tekstu].

Prokuratura podoła zmianom?

W sprawozdaniu za 2013 rok Seremet stwierdził jednak, że prokuratura jest przygotowana i podoła zwiększonym obowiązkom, jakie stawia przed nią reforma.

Szef resortu sprawiedliwości ocenił to jednak inaczej: "O tym, że stwierdzenie o przygotowaniu prokuratury do nowego procesu jest całkowicie gołosłowne, może świadczyć choćby to, że dopiero w maju 2014 roku prokuratura generalna rozpoczęła poszukiwanie informacji u prokuratorów apelacyjnych o potrzebach etatowych związanych z nowymi uregulowaniami, a 4 lipca 2014 roku Prokurator Generalny powołał zespół, który ma zająć się przygotowaniem organu do nowej rzeczywistości procesowej, przy czym początek prac tego zespołu wyznaczono na wrzesień bieżącego roku" - wylicza Biernacki.

Na te zarzuty Martyniuk odpowiada: - Minister sprawiedliwości ma dokonać oceny działalności prokuratury za 2013 rok, a tymczasem skupia się na odmawianiu prokuratorowi generalnemu prawa do własnej oceny zmian w procedurze karnej.

Złe zarządzanie, brak dialogu

Biernacki punktuje dalej prokuratora generalnego, oceniając, że źle zarządza on prokuraturą, gdyż np. zbyt wielu prokuratorów nadzoruje śledztwa, a zbyt mało je prowadzi.

Minister stwierdza, że za dużo poważnych spraw trafia do prokuratur rejonowych, a za mało do okręgowych, przez co prokuratorzy rejonowi są przeciążeni. Uważa, że Seremet przez rok od poprzedniej, także negatywnej oceny swojej pracy nic w tej materii nie zmienił: "trwanie przy dotychczasowym sposobie organizacji pracy prokuratury i brak wyraźnych działań, które już dziś zwiększałaby potencjał prokuratury, należy uznać za dużą słabość kierownictwa tego organu i efekt braku prawidłowego dialogu Prokuratora Generalnego z Ministrem Sprawiedliwości" - czytamy.

We wspomnianym już oświadczeniu, na te konkretne zarzuty Prokuratura Generalna odpowiada: "(...) minister sprawiedliwości uniemożliwiał prokuratorowi generalnemu dokonywanie nawet niewielkich i oczywistych zmian organizacyjnych w działaniu prokuratury. Chodzi o uniemożliwianie prokuratorowi generalnemu dostosowania obszaru działania kilku prokuratur do obszaru działania sądu w apelacji warszawskiej i gdańskiej poprzez utrzymywanie w mocy rozporządzenia niezgodnego z Konstytucją".

Co będzie z Seremetem?

Ostatnie działania prokuratury pod kierownictwem Seremeta wzbudziły jednak kontrowersje wśród polityków. Na przeszukanie w redakcji tygodnika "Wprost", związane z aferą taśmową, zareagował premier, który zlecił Biernackiemu przygotowanie raportu o tych wydarzeniach.

- To, co wydarzyło się w redakcji "Wprost" nie powinno się w ogóle zdarzyć i nie powinno mieć miejsca - powiedział w czerwcu minister sprawiedliwości. Jednak słuszność prokuraturze ws. działań we "Wprost" przyznał sąd, który uznał, że przeszukanie było zgodne z prawem.

Kolejne wątpliwości wzbudziło przeszukanie przez prokuraturę sejmowych pomieszczeń posła PSL Jana Burego, w związku z tzw. podkarpacką aferą korupcyjną. W trakcie debaty sejmowej, kiedy prokurator generalny tłumaczył posłom tę akcję, krytykowali go wszyscy - od PO po PiS.

