"Kościół za dwadzieścia lat nie będzie już przypominał w niczym tego, który pamiętamy"

[object Object]
"Arena Idei" w TVN24. Czy Kościół wspiera polską demokrację?tvn24
wideo 2/13

Nasze miejsce jest z tymi, którzy się źle mają, bo do nich przychodzi ten, który założył naszą religię, który jest dla nas głównym punktem odniesienia - mówił w ramach "Areny Idei" w TVN24 Szymon Hołownia, dziennikarz, pisarz i publicysta. Jak dodał, jeżeli to rozumiemy, "to jesteśmy chrześcijanami i wtedy możemy w demokracji albo innym ustroju korzystać z tego miana". Goście debaty zorganizowanej w Europejskim Centrum Solidarności zastawiali się, "czy Kościół wspiera polską demokrację".

Dyskusję prowadziła dziennikarka "Faktów" TVN i TVN24 Katarzyna Kolenda-Zaleska. W dyskusji wzięli udział: Szymon Hołownia (dziennikarz, publicysta, pisarz), ks. Józef Kloch (teolog, medioznawca, były rzecznik Episkopatu Polski), Halina Radacz (teolog, pastor ewangelicki), Piotr Szeląg (prawnik, kanonista, konsultant filmu "Kler").

TAK RELACJONOWALIŚMY DEBATĘ >

ZOBACZ PIERWSZĄ CZĘŚĆ "ARENY IDEI" >

DRUGA CZĘŚĆ "ARENY IDEI" >

TRZECIA CZĘŚĆ "ARENY IDEI" >

"Jest demokracja przez tak zwane wielkie 'D', kiedy większość troszczy się o mniejszość"

- Trzeba na początku postawić pytanie: jak rozumiemy demokrację? - rozpoczęła pastor Halina Radacz. - Obawiam się, że bardzo wiele osób różnie ją rozumie. Kiedy patrzę na to, co dzieje się wokół mnie, myślę, że w większości rozumiemy demokrację jako dyktaturę większości: przegłosowała większość, znaczy ma rację. Tymczasem jest też demokracja przez tak zwane wielkie "D", kiedy większość troszczy się o mniejszość - wskazała.

Zaznaczyła, że "po tym poznajemy poziom demokratycznego państwa, kiedy widzimy, w jaki sposób traktowani są inni, niepełnosprawni, słabsi ekonomicznie, społecznie czy mentalnie, jakie grupy są wykluczane i czy są wykluczeni".

- Jeżeli jest to prawdziwa demokracja, przez duże "D", to takich grup nie powinno być, każdy powinien mieć swoje miejsce, swoją godność i być traktowany z jednakowym szacunkiem. I taką demokrację powinien wspierać każdy, kto się nazywa chrześcijaninem - mówiła.

Kloch: demokracja jest zagadnieniem bezpośrednio związanym z polityką
Kloch: demokracja jest zagadnieniem bezpośrednio związanym z politykątvn24

"Potrzeba zostawić demokrację samej sobie"

Ksiądz Józef Kloch podkreślił, że "trzeba zdać sobie sprawę, że to my wszyscy, jak tutaj siedzimy, jesteśmy Kościołem - ludzie ochrzczeni, chrześcijanie".

- Jesteśmy w kolebce Solidarności, doskonale wiemy, jak wówczas Kościół służył ludziom w trakcie strajku i później. To niewątpliwie było, jeśli chodzi o historię, bardzo istotne. Dziś uważam, że potrzeba zostawić demokrację samej sobie. Demokracja sobie poradzi z rządzeniem w państwie. Jeśli ktoś czułby, że Kościół instytucjonalny musi wesprzeć jakoś tę demokrację, to sądzę, że wtedy poprosi, ale demokracja sama sobie w państwie poradzi bardzo dobrze - powiedział duchowny.

Piotr Szeląg oświadczył z kolei, że pytanie postawione na początku debaty rozumie jednoznacznie.

