Dowódca amerykańskich sił specjalnych nadzorujący program budowy futurystycznego pancerza rodem z filmu "Iron Man" oznajmił, że czynione są znaczące postępy. Określił je wręcz "zdumiewającymi". Nie sprecyzował jednak czy osiągnięto jakieś wielkie przełomy technologiczne.
Admirał Michael McRaven powiedział na konferencji dla przedstawicieli prasy i przemysłu, że obecnie są montowane trzy wczesne prototypy strojów, które mają zostać oddane do testów siłom specjalnym latem. Nie będą one miały jednak zasilania. Będą więc faktycznie rozbudowanym pancerzem balistycznym znanym obecnym żołnierzom.
Jak zapewnił admirał, prace mają iść bardzo szybko i pierwszy w pełni gotowy strój Iron Mana ma być gotowy w drugiej połowie 2018 roku. - Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami, osiągniemy rewolucyjne zwiększenie szans na przetrwanie i wyeliminowanie celu - stwierdził adm. McRaven. Zastrzegł przy tym, że strój nie umożliwi latania, "przynajmniej na razie".
Nowe horyzonty
Admirał jest wielkim entuzjastą nowego opancerzenia dla swoich żołnierzy, bowiem ma ono znacząco podnieść ich szanse na przeżycie w akcji. Głównym zadaniem stroju będzie chronienie jego użytkownika przed kulami wroga. Ma być skonstruowany z lekkich, elastycznych ale bardzo odpornych materiałów, które zatrzymają nawet pociski wystrzelone z małej odległości.
W wizji amerykańskich wojskowych żołnierze w stroju "Iron Mana" mają torować drogę normalnie ubranych kolegów. Będą wyważać drzwi i jako pierwsi wpadać do pokojów, gdzie mogą na nich czekać w zasadzce wrogowie.
Jednocześnie w strój ma być wbudowany system ułatwiający orientowanie się w przestrzeni, komunikację i noktowizyjny. Największym wyzwaniem jest zapewnienie, aby pancerz nie ograniczał znacząco żołnierzowi ruchu. Musi być na tyle lekki i wygodny, aby mógł swobodnie walczyć.
Na potrzeby pancerza potrzeba opracować szereg nowych technologii. Zwłaszcza trudne jest opracowanie odpowiednich materiałów i źródeł zasilania. Adm. McRaven stara się zaangażować w program szereg najlepszych państwowych placówek badawczych. Chce też utworzyć specjalny fundusz, z którego można by wypłacać nagrody firmom prywatnym za opracowywanie nowych technologii. Ułatwia mu to specjalne traktowanie Dowództwa Wojsk Specjalnych, które może omijać część standardowych procedur, aby zdobywać najlepsze wyposażenie jak najszybciej.
Autor: mk//gak / Źródło: breakingdefense.com
Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe