Publikacje, których nie chce widzieć NBP

[object Object]
NBP odcina się od afery KNF, chce sądowego zakazu. Opozycja: to cenzura! (materiał "Fakty" TVN)Fakty TVN
wideo 2/28

Narodowy Bank Polski chce, by sąd zakazał kilkorgu dziennikarzom "Gazety Wyborczej" oraz "Newsweeka" - jak to określono we wniosku - "insynuowania", że prezes Adam Glapiński "uczestniczył w tzw. aferze KNF". NBP chce, by sąd zdecydował o usunięciu dziewięciu artykułów z papierowych wydań i stron internetowych tych mediów.

Do wydziału cywilnego warszawskiego sądu okręgowego wpłynął już wniosek o tzw. "zabezpieczenie".

- Sędziowie zostali już wylosowani. W przypadku tego rodzaju wniosku kodeks daje siedem dni na jego rozpatrzenie. Nie wiem jeszcze, w jakim stopniu będziemy informować o rozstrzygnięciach, gdyż we wniosku jest mowa o wyłączeniu jawności - mówi tvn24.pl rzecznik warszawskiego sądu okręgowego do spraw cywilnych, sędzia Sylwia Urbańska.

Dziewięć publikacji

Jak sprawdziliśmy w redakcji "Gazety Wyborczej", wniosek dotyczy siedmiu publikacji tego dziennika o aferze w Komisji Nadzoru Finansowego:

"Afera KNF. Frakcje PiS walczą o władzę", autorstwa Dominiki Wielowieyskiej z dnia 14 listopada

Wielowieyska w komentarzu pisała m.in.: “W instytucjach rządzonych przez PiS jest zazwyczaj tak, że za konkretnymi decyzjami także personalnymi stoją nie ci, którzy formalnie je podejmują. Tak jest w przypadku Komisji Nadzoru Finansowego. (...) Chrzanowski to człowiek Adama Glapińskiego, który jest teraz w PiS w sojuszu z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą. We frakcji Ziobry jest też wpływowy senator i współtwórca SKOK- Grzegorz Bierecki. Ta grupa gra przeciwko Morawieckiemu. (...) (Prokuratura -red.) wykazując się rzetelnością i wnikliwością, tak naprawdę działałaby przeciwko swojemu pryncypałowi. Dowiodłaby, że urząd kontrolowany przez frakcję Ziobry i Glapińskiego, jest skrajnie zdegenerowany. A odpowiedzialność, co najmniej polityczną, braliby na siebie w takiej sytuacji właśnie ci dwaj politycy obozu władzy".

"Rekietierzy z państwa PiS", autorstwa Wojciecha Czuchnowskiego i Jarosława Kurskiego z 16 listopada

Autorzy zadają rządowi PiS kilka pytań o aferę KNF. Między innymi pytają o rolę szefa NBP. "A miał on (Glapiński – red.) powiedzieć Czarneckiemu, że szef KNF naświetlił mu sytuację bankiera i dobrze się o nim wyrażał. Bankier mógł to odczytać jako sygnał, że Glapiński o wszystkim wie, a spotkanie pieczętuje korupcyjną propozycję".

"Nowe nagrania z KNF", autorstwa Agnieszki Kublik i Wojciecha Czuchnowskiego z 19 listopada

Prezesowi NBP, a precyzyjnie jego spotkaniu z Leszkiem Czarneckim, poświęcony jest tylko ostatni fragment artykułu:

"Odbyło się ono w gabinecie szefa banku centralnego. Glapiński miał się wówczas cieszyć, że Ch. i właściciel Getin Noble Banku zawarli porozumienie, choć podczas rozmowy nie był podejmowany wątek korupcji. Mogłoby to potwierdzać, że Glapiński wiedział o propozycji jaką Ch. złożył wcześniej Czarneckiemu".