- To pytanie przede wszystkim o rolę Kościoła katolickiego w budowaniu polskiej demokracji po 1989 roku - ocenił. - Ta demokracja jest wciąż budowana, ona ulega transformacjom. Nie byłbym takim optymistą jak ksiądz [Kloch - przyp. red.], że jest ona czymś bezpiecznym. Widzimy pewnego rodzaju tendencje, widzimy reakcje grup społecznych na te tendencje. Jeżeli chcemy być państwem demokratycznym, to musimy o ten dar demokracji dbać - podkreślił.

Jego zdaniem "Kościół ani nie wspiera, ani nie działa na niekorzyść, Kościół jest pragmatyczny".

- Kościół bardzo dobrze sobie radzi i w systemach demokratycznych, ale i bardzo dobrze sobie radził w systemach totalitarnych czy dyktaturach - mówił Szeląg.

Szeląg: Kościół w minionych latach pokazał co jest mu bliskie, a co nie
Szeląg: Kościół w minionych latach pokazał co jest mu bliskie, a co nietvn24

"Czy Jezus Chrystus wspierał demokrację?"

- Interesuje mnie postać, o którą w Kościele chodzi i której imię jeszcze nie padło: Jezus Chrystus - wskazał następnie Szymon Hołownia.

- Możemy rozmawiać o polskich biskupach, możemy rozmawiać o Kościele w komunizmie, natomiast bez Jezusa Chrystusa to po prostu opowieść kulturowa, fenomen antropologiczny czy etnograficzny. Zadaję sobie pytanie, czy Jezus Chrystus wspierał demokrację? Jaką demokrację wspierał? Grecką demokrację? A może wspierał monarchię? Który z ustrojów wspierał i jak się w to angażował? - pytał.

- Czy budował strukturę polityczną, państwową czy społeczną, jakąś, która by wykraczała poza kwestie, które go zajmowały. Miał do tego prawo, mało tego, takie były oczekiwania, że stworzy strukturę, która wyzwoli naród wybrany, który silnie był zakorzeniony w relacjach z Panem Bogiem - mówił.

Zdaniem Hołowni Jezus Chrystus "zostawił nam bardzo precyzyjne wskazówki" co do tego, jak powinniśmy wspierać demokrację.

- One mniej więcej sprowadzają się do tego, że nasze miejsce, miejsce chrześcijan, jest zawsze z tymi, których biją, a nie z tymi, którzy biją. Zawsze nasze miejsce jest z tymi, którzy się źle mają, bo do nich przychodzi ten, który założył naszą religię, który jest dla nas głównym punktem odniesienia i nie ma innej drogi. Jeżeli rozumiemy to, to wtedy jesteśmy chrześcijanami i wtedy możemy w demokracji albo innym ustroju nazywać się i korzystać z tego miana - tłumaczył.

- Patrzę na to, co dzieje się teraz w Polsce, w XXI wieku, i właśnie teraz doszliśmy do tego momentu przesilenia, po którym nic nie będzie takie, jak było, że akurat na tej sprawie, którą teraz wałkujemy, coś się przewróciło, coś się wydarzyło - podkreślał. - Nie jestem przekonany, że w Polsce funkcjonujemy w warunkach demokracji optymalnej. U nas to rodzaj partyjnego zdziczenia, sekciarstwa. Mamy serie wyborów, nasi politycy raz na cztery lata dostają tarła, obiecują wszystko. Co oni robią? Dają nadzieję. Kościół też daje nadzieję - wskazał.

- To moment, który powinien zapalać czerwone, a co najmniej żółte światło, kiedy te dwa światy się spotykają - zaznaczył publicysta.

Hołownia: patrząc na debatę o aborcji mam wrażenie, że niektórzy zostawiają na haku swoje sumienie
Hołownia: patrząc na debatę o aborcji mam wrażenie, że niektórzy zostawiają na haku swoje sumienietvn24

Chrześcijaństwo a polityka

- Czy samo nasze chrześcijaństwo, a także polityków, nie wystarczyć powinno do tego, żeby ktoś był porządnym politykiem? - pytał ksiądz Kloch. - Każdy z polityków, który jest ochrzczony niech poważnie traktuje dziesięć przykazań bożych, żeby nie kradł, nie kłamał, szanował życie, wyznawał przykazanie miłości bliźniego - wymieniał. - I to wystarczy - przekonywał.

Na jego wypowiedź zareagowała pastor Radacz, która powiedziała, ze "wszystko, co robimy w sferze publicznej, jest polityką". - Nasze spotkanie tutaj jest w pewnym sensie spotkaniem politycznym, bo jest publiczne - wskazała. - Myślę, że bardzo trudno wspierać demokrację jako Kościół, jako instytucja, przykładem. Na przykład popieraniem przepisów dających bezpieczeństwo poszczególnym grupom, wspieraniem ustaw, które mają konkretne przełożenie na życie. Kościół, jeżeli chce być wiarygodnym Kościołem, to za tym, co głosi o Jezusie, musi to zrealizować - przekonywała.

Szeląg nawiązując do wypowiedzi Radacz, powiedział, że "Kościół ma wiele narzędzi politycznych, instytucjonalnych".

Radacz: bardzo trudne jest wspieranie demokracji przez Kościół jako instytucję
Radacz: bardzo trudne jest wspieranie demokracji przez Kościół jako instytucjętvn24

- Ale przede wszystkim jest coś takiego, jak świadectwo życia tych, którzy tym Kościołem przewodzą - podkreślił. - Postawy właśnie w konkretnych sytuacjach, reakcjach na różnego rodzaju wydarzenia z punktu widzenia wspólnoty, pokazują, w którą stronę ten Kościół prowadzi i jakie postawy afirmuje - mówił, dodając, że jego zdaniem "Kościół w minionych latach ewidentnie pokazuje, co jest mu bliskie, a co mu nie jest bliskie".

- Kiedy słucham wyników tej sondy, zastanawiam się, o co mogło chodzić ludziom, którzy na nią odpowiadali i jedna tylko myśl przychodzi mi do głowy: że mówiąc, że polski Kościół nie wspiera polskiej demokracji, mają wrażenie, że Kościół tej demokracji zakłada bypassa - mówił Hołownia.

- To znaczy, że on tworzy jakieś niekontrolowane przez demokrację procedury wpływania na sprawy państwowe, na to, co się w kraju dzieje - wyjaśniał, na co odpowiedział Szeląg, sugerując, że "wystarczy włączyć pewną telewizję i popatrzeć, gdzie buduje się ten sposób oddziaływania". - Żyjemy w czasach naprawdę przełomowych, ten Kościół za dwadzieścia lat nie będzie już przypominał w niczym tego, który ja pamiętam jeszcze, z czasów kiedy zaczynałem być ministrantem. Czy to dobrze? Nie wiem, być może dobrze, być może źle. Na pewno Bóg przygotował nam czas oczyszczenia - mówił w podsumowaniu debaty Hołownia.

Czy Kościół wspiera demokrację? Odpowiedzi po debacie
Czy Kościół wspiera demokrację? Odpowiedzi po debacietvn24

Ksiądz Kloch stwierdził z kolei, że "Kościół w przyszłości będzie społecznościami bardzo małymi".

- Mam nadzieję, że będzie na Franciszkowym poziomie, idący bezpośrednio do ludzi, pomagający im - zaznaczył duchowny.

"Trzeba odbudować kompletnie nową rzeczywistość"

- Przed Kościołem jest wielkie zadanie, żeby być wiarygodną, czytelną wspólnotą, którą przewodzi Jezus Chrystus, która idzie za słowem Jezusa Chrystusa i która chce żyć tym słowem, a nie ma ambicje polityczne, społeczne, gospodarcze czy ekonomiczne. Żeby tak się stało, to wierni Kościoła muszą stworzyć taki system demokratyczny państwa, który właśnie w taki sposób pomoże tej instytucji funkcjonować, a nie pozwolić jej się rozpychać - wskazał Szeląg.