Mariusz Kamiński o wystąpieniu Seremeta
Mariusz Kamiński o wystąpieniu Seremetatvn24

Czy Seremetowi grozi dymisja? Nie wiadomo. Premier Donald Tusk do końca tygodnia jest na zwolnieniu lekarskim. Nie zapoznał się jeszcze ze szczegółami oceny Biernackiego. Gdy się zapozna z uwagami ministra sprawiedliwości, może zarówno odrzucić sprawozdanie Andrzeja Seremeta, jak i przyjąć je i podpisać. Głos ministra nie jest tu wiążący.

Szef rządu przyjmuje albo odrzuca sprawozdanie prokuratora generalnego, "mając na względzie realizację zadań przez prokuratora generalnego w zakresie strzeżenia praworządności oraz czuwania nad ściganiem przestępstw". Ustawa nie określa terminu decyzji.

Odrzucenie sprawozdania otwierałoby drogę do dymisji Seremeta. Tusk mógłby wystąpić do Sejmu o odwołanie prokuratora generalnego przed upływem kadencji. Sejm może odwołać prokuratora generalnego uchwałą podjętą większością dwóch trzecich głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Seremet o przeszukaniu u Jana Burego
Seremet o przeszukaniu u Jana Buregotvn24

Trzy oceny, dwie krytyczne

Pierwszą ocenę działalności Seremeta wydał w 2012 r. ówczesny minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Tusk zaakceptował wtedy sprawozdanie prokuratora generalnego z działalności za rok 2011, "pomimo zidentyfikowanych uchybień" w działalności prokuratury. Szef rządu liczył wtedy "na znaczącą poprawę funkcjonowania prokuratury".

Następną ocenę, już zdecydowanie krytyczną wydał rok później minister Biernacki. Premier poinformował wtedy prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta, że nie podpisze sprawozdania z prac prokuratury za 2012 rok. Ale nie złożył wniosku o jego dymisję.

"Jeżeli zatem w stanowisku Ministra Sprawiedliwości do sprawozdania Prokuratora Generalnego za rok 2012 formułowano zarzut marnotrawienia czasu i brak podejmowania konkretnych działań reformatorskich, w sytuacji, gdy dla szefa prokuratury dostępna była wiedza o postępach prac legislacyjnych, o tyle krytyka ta w odniesieniu do działań Prokuratora Generalnego za rok 2013 jest w tym zakresie radykalna" - napisał Biernacki w konkluzjach tegorocznej oceny.

Autor: Maciej Duda (m.duda2@tvn.pl)//kdj / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Aktywista skrajnej lewicy został zatrzymany w niedzielę na północy Francji przy jednym z obiektów kolejowych - podała w poniedziałek AFP powołując się na źródło w policji. W aucie mężczyzny znaleziono klucze dostępu do obiektów technicznych kolei. Wcześniej szef MSW Francji Gerald Darmanin informował, że zidentyfikowano potencjalnych sprawców i że sabotaż przypominał, jeśli chodzi o sposób działania, akcje skrajnej lewicy.

AFP: aktywista skrajnej lewicy zatrzymany przy jednym z obiektów kolejowych     

AFP: aktywista skrajnej lewicy zatrzymany przy jednym z obiektów kolejowych     

Źródło:
PAP

Państwowa Komisja Wyborcza zwróciła się do premiera z prośbą o przekazanie danych dotyczących zawiadomień skierowanych do prokuratury po przeprowadzonych audytach instytucji publicznych - pisze serwis Money.pl. "Chodzi jej o naruszenia Kodeksu wyborczego, które mogą skutkować odrzuceniem sprawozdania finansowego komitetu wyborczego" - czytamy. Serwis dotarł do odpowiedzi Kancelarii Prezesa Ministrów w tej sprawie.

PKW chce dowodów na złamanie prawa wyborczego. Jest odpowiedź Kancelarii Premiera

PKW chce dowodów na złamanie prawa wyborczego. Jest odpowiedź Kancelarii Premiera

Źródło:
Money.pl, "Dziennik Gazeta Prawna"

Największym zaufaniem wśród Polaków cieszy się Rafał Trzaskowski, Donald Tusk i Andrzej Duda - wynika z sondażu IBRiS dla Onetu. Na czele rankingu nieufności znaleźli się Zbigniew Ziobro, Jarosław Kaczyński oraz Roman Giertych.