"Polacy, nic się nie stało", Dominiki Wielowieyskiej z 19 listopada

"Adam Glapiński poczuł się tak pewny po swojej rozmowie z prezesem Kaczyńskim, że po okresie milczenia zaczął otwarcie bronić byłego szefa Komisji Nadzoru Finansowego Marka Ch., czym wprawił w osłupienie nawet część polityków Prawa i Sprawiedliwości. Przy okazji afery w KNF wyszła także na jaw sieć powiązań rodzinno-towarzyskich: Glapiński z pomocą Marka Ch. tę sieć utkali."

"Adam Glapiński brzydko się chwyta", Wojciecha Czuchnowskiego i Jarosława Kurskiego z 19 listopada

Komentując wystąpienie Adama Glapińskiego w niedzielnych "Wiadomościach TVP" z 18 listopada, który oskarżył Leszka Czarneckiego, Romana Giertycha i Gazetę Wyborczą o próbę "rozchwiania systemu finansowego w Polsce", dziennikarze "GW" zwracają uwagę, że to szef NBP "osadził radcę Kowalczyka w radzie nadzorczej Giełdy Papierów Wartościowych. Tego samego, który miał być 'słupem' Chrzanowskiego w sprawie 'ochrona za 40 mln'. Glapiński jest zatem w tę aferę mocno uwikłany" – piszą Kurski i Czuchnowski.

Artykuł ukazał się w dziale Opinie.

"Samobójcza taktyka PiS", Dominiki Wielowieyskiej z 21 listopada

Autorka pyta m.in., dlaczego Adam Glapiński "w sprzeczny ze zdrowym rozsądkiem sposób" broni Marka Chrzanowskiego. "Racjonalna odpowiedź jest taka, że został wysłany mocny sygnał do byłego szefa Komisji: nie martwa się, nic nie mów, nic nie zeznawaj, będziemy cię bronić jak niepodległości" – pisze Wielowieyska.

Artykuł ukazał się w dziale Opinie.

"Rodzinny układ wokół NBP", Wojciecha Czuchnowskiego i Rafała Wójcika z 22 listopada.

Dziennikarze "GW "zaczynają swój tekst tak: "Do 'Wyborczej' zgłosili się informatorzy ws. układu towarzysko-politycznego, jaki wytworzył się w NBP po mianowaniu w czerwcu 2016 r. na prezesa Adama Glapińskiego". I opisują zatrudnienie i kariery niektórych ludzi w banku centralnym.

Wniosek kancelarii reprezentującej Narodowy Bank Polski dotyczy również dwóch materiałów opublikowanych w "Newsweeku" oraz ich autorów:

"Afera KNF. Prezes NBP i jego student", autorstwa Radosława Omachela

Autor opisuje wpływ Adama Glapińskiego na karierę Marka Chrzanowskiego i analizuje ewentualne skutki afery w KNF. Pisze m.in.:

"Gwoździem programu na tegorocznym Kongresie 590 miał być panel dyskusyjny w bloku tematycznym 'NBP i KNF na straży stabilności systemu finansowego'. Dyskutować mieli szefowie obu instytucji, ale w ostatniej chwili listę prelegentów zmieniono. Chrzanowski wypadł z niej, bo po ujawnieniu nagrań przez 'Gazetę Wyborczą' od razu we wtorek podał się do dymisji. Ale i przyjazd prezesa NBP do Rzeszowa wielu uczestników kongresu zaskoczył. – W kuluarach panuje przekonanie, że Glapiński może nie przetrwać narastającego kryzysu – mówi uczestniczka Kongresu 590."