Zauważył jednocześnie, że "pewien etap się kończy, pewna rzeczywistość jest za nami". - A trzeba odbudować kompletnie nową rzeczywistość - dodał.

- Pamiętajmy, że zarówno w ławach świeckich, jak i kościelnych, siedzą ci sami ludzie - podsumowała dyskusję pastor Radacz.

"Czy Kościół wspiera polską demokrację?". Wyniki sondy

Zarówno przed debatą, jak i w jej trakcie, czytelnicy tvn24.pl i widzowie TVN24 mogli odpowiedzieć na zadane w sondzie na tvn24.pl pytanie, czy Kościół wspiera polską demokrację. Przed debatą twierdząco odpowiedziało 6 procent osób, 91 procent zaprzeczyło, 3 procent było niezdecydowanych.

W trakcie debaty zmieniła się formuła sondy. Widzowie i internauci odpowiadali na identyczne pytanie, jednak bez opcji "nie wiem". Jak wyjaśniała prowadząca debatę Katarzyna Kolenda-Zaleska, chodziło o sprawdzenie, jak uczestnicy dyskusji są w stanie wpłynąć na opinię widzów.

W drugiej sondzie twierdząco na pytanie, czy Kościół wspiera polską demokrację, odpowiedziało 4 procent badanych, 96 procent zaprzeczyło.

Czy Kościół wspiera demokrację? Odpowiedzi przed i po debacietvn24

ZOBACZ PIERWSZĄ CZĘŚĆ "ARENY IDEI" >

DRUGA CZĘŚĆ "ARENY IDEI" >

TRZECIA CZĘŚĆ "ARENY IDEI" >

Autor: akw//now / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Papież Franciszek w oświadczeniu, przygotowanym wcześniej i opublikowanym w niedzielę przez służby prasowe Watykanu, przekazał, że z "ufnością kontynuuje kurację". W najnowszym komunikacie o jego stanie zdrowia poinformowano, że miał "spokojną noc" i odpoczął". Dzień wcześniej doszło do pogorszenia stanu 88-letniego Franciszka.

Papież z "ufnością kontynuuje kurację"

Papież z "ufnością kontynuuje kurację"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Choć temperatura jest dodatnia i trwa odwilż, wiele osób postanowiło spacerować w niedzielę po zamarzniętej tafli Jeziorka Kamionkowskiego w Parku Skaryszewskim. Do równie niebezpiecznych sytuacji dochodzi na Jeziorku Czerniakowskim. Na lód wchodzą dorośli z dziećmi.

Trwa odwilż, lód szybko topnieje, a na zamarzniętych jeziorach całe rodziny

Trwa odwilż, lód szybko topnieje, a na zamarzniętych jeziorach całe rodziny

Źródło:
Kontakt24

W Drelowie (woj. lubelskie) wciąż trwają poszukiwanie pozostałości kosmicznej skały, która we wtorek przemknęła przez niebo. W niedzielę udało się odnaleźć najcięższy jak do tej pory odłamek meteorytu. Obiekt waży nieco ponad pół kilograma.

Meteoryt z Drelowa. Znaleziono jego masę główną

Meteoryt z Drelowa. Znaleziono jego masę główną

Źródło:
Skytinel, tvnmete.pl

Nie wszystkim obywatelom USA podoba się polityka prowadzona przez Donalda Trumpa. W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, które ma pokazywać masowy protest na ulicach Filadelfii przeciwko decyzjom prezydenta. Miasto się zgadza - ale tego dnia ludzie wyszli tam na ulice z innego powodu.

Protest w Filadelfii przeciwko Trumpowi? Co się tu nie zgadza

Protest w Filadelfii przeciwko Trumpowi? Co się tu nie zgadza

Źródło:
Konkret24

W przededniu trzeciej rocznicy inwazji zbrojnej, w nocy z soboty na niedzielę, armia rosyjska użyła do ataku na Ukrainę 267 dronów - poinformowały ukraińskie siły powietrzne. Takiej liczby wrogich bezzałogowców wojsko ukraińskie nie odnotowało od początku agresji.  

