Wierni Cerkwi Prawosławnej obchodzą święta Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego. Wigilia wypada u nich 6 stycznia. Specjalne nabożeństwo dla turystów ze Wschodu zostanie dziś odprawione w Zakopanem w Starym Kościółku na Pękowym Brzysku.
We wtorek wieczorem oraz w nocy i wczesnym rankiem w środę w cerkwiach obu obrządków - grekokatolickiego i prawosławnego - odprawione zostaną uroczyste nabożeństwa. Na Podkarpaciu nabożeństwa odbędą się m.in. w Przemyślu, Sanoku i Komańczy. Chrześcijanie wschodni Boże Narodzenie świętują przez trzy dni. Pierwszego dnia wspominają narodzenie Chrystusa, drugiego życie Matki Boskiej, a trzeciego - pierwszego męczennika, św. Szczepana.
Dla turystów ze Wschodu
W katolickim Starym Kościółku na Pękowym Brzysku w Zakopanem odbędzie się we wtorek specjalne nabożeństwo bożonarodzeniowe w obrządku prawosławnym. - W ramach ekumenizmu nasz kardynał od kilku lat zezwala prawosławnym na korzystanie z zakopiańskiej świątyni - powiedział proboszcz parafii p.w. Świętej Rodziny, Stanisław Olszówka.
Od kilku lat na początku roku do Zakopanego przyjeżdża najwięcej turystów z Ukrainy, Białorusi i Rosji. Goście ze Wschodu spędzają pod Tatrami prawosławne i greckokatolickie święta Bożego Narodzenia. Dzięki nim świąteczno-noworoczny sezon turystyczny pod Giewontem wydłużył się o kilkanaście dni.
Najpierw 40 dni postu
Boże Narodzenie wschodnich chrześcijan poprzedzane jest 40-dniowym postem. 6 stycznia tradycja nakazuje powstrzymanie się od picia napojów, aż do wigilijnej kolacji. Prawosławni duchowni twierdzą, że złamaniem takiego postu może być nawet zapalanie papierosa. Tradycja świąt Bożego Narodzenia w obrządku prawosławnym polega na dzieleniu się prosforą (odpowiednikiem opłatka w Kościele katolickim) i składanie sobie życzeń.
Prosfora to rodzaj chleba, który robi się z wody, mąki i drożdży. Na tradycyjnym wigilijnym stole powinny znaleźć się też: chleb, czosnek, miód i sól oraz postne potrawy.
Największe skupisko osób należących do obrządku wschodniego znajduje się na wschodzie kraju. Należą do nich wyznawcy prawosławia, grekokatolicy i staroobrzędowcy. Hierarchowie Cerkwi w Polsce oceniają, że w Polsce mieszka ok. 550-600 tys. wiernych tego wyznania. Połowa przypada na Białostocczyznę.
Źródło: PAP, Gazeta.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24