Zmiany na podium, na czele dwóch polityków KO. Ranking zaufania 

Zmiany na podium, na czele dwóch polityków KO. Ranking zaufania 

Źródło:
PAP

Co najmniej dwie osoby zginęły w niedzielę na jeziorze Niegocin na Mazurach, gdy prędkość wiatru sięgała 12 w skali Beauforta. W poniedziałek na wodzie nadal panuje niebezpieczna sytuacja. MOPR apeluje o pozostanie w porcie - wiatr może być niebezpiecznie porywisty.

Z jeziora wyłowiono kolejne ciało. "Prosimy nie wychodzić z portów"

Z jeziora wyłowiono kolejne ciało. "Prosimy nie wychodzić z portów"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl, TVN24

Trzy kolizje na autostradzie A4, w których zderzyło się dziewięć samochodów. Ruch pomiędzy węzłami Brzezimierz i Brzeg (Dolnośląskie) na jezdni w kierunku Wrocławia odbywa się pasem awaryjnym. Jak informuje policja, nikt nie ucierpiał.

Trzy kolizje z udziałem dziewięciu aut. Kilkukilometrowy korek na autostradzie

Trzy kolizje z udziałem dziewięciu aut. Kilkukilometrowy korek na autostradzie

Źródło:
tvn24.pl

Telewizja Polska przeprosiła Donalda Tuska za uderzające w niego materiały, które były publikowane w latach 2021-2023. Stało się to w związku "z wytoczonymi przez pana Donalda Tuska w 2022 roku postępowaniami sądowymi".

TVP przeprasza Tuska. Za czerwoną poświatę, celownik i "für Deutschland"

TVP przeprasza Tuska. Za czerwoną poświatę, celownik i "für Deutschland"

Źródło:
tvn24.pl, TVP

To była akcja podzielona na etapy. Podczas ostatniego, największego policjanci weszli jednocześnie do 15 mieszkań i zatrzymali osiem osób. W sumie do aresztu trafiło 11 podejrzanych.

Weszli do 15 mieszkań, zatrzymali osiem osób. W sprawie narkotyków o wartości ponad czterech milionów

Weszli do 15 mieszkań, zatrzymali osiem osób. W sprawie narkotyków o wartości ponad czterech milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan spoliczkował kilkuletniego chłopca, bo ten nie ucałował go w dłoń, wchodząc na scenę. W Turcji całowanie rąk starszych osób przyjęte jest jako oznaka szacunku.

Erdogan spoliczkował dziecko, bo nie pocałowało go w dłoń

Erdogan spoliczkował dziecko, bo nie pocałowało go w dłoń

Źródło:
PAP

Po ataku premiera Viktora Orbana na Polskę list przewodniczących Komisji do spraw Unii Europejskiej, wyrażający zaniepokojenie pierwszymi tygodniami węgierskiej prezydencji, nabiera dodatkowego znaczenia - napisał senator KO Bogdan Klich, odnosząc się do wypowiedzi węgierskiego szefa rządu. 

"Atak premiera Orbana na Polskę". Klich o liście, który "nabiera dodatkowego znaczenia"

"Atak premiera Orbana na Polskę". Klich o liście, który "nabiera dodatkowego znaczenia"

Źródło:
PAP

Opozycja oskarża rząd Donalda Tuska, że "w kilka miesięcy doprowadził do otwarcia procedury nadmiernego deficytu". To fałsz, bo wszczęcie takiej procedury wobec Polski jest skutkiem polityki rządów Zjednoczonej Prawicy. Przypominamy, o czym należy wiedzieć, jeśli chodzi o obecny stan polskiego budżetu i ostatnią decyzję Rady Unii Europejskiej.