Największy atak od początku agresji. Rosja wysłała ponad 250 dronów

Największy atak od początku agresji. Rosja wysłała ponad 250 dronów

Źródło:
PAP, Suspilne, NV

Niemcy w niedzielę wybierają nowy parlament. Wyborcy, którzy pytani byli o swoje polityczne decyzje na ulicach, wspominają między innymi o skrajnie prawicowej partii AfD. Niektórzy uważają ją za "ostatnią nadzieję" dla Niemiec, inni za zagrożenie i ugrupowanie z faszystowską retoryką. Uprawnionych do głosowania jest 59,2 mln Niemców, w sondażach prowadzi blok partii chadeckich CDU/CSU.

AfD jako "ostatnia nadzieja" czy "zagrożenie dla Niemiec". Co mówią niemieccy wyborcy

AfD jako "ostatnia nadzieja" czy "zagrożenie dla Niemiec". Co mówią niemieccy wyborcy

Źródło:
TVN24, PAP

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Mieszkaniec Józefowa nad Wisłą wyszedł z domu. Kiedy po trzech godzinach nie wrócił, jego żona zawiadomiła policję. Policjanci znaleźli mężczyznę stojącego w nurcie rzeki. Był osłabiony, trafił do szpitala.

Wyszedł z domu i zaginął. Stał w lodowatej rzece, gdy go znaleźli

Wyszedł z domu i zaginął. Stał w lodowatej rzece, gdy go znaleźli

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Psychiatra, profesor Tadeusz Pietras powiedział w TVN24, że co piąty senior w Polsce "cierpi na zaburzenia nastroju o charakterze depresji". To - jak wskazał - dużo większy odsetek niż w państwach zachodnich. - Na depresję składa się pewien komplet objawów. Nigdy wszystkie objawy nie występują u wszystkich osób. Czasami depresja może mieć charakter maskowany - wyjaśnił.

Choruje co piąty senior. "Nigdy wszystkie objawy nie występują u wszystkich osób"

Choruje co piąty senior. "Nigdy wszystkie objawy nie występują u wszystkich osób"

Źródło:
TVN24

Doradca prezydenta Andrzeja Dudy prof. Andrzej Zybertowicz ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24, że format spotkania głowy polskiego państwa z Donaldem Trumpem był rozczarowujący. Europoseł KO Bartosz Arłukowicz powiedział, że odczuwał "dość spory dyskomfort" śledząc wczorajszą relację ze spotkania prezydentów. Zdaniem posłanki Lewicy Anny Marii Żukowskiej obwiniać za to, że spotkanie trwało około dziesięciu minut, należy amerykańskiego prezydenta. Wiceministra edukacji z Polski 2050 Joanna Mucha oceniła natomiast, iż "iluzja o przyjaźni" Dudy z Trumpem upadła.

Po rozmowie Dudy z Trumpem. "Rozczarowanie", "dyskomfort" i "kwestia nie przyjaźni, a interesów"

Po rozmowie Dudy z Trumpem. "Rozczarowanie", "dyskomfort" i "kwestia nie przyjaźni, a interesów"

Źródło:
TVN24

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Policja zatrzymała 49-latka, który w jednej z miejscowości w gminie Granowo (Wielkopolskie) postrzelił z wiatrówki swojego 36-letniego kolegę. Trafił go w głowę.

Strzelił do kolegi z wiatrówki, trafił w głowę

Strzelił do kolegi z wiatrówki, trafił w głowę

Źródło:
tvn24.pl

Bomba ekologiczna - tak mówi się o skażonych terenach po dawnych zakładach chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Miasto nie jest w stanie wziąć na siebie kosztów oszyszczenia, które są szacowane na kilka miliardów złotych. Bez pomocy państwa lub Unii Europejskiej jest to niemożliwe. Hydrogeolog dr hab. inż. Mariusz Czop, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mówi wprost o "gigantycznej porażce naszego państwa".