"Grupa trzymająca władzę. Człowiek z Misia", autorstwa Cezarego Michalskiego

Publicysta tygodnika pisał:

"To, że afera wydarzyła się w sektorze bankowym, też nie jest przypadkiem. Kaczyński, Morawiecki, Glapiński (to ich ludzie są głównymi aktorami afery) właśnie banki wskazywali jako miejsce, od którego trzeba zacząć budowę ekonomicznej potęgi Prawa i Sprawiedliwości. PiS-owska czystka w państwowych bankach i firmach ubezpieczeniowych zaczęła się najwcześniej i przybrała najszersze rozmiary. (…) Jak w aferze Rywina, także tutaj jest „grupa trzymająca władzę”. Składa się z ludzi rządzących dziś Polską. Marek Chrzanowski, były szef KNF, jest człowiekiem Adama Glapińskiego, prezesa NBP, który od samego początku politycznej kariery Jarosława Kaczyńskiego zajmował się załatwianiem dla niego pieniędzy. Pełnił tę funkcję już w czasach budowania przez braci Kaczyńskich spółki Telegraf, a jego nazwisko wielokrotnie pojawia się w aktach procesu FOZZ".

Usunąć teksty z papierowych wydań

Rzecznik warszawskiego sądu potwierdza w rozmowie z tvn24.pl, że wniosek, który wpłynął do sądu składa się z:

- tzw. zabezpieczenia artykułów prasowych dotyczących afery KNF, czyli ich tymczasowego usunięcia (do czasu ostatecznego wyroku sądu) ze stron internetowych i wydań papierowych,

- "zakazu rozpowszechniania bezpodstawnych wypowiedzi naruszających dobra osobiste NBP, sugerujących niezgodne z prawem działania organów NBP przez insynuowanie, że Prezes NBP uczestniczył w tzw. aferze KNF".

Zakaz ten, oznaczający brak zgody na pisanie o prezesie NBP w określonym kontekście, miałby dotyczyć pięciu dziennikarzy "GW" i dwóch "Newsweeka".

Czy to wykonalne, aby usunąć artykuły z papierowych wydań gazet, które już się ukazały? - spytaliśmy Sąd Okręgowy w Warszawie. - Mogę tylko zacytować wniosek, który o tym mówi - odpowiedziała nam sędzia Sylwia Urbańska.

Zapytaliśmy o komentarz biuro prasowe NBP. Poproszono nas o przesłanie pytań mailem i do momentu publikacji nie przyszła na nie odpowiedź.

Komentarz banku pojawił się na portalu bankier.pl: "Narodowy Bank Polski wszczął procedury prawne mające na celu ochronę dóbr osobistych instytucji zaufania publicznego również na drodze sądowej. Konieczność obrony dobrego imienia NBP wynika z jego ustrojowej pozycji i troski o szeroko rozumiane bezpieczeństwo ekonomiczne kraju".

"Wezwanie do zaniechania naruszeń"

"Wezwanie do zaniechania naruszeń" otrzymała również telewizja TVN. Kancelaria prawnicza w imieniu Narodowego Banku Polskiego "z uwagi na istotny interes publiczny, w ochronie dóbr osobistych NBP jako instytucji zaufania publicznego o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa ekonomicznego Państwa Polskiego" domaga się w nim "niezwłocznego zaniechania wypowiedzi sugerujących niezgodne z prawem działania organów Narodowego Banku Polskiego tj. Prezesa Narodowego Banku Polskiego".

W wezwaniu wymieniony jest materiał programu "Czarno na białym" pt. "W sieci przyjaciół. Sprawdzamy, kim są ludzie związani z Aferą KNF". Dariusz Kubik pokazał w nim, kim są ludzie, którzy pojawiają się w nagranej rozmowie byłego już szefa KNF z Leszkiem Czarneckim i co ich wszystkich łączy. Pokazał też rolę Adama Glapińskiego - prezesa Narodowego Banku Polskiego, a zarazem jednego z najbliższych ludzi prezesa Kaczyńskiego. Zdaniem kancelarii prawniczej "wypowiedzi zawarte w/w programie jak i jego formuła rażąco wykraczają poza granicę wolności słowa i ekspresji zakreślone zarówno w polskich jak i międzynarodowych przepisach prawa".