Procedura nadmiernego deficytu. PiS: to wina rządu Tuska. Nieprawda

Procedura nadmiernego deficytu. PiS: to wina rządu Tuska. Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Policjanci przedstawili zarzuty 48-latkowi podejrzanemu o włamanie do domu w Środzie Wielkopolskiej. W wyniku tego zdarzenia do szpitala trafiły dwie ciężko ranne osoby. Kobiety nie udało się uratować, jej syn jest hospitalizowany. Niewykluczone, że jeszcze dzisiaj obywatel Mołdawii zostanie doprowadzony do prokuratury.

Po włamaniu matka nie żyje, syn ciężko ranny. 48-latek z zarzutami

Po włamaniu matka nie żyje, syn ciężko ranny. 48-latek z zarzutami

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

13,3 procent Polaków rozważa emigrację zarobkową w najbliższym roku - dowiadujemy się z badania GI Group. W porównaniu z ubiegłym rokiem odsetek spadł o 3,6 punktu procentowego. Głównym motywatorem emigracji Polaków nadal pozostają czynniki finansowe. Nowością w czołówce wybieranych kierunków jest Hiszpania, liderem pozostają Niemcy.

Tylu Polaków rozważa emigrację zarobkową w tym roku

Tylu Polaków rozważa emigrację zarobkową w tym roku

Źródło:
PAP

Kolejny tankowiec zatonął w Zatoce Manilskiej na Filipinach. Jednostka MTKR Jason Bradley poszła na dno w sobotę. Na morzu trwa akcja zabezpieczania wraku, tym trudniejsza, że zaledwie kilka kilometrów dalej straż przybrzeżna stara się zażegnać skutki zatonięcia innego tankowca.

Dwa tankowce zatonęły w tym samym miejscu. Plamy ropy rosną

Dwa tankowce zatonęły w tym samym miejscu. Plamy ropy rosną

Źródło:
Manila Bulletin, tvnmeteo.pl

Na pokładach samolotów amerykańskiej linii Southwest Airlines coraz częściej wybuchają puszki z gazowanymi napojami. Zdarzenia te liczone są już w setkach, a w niektórych ranni zostali członkowie personelu pokładowego - informuje CNN. Rzecznik przewoźnika potwierdził, że jest on świadomy tego problemu i podejmuje działania, aby mu zapobiec.

W samolotach tych linii wybuchają puszki z napojami. Ekspert: są niczym małe bomby

W samolotach tych linii wybuchają puszki z napojami. Ekspert: są niczym małe bomby

Źródło:
CNN

Tuż przed północą na numer 112 zadzwonił anonimowo mężczyzna i poinformował, że na stacjach PKP na terenie powiatu ostrołęckiego i wyszkowskiego zostały podłożone ładunki wybuchowe. Po przekazaniu tej wiadomości rozmówca rozłączył się i nie odbierał już telefonu.

Powiadomił o bombach na dworcach kolejowych. Odwiedzili go o szóstej rano

Powiadomił o bombach na dworcach kolejowych. Odwiedzili go o szóstej rano

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Organizatorzy igrzysk olimpijskich w Paryżu wystosowali w niedzielę przeprosiny wobec katolików oraz przedstawicieli innych wyznań chrześcijańskich, którzy poczuli się oburzeni fragmentem ceremonii otwarcia przypominającym obraz "Ostatnia wieczerza" przedstawiający ostatni posiłek Chrystusa. Dyrektor artystyczny ceremonii otwarcia przekazał, że nie nikogo nie wyszydzał, a elementem "wieczerzy" była też pojawiająca się postać Dionizosa mająca nawiązać do greckiego Olimpu, a więc i olimpizmu.

"Ostatnia wieczerza" na otwarcie igrzysk. Organizatorzy przepraszają chrześcijan

"Ostatnia wieczerza" na otwarcie igrzysk. Organizatorzy przepraszają chrześcijan

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Ziemia zapadła się w sobotę na osiedlu apartamentowców w Houston w Teksasie. Żaden z budynków nie został uszkodzony, jednak na wszelki wypadek ewakuowano część mieszkańców.