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Hunter Schafer, transpłciowa gwiazda popularnego serialu młodzieżowego HBO "Euforia", oznajmiła, że ​​w jej nowym paszporcie amerykańskim widnieje informacja o niej jako o mężczyźnie. Schafer przekazała, że przy wypełnianiu dokumentów zaznaczyła płeć żeńską - podała BBC.

Nowy paszport zszokował gwiazdę "Euforii". "Nie wierzyłam, że to się naprawdę wydarzy"

Nowy paszport zszokował gwiazdę "Euforii". "Nie wierzyłam, że to się naprawdę wydarzy"

Źródło:
BBC

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz oddał głos w wyborach do Bundestagu. "Decydujący dzień dla swojej kariery politycznej" - informują niemieckie media - rozpoczął od joggingu. Lokal wyborczy w rodzinnym mieście odwiedził już także jego polityczny rywal, Friedrich Merz, kandydat CDU na kanclerza. Przedterminowe wybory parlamentarne są konsekwencją rozpadu koalicji rządowej SPD, Zielonych i liberałów (FDP) w listopadzie 2024 roku. Lokale wyborcze są czynne od godziny 8 do 18.

Tak Scholz "rozpoczął decydujący dzień dla swojej kariery politycznej"

Tak Scholz "rozpoczął decydujący dzień dla swojej kariery politycznej"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Pomimo zaangażowania wielu osób i prowadzonej ponad półtorej godziny resuscytacji, nie udało się uratować życia turysty w Beskidach. Mężczyzna został znaleziony przez postronne osoby około 100 metrów od szczytu Klimczoka (Śląskie).

100 metrów od szczytu znaleźli nieprzytomnego turystę. Nie udało się go uratować

100 metrów od szczytu znaleźli nieprzytomnego turystę. Nie udało się go uratować

Źródło:
PAP

Nie żyją dwa konie, które wybiegły na drogę. Potrąciły je tam dwa auta. Kierowcom i pasażerom nic się nie stało.

Konie wbiegły na drogę, uderzyły w nie auta. Zwierzęta nie przeżyły

Konie wbiegły na drogę, uderzyły w nie auta. Zwierzęta nie przeżyły

Źródło:
tvn24.pl

Wyszli do lasu w miejscowości Rzeczków (Łódzkie), żeby ściąć drzewa. Znaleziono ich przygniecionych. 68-letni mężczyzna zginął na miejscu, 41-latek zmarł w szpitalu.

Tragedia podczas wycinki drzew. Nie żyją dwaj mężczyźni

Tragedia podczas wycinki drzew. Nie żyją dwaj mężczyźni

Źródło:
tvn24.pl

Mieszkaniec Rzyków w powiecie andrychowskim stracił przytomność. Natychmiast zareagowali pozostali mieszkańcy budynku, którzy pod nadzorem strażaka po służbie prowadzili resuscytację krążeniowo-oddechową, tworząc "łańcuch przeżycia".

36-latek zasłabł, reanimowali go na zmianę sąsiedzi

36-latek zasłabł, reanimowali go na zmianę sąsiedzi

Źródło:
tvn24.pl

Zdjęcie zniszczonego zabytkowego krzyża w Portugalii stało się pretekstem do antyimigranckiego hejtu w sieci oraz podawania fałszywych informacji. Bo na twierdzenia internautów nie ma żadnych dowodów.

"Pakistańczyk rozwalił krzyż"? Co wiemy o tej sprawie

"Pakistańczyk rozwalił krzyż"? Co wiemy o tej sprawie

Źródło:
Konkret24

W mieście Trujillo na północy Peru zawalił się dach w części restauracyjnej tamtejszego centrum handlowego. Lokalne media przekazały, że co najmniej sześć osób zginęło, a 82 zostały ranne. W całym regionie La Libertad ogłoszono dwa dni żałoby.