Afera KNF

13 listopada "Gazeta Wyborcza" poinformowała, że w marcu 2018 roku ówczesny przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski zaoferował właścicielowi Getin Noble Banku Leszkowi Czarneckiemu przychylność dla tego banku w zamian za zatrudnienie wskazanego przez szefa KNF prawnika.

Dziennikarze ujawnili także, że Marek Chrzanowski to od wielu lat jeden z najbliższych współpracowników prezesa NBP Adama Glapińskiego, jego były asystent. Tuż po rozmowie, w której padła propozycja, Leszek Czarnecki spotkał się także z prezesem Narodowego Banku Polskiego.

W nocy z 28 na 29 listopada Marek Chrzanowski został aresztowany na dwa miesiące. Wcześniej były szef KNF usłyszał zarzut przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego w celu osiągnięcia korzyści osobistej przez inną osobę.

Autor: Robert Zieliński (r.zielinski@tvn.pl) / Źródło: tvn24.pl, "Gazeta Wyborcza", "Newsweek Polska"

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Szpitalu Żeromskiego w Krakowie kamery nagrywały nie tylko obraz, ale też dźwięk - dowiedzieli się dziennikarze TVN24. Podsłuch założony był nielegalnie, bo ustawa dopuszcza jedynie monitoring wizyjny. Władze placówki twierdzą, że nagrywanie miało charakter "opcjonalny" w przypadku zastosowania u pacjenta przymusu bezpośredniego i dźwięk nie był rejestrowany "w sposób stały". Nagrania, do których dotarliśmy, sugerują co innego.

Szpitalne kamery nielegalnie podsłuchiwały personel i pacjentów

Szpitalne kamery nielegalnie podsłuchiwały personel i pacjentów

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Ponad 200 lat Amerykanie poświęcali się dla polskiej wolności, a Polacy oddawali swoje życie dla wolności amerykańskiej. Dzisiaj mamy wspólną wolność. Jesteśmy zjednoczeni w kwestii Ukrainy - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Największy pakiet uzbrojenia z USA dla Kijowa. Brzezinski: pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy

Największy pakiet uzbrojenia z USA dla Kijowa. Brzezinski: pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy

Źródło:
tvn24.pl

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Suski jest wśród osób wezwanych do prokuratury w sprawie inwigilacji Pegasusem - podała "Gazeta Wyborcza". Informację dziennikowi potwierdził rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak. Wcześniej szef resortu sprawiedliwości Adam Bodnar mówił, że prokuratura wysłała listy do 31 osób, które "mają status świadka w postępowaniu".

"GW": Marek Suski dostał wezwanie do prokuratury w sprawie Pegasusa

"GW": Marek Suski dostał wezwanie do prokuratury w sprawie Pegasusa

Źródło:
"Gazeta Wyborcza", tvn24.pl, PAP

Mam nadzieję, że Władimir Putin nie będzie aż na tyle szalony, żeby poważyć się na cały Sojusz Północnoatlantycki - powiedział w piątek szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Jak dodał, aby "go skutecznie odstraszyć, musimy się przygotować".

Sikorski: mam nadzieję, że Putin nie będzie na tyle szalony, by poważyć się na całe NATO

Sikorski: mam nadzieję, że Putin nie będzie na tyle szalony, by poważyć się na całe NATO

Źródło:
PAP

Naczelny Komitet Wykonawczy PSL debatował w piątek nad kandydaturami do Parlamentu Europejskiego. Listy zostaną zaprezentowane razem z kandydatami Polski 2050 w ramach koalicyjnego komitetu Trzecia Droga. O szczegółach piątkowych ustaleń mówili w rozmowach z dziennikarzami czołowi politycy PSL.