Wielkie zapadlisko na luksusowym osiedlu apartamentowców

Wielkie zapadlisko na luksusowym osiedlu apartamentowców

Źródło:
CBS News

Łazienki Królewskie i ogrody Pałacu Króla Jana III Sobieskiego zamknięte do odwołania. Powodem są silne podmuchy wiatru, które mogły spowodować uszkodzenia drzew. Muzea poinformowały o zamknięciu parków w mediach społecznościowych.

Łazienki Królewskie i park w Wilanowie zamknięte do odwołania

Łazienki Królewskie i park w Wilanowie zamknięte do odwołania

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Temperatura znowu przekroczy 30 stopni, ale nie w całej Polsce. Jaka pogoda czeka nas na końcu lipca i na początku sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: nie wszędzie gorący półmetek wakacji

Pogoda na 16 dni: nie wszędzie gorący półmetek wakacji

Źródło:
tvnmeteo.pl

Warszawskie zoo ma kolejnego nowego mieszkańca. Tym razem to mała ośliczka somalijska o imieniu Zuzia. Niebawem będzie można zobaczyć ją na wybiegu.

Zuzię porzuciła matka, ale ma dziewięciu ludzkich "tatusiów"

Zuzię porzuciła matka, ale ma dziewięciu ludzkich "tatusiów"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śnieżkę zaczęła porastać roślinność, której do tej pory nie można było tam spotkać. To efekt dużego wzrostu średniorocznej temperatury na najwyższym szczycie Karkonoszy. - Pojawiły się pierwsze rośliny drzewiaste. Wcześniej występowały jedynie niskopienne trawy - powiedział kierownik Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW na Śnieżce Piotr Krzaczkowski.

Wcześniej nie było ich na Śnieżce. Teraz "jest coraz więcej"

Wcześniej nie było ich na Śnieżce. Teraz "jest coraz więcej"

Źródło:
PAP

Muzeum Powstania Warszawskiego dusi się w zbyt małym budynku. Koncepcję rozbudowy kompleksu wybrano w konkursie architektonicznym sześć lat temu, ale prace budowlane nawet się nie rozpoczęły. Brakuje pieniędzy. Miasto postawiło na inne inwestycje kulturalne, a rządowy program dofinansowania zawiera przeszkody, które - w ocenie stołecznych urzędników - są nie do obejścia.

Nie ma pieniędzy na rozbudowę Muzeum Powstania Warszawskiego

Nie ma pieniędzy na rozbudowę Muzeum Powstania Warszawskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1 sierpnia byłem jeszcze dzieckiem, miałem niecałe 12 lat - mówi Jan Witkowski, pseudonim "Jaś". Wspomina, że dla niego i wielu mieszkańców miasta powstanie było zaskoczeniem, które zamieniło się w radość.

Powstanie Warszawskie oczami Powstańca, który miał wówczas 12 lat. "Była wielka radość, że się zaczęło"

Powstanie Warszawskie oczami Powstańca, który miał wówczas 12 lat. "Była wielka radość, że się zaczęło"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Festiwal Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi osiągnął symboliczną pełnoletność i rozpoczął się po raz 18. O tym, czego w tym przełomowym momencie fani kina mogą się spodziewać w Kazimierzu Dolnym, mówiła na antenie TVN24 dyrektorka artystyczna festiwalu Grażyna Torbicka.

"Obcowanie z dobrym kinem pokazuje mi, czym żyje świat"

"Obcowanie z dobrym kinem pokazuje mi, czym żyje świat"

Źródło:
tvn24.pl

Tej zabawy będzie na maksa - mówił w rozmowie z TVN24 aktor Bartosz Gelner, zapowiadając ostatni sezon serialu "Szadź", który pojawi się jesienią na platformie Max. Artysta uczestniczy w Festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym, który - jak zaznaczał - "ma bardzo fajną tradycję".

"Szadź" po raz ostatni i "żart, który popełnił jeszcze na studiach"

"Szadź" po raz ostatni i "żart, który popełnił jeszcze na studiach"

Źródło:
TVN24