Zawalił się dach centrum handlowego. Dwa dni żałoby

Zawalił się dach centrum handlowego. Dwa dni żałoby

Źródło:
PAP

Rozmowa prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem trwała zaledwie dziesięć minut, choć oczekiwano, że może potrwać godzinę. - Powinniśmy się cieszyć, że na omówienie spraw fundamentalnie ważnych dla Polski, państwa, nie tylko frontowego, ale także państwa sąsiadującego z Ukrainą, Donald Trump znalazł "pięć minut" - komentowała w TVN24 dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

"Dziesięć minut" Dudy z Trumpem. "Oczekiwania były duże, ale stawka jest podniesiona bardzo wysoko"

"Dziesięć minut" Dudy z Trumpem. "Oczekiwania były duże, ale stawka jest podniesiona bardzo wysoko"

Źródło:
Reuters, CNN, TVN24, PAP

W sobotę wieczorem pracownicy rządu federalnego USA otrzymali e-maile z działu kadr Biura Zarządzania Personelem Stanów Zjednoczonych (OPM), z prośbą o przesłanie informacji co udało się im zrobić w pracy w minionym tygodniu - donosi Reuters. Brak odpowiedzi ma być podstawą do zwolnienia z pracy. Chwilę wcześniej Musk zapowiedział takie działanie w serwisie X.

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

Źródło:
Reuters, X, PAP, tvn24.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed marznącymi opadami, które mogą doprowadzić do powstania gołoledzi. Na drogach i chodnikach zrobi się ślisko. Sprawdź, gdzie wydano alarmy.

Gołoledź. Gdzie trzeba na nią uważać

Gołoledź. Gdzie trzeba na nią uważać

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP

Kolejna fala obfitych opadów śniegu nawiedziła wybrzeże Morza Japońskiego. Miejscami grubość pokrywy śnieżnej przekracza pięć metrów.

Miejscami leży ponad pięć metrów śniegu

Miejscami leży ponad pięć metrów śniegu

Źródło:
Reuters, NHK

- Przyszłość jest naturalną konsekwencją naszych działań tu i teraz. Tylko na nią jeszcze mamy wpływ. Dlatego tak ważne, żeby dobrze się do niej przygotować - mówi Natalia Hatalska, założycielka i dyrektorka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. W rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że kolejnym obszarem, który ludzkość będzie próbować cyfryzować są zmysły. -Doświadczenia cyfrowe mają w ten sposób stać się pełniejsze - wyjaśnia.

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Źródło:
tvn24.pl

Nie ma się z czego śmiać. Bądźmy poważni, bo sytuacja robi się naprawdę poważna - napisał na platformie X premier Donald Tusk. Nastąpiło to krótko po spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

"Sytuacja robi się naprawdę poważna". Wpis premiera

"Sytuacja robi się naprawdę poważna". Wpis premiera

Źródło:
PAP

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News

Spotkanie z Donaldem Trumpem traktuję jako dopełnienie procesu po tym, jak wcześniej rozmawiałem z sekretarzem obrony USA i generałem Keithem Kelloggiem - powiedział prezydent Andrzej Duda w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN w Waszyngtonie Marcinem Wroną. Mówił także o "sprytnym planie" dotyczącym amerykańskiego zaangażowania w rozmowy o zakończeniu wojny między Ukrainą a Rosją, który jednocześnie byłby "swoistą gwarancją bezpieczeństwa dla Ukrainy".

Prezydent Andrzej Duda o "sprytnym planie" w rozmowie z Marcinem Wroną po spotkaniu z Donaldem Trumpem

Prezydent Andrzej Duda o "sprytnym planie" w rozmowie z Marcinem Wroną po spotkaniu z Donaldem Trumpem

Źródło:
TVN24, PAP
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o remake'u klasycznego horroru "Nosferatu", wyczekiwanym powrocie serialu "Biały Lotos", nowej roli Cezarego Pazury i planowanym występie AC/DC tego lata w Polsce.

"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce

"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce

Źródło:
tvn24.pl