"Staramy się dać najmocniejsze nazwiska". PSL o kandydaturach do europarlamentu

"Staramy się dać najmocniejsze nazwiska". PSL o kandydaturach do europarlamentu

Źródło:
TVN24

Janina Goss jako członkini rady nadzorczej Orlenu w 2023 roku zarobiła 157 tysięcy złotych. Tak wynika ze sprawozdania rocznego płockiego koncernu. Goss to przyjaciółka prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.

Podano zarobki przyjaciółki prezesa PiS w Orlenie

Podano zarobki przyjaciółki prezesa PiS w Orlenie

Źródło:
tvn24.pl

W mieście Eliniko pod Atenami podczas prac budowlanych znaleziono 314 bomb z czasów drugiej wojny światowej - poinformowały miejscowe władze. Ładunki odkryto na głębokości dwóch metrów, między innymi pod obiektami zbudowanymi przy okazji igrzysk olimpijskich w 2004 roku.

Lotnisko i miejskie obiekty "na polu minowym". Znaleziono ponad 300 bomb

Lotnisko i miejskie obiekty "na polu minowym". Znaleziono ponad 300 bomb

Źródło:
PAP

Michał Woś zadzwonił i pytał, czy będę dziś na komisji - mówiła przed komisją śledczą ds. Pegasusa główna księgowa w Ministerstwie Sprawiedliwości Elżbieta Pińciurek. Oświadczyła, że w kierowanym przez nią departamencie nikt nie wiedział, na co zostaną wydane środki z Funduszu Sprawiedliwości. Zeznała też, że osobą odpowiedzialną za weryfikację tego, na co zostały wydane środki z funduszu, jest jego dysponent, czyli minister sprawiedliwości.

Główna księgowa w Ministerstwie Sprawiedliwości przed komisją śledczą o odpowiedzialnym za pieniądze z Funduszu

Główna księgowa w Ministerstwie Sprawiedliwości przed komisją śledczą o odpowiedzialnym za pieniądze z Funduszu

Źródło:
PAP, TVN24

Nie nadzorowałem komórki, która zajmowała się gadżetami - powiedział były szef MON Mariusz Błaszczak. Odniósł się do "procederu", o którym poinformował wiceszef resortu. Cezary Tomczyk mówił, że najważniejsi współpracownicy ówczesnego ministra dopuszczali się kradzieży cennych przedmiotów, które miały być oficjalnie wręczane najważniejszym ministrom obcych państw. "Kto zegarkiem wojuje, ten od zegarka ginie" - napisał premier Donald Tusk w mediach społecznościowych.

Pytanie o prezenty dla współpracowników Błaszczaka. "Nie uwierzy pan, ale nie nadzorowałem tej komórki"

Pytanie o prezenty dla współpracowników Błaszczaka. "Nie uwierzy pan, ale nie nadzorowałem tej komórki"

Źródło:
TVN24

PKP Polskie Linie Kolejowe wykazały 937 milionów złotych straty za rok 2023 - poinformowała kolejowa spółka w piątkowym komunikacie. Rok wcześniej spółka miała 173 miliony złotych zysku.

Potężna strata kolejowej spółki. Prezes "zaskoczony"

Potężna strata kolejowej spółki. Prezes "zaskoczony"

Źródło:
PAP

Aby zachować ciągłość wypłaty świadczeń, wniosek o 800 plus należy złożyć do końca kwietnia. Pierwsze wypłaty na kolejny okres rozliczeniowy ruszą w czerwcu.

Ważny termin dla rodziców. Zostało kilka dni

Ważny termin dla rodziców. Zostało kilka dni

Źródło:
tvn24.pl

"Awantura na naradzie w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości i zamiana miejsc! Jacek Kurski na "dwójkę" w mazowieckim, Maciej Wąsik na "jedynkę" na Podlasiu. Rękę przyłożył do tego Marek Suski" - poinformowała w piątek dziennikarka "Faktów" TVN Arleta Zalewska.

"Fakty" TVN: awantura na naradzie w siedzibie PiS i zamiana miejsc na listach do europarlamentu

"Fakty" TVN: awantura na naradzie w siedzibie PiS i zamiana miejsc na listach do europarlamentu

Źródło:
TVN24

Dlaczego nasz udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego jest tak ważny dla przyszłości całej wspólnoty? Parlament Europejski ma wpływ na sprawy, które dotyczą wszystkich.

"Kluczowa" rola Parlamentu Europejskiego. Jak czerwcowe wybory mogą wpłynąć na przyszłość UE

"Kluczowa" rola Parlamentu Europejskiego. Jak czerwcowe wybory mogą wpłynąć na przyszłość UE

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Polscy policjanci będą od maja sprawdzać legalność pobytu w Polsce Ukraińców w wieku poborowym i jeśli trzeba, "eskortować" ich do ukraińskiej ambasady - taki przekaz rozpowszechniają polscy internauci. Nie jest to prawda, a film pokazywany jako rzekomy dowód jest klasyczną fałszywką.

Policja "rozpocznie masowe kontrole" Ukraińców w wieku poborowym? MSWiA dementuje

Policja "rozpocznie masowe kontrole" Ukraińców w wieku poborowym? MSWiA dementuje

Źródło:
Konkret24

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nie żyje Michael Verhoeven. Niemiecki reżyser i scenarzysta dwukrotnie otrzymał nominację do Oscara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Miał 85 lat.

Nie żyje reżyser filmowy Michael Verhoeven. Miał 85 lat

Nie żyje reżyser filmowy Michael Verhoeven. Miał 85 lat

Źródło:
PAP

Wysokość wynagrodzenia posłów do Parlamentu Europejskiego różni się od kwoty, jaką zarabiają krajowi parlamentarzyści. Jaką kwotę miesięcznie otrzymuje eurodeputowany, na zwrot których kosztów może liczyć i jaką emeryturę może dostać w przyszłości? Wyjaśniamy.

Ile zarabia europoseł w Parlamencie Europejskim? Jaką dostanie odprawę i emeryturę?

Ile zarabia europoseł w Parlamencie Europejskim? Jaką dostanie odprawę i emeryturę?

Źródło:
tvn24.pl

Wielu internautów wierzy w rozpowszechniany w sieci przekaz, jakoby środki z Krajowego Planu Odbudowy zostały nam wypłacone po bardzo zawyżonym kursie i że Polska będzie spłacała to przez pół wieku. Tyle że to nieprawda.

Pieniądze z KPO według kursu 7,43 zł za 1 euro? Błąd w liczeniu

Pieniądze z KPO według kursu 7,43 zł za 1 euro? Błąd w liczeniu

Źródło:
Konkret24
Król, Danusia i prezydent. Historia prawa łaski

Król, Danusia i prezydent. Historia prawa łaski

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Kierowca skody podczas wyprzedzania doprowadził do zderzenia z busem. W wyniku uderzenia, jego auto dachowało i wpadło na teren stacji benzynowej. - Nikomu nic poważnego się nie stało - informuje Grzegorz Jaroszewicz z gorzowskiej policji.

Wylądował na dachu tuż obok dystrybutora. Może mówić o sporym szczęściu

Wylądował na dachu tuż obok dystrybutora. Może mówić o sporym szczęściu

Źródło:
tvn24.pl
W lesie niegdyś ogrodzonym drutem kolczastym stanęły tablice. Ziemia wciąż do nas przemawia

W lesie niegdyś ogrodzonym drutem kolczastym stanęły tablice. Ziemia wciąż do nas przemawia

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- My, obywatele, składamy się na pensje polityków i potem widzimy, że oni uprawiają ten freak fight przed Sejmem - powiedziała w podcaście "Wybory kobiet" Marianna Schreiber, odnosząc się też do swojego udziału w walkach MMA. Była również pytana m.in. o to, czy miała poczucie, że jej aktywność publiczna jest obciążeniem dla jej męża.

Marianna Schreiber o "freak fightcie przed Sejmem". "To już chyba lepiej na tym zarabiać, prawda?"

Marianna Schreiber o "freak fightcie przed Sejmem". "To już chyba lepiej na tym zarabiać, prawda?"

Źródło:
tvn24.pl

"Rada Polskich Mediów stanowczo sprzeciwia się bezprawnym i szkodliwym społecznie działaniom podejmowanym przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wobec niezależnych mediów" - brzmi treść uchwały RPM. Sprawa dotyczy decyzji oraz wypowiedzi Macieja Świrskiego wymierzonych w redakcje TVN24, TOK FM.

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Źródło:
tvn24.pl

Czterodniowy tydzień nauki chce wprowadzić na niektórych kierunkach prof. Piotr Jedynak, nowy rektor elekt Uniwersytetu Jagiellońskiego. Naukowiec tłumaczy swoje zamiary "radykalnym" wzrostem kosztów utrzymania studentów, spośród których wielu musi łączyć studia z pracą zarobkową.

Nowy rektor chce czterodniowego tygodnia nauki

Nowy rektor chce czterodniowego tygodnia nauki

Źródło:
PAP, "Fakty" TVN

Andrzej Dziwisz, bratanek kardynała Stanisława Dziwisza i wójt gminy Raba Wyżna na Podhalu, po 18 latach sprawowania władzy żegna się z urzędem. W wyborach pokonał go Tomasz Rajca, dotychczasowy radny powiatowy. Co zaważyło na sensacyjnej zmianie? "Nazwisko Dziwisz nie jest już tak wybieralne" - usłyszeli w urzędzie dziennikarze.

Bratanek kardynała Dziwisza nie będzie już wójtem. "Nazwisko już nie tak wybieralne"

Bratanek kardynała Dziwisza nie będzie już wójtem. "Nazwisko już nie tak wybieralne"

Źródło:
tvn24.pl, "Gazeta Wyborcza", Onet

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

W Polsce rządzący skazani są na megalomanię. Do takiego wniosku doszedłem, słuchając rozmowy Pawła Kowala z Moniką Olejnik. Kowal przekonywająco opowiadał o swoich rozległych kontaktach zagranicznych. Z opowieści tych wynikało, że jego rozmówcy przypisują nam kluczową rolę w rozgrywającym się na teranie Ukrainy konflikcie Rosja-Zachód. Piszę "konflikt Rosja-Zachód" z rozmysłem - nie żebym chciał pomniejszyć dzielność Ukraińców. Chodzi mi tylko o to, byśmy widzieli świat takim, jakim jest. Przychodzą mi te myśli do głowy, bo w tych dniach minęła 110. rocznica urodzin Jana Karskiego, a to on właśnie w czasie drugiej wojny światowej doszedł do przekonania, że Polacy nie chcą widzieć rzeczywistości takiej, jaką ona jest.

Mikromaniak Jan Karski 

Mikromaniak Jan Karski 

Źródło:
tvn24.pl

Stacja informacyjna TVN24, należąca do globalnego koncernu medialnego Warner Bros. Discovery, była najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce w marcu 2024 roku - wynika z najnowszego raportu Instytutu Monitorowania Mediów. Na informacje przekazywane na antenie TVN24 powoływano się ponad 4,2 tysiąca razy.

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

W 2023 roku luka VAT ponownie wzrosła do dwucyfrowego poziomu - przekazał na konferencji prasowej minister finansów Andrzej Domański. Jak dodał, szczegółowe dane za ubiegły rok zostaną opublikowane w najbliższych dniach.

Minister finansów: w ubiegłym roku luka VAT znów osiągnęła dwucyfrowy poziom

Minister finansów: w ubiegłym roku luka VAT znów osiągnęła dwucyfrowy poziom

Źródło:
PAP

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24