Wstrząsający reportaż "Polski" o gehennie, którą przechodzili starcy z domu opieki w Radości, wciąż nie przyniósł należytego skutku. Tym razem dziennik dotarł do wyników kontroli zleconej przez MSWiA w takich placówkach. Wyniki przerażają: ponad połowa domów starców działa nielegalnie.
Kontrola przeprowadzona przez wojewodów w całym kraju była efektem tamtej publikacji. "Polska" ujawniła w niej fakty pokazujące, jak personel nielegalnie działającej placówki w warszawskiej Radości znęcał się psychicznie i fizycznie nad pensjonariuszkami – starymi i schorowanymi kobietami.
Na 228 placówek pobytu stałego działających w Polsce pod koniec grudnia 2007 r. aż 119 nie dopełniło obowiązku rejestracji u wojewodów. W praktyce oznacza to, że pozostają one poza wszelką kontrolą, bo do nadzoru nad domami opieki upoważnieni są jedynie wojewodowie. W sytuacji gdy domy opieki działają bez rejestracji, wojewodowie często nawet nie wiedzą o ich istnieniu.
To prowadzi do szeregu patologii w tych placówkach. Nie wypełniają one określonych prawem standardów dla osób potrzebujących ciągłej opieki, w tym często opieki specjalistycznej. Personel zatrudniany w tych ośrodkach często nie ma właściwego przygotowania zawodowego. Zwykle liczba opiekunów jest zbyt mała w stosunku do liczby podopiecznych. To wszystko pozwala nielegalnym domom opiekuńczym, nastawionym na maksymalny zysk, obniżać koszty działania.
Wśród wszystkich domów opieki społecznej oferujących różnorodne formy opieki i rehabilitacji, zarówno w trybie dziennym, jak i nocnym, sytuacja jest tylko trochę lepsza. Na 812 działających domów pod koniec zeszłego roku tylko 291 wypełniało standardy usług opiekuńczych. Pozostałe nie zapewniały podstawowych warunków opieki i działały tylko dzięki zezwoleniom udzielonym im tymczasowo.
Źródło: tvn24.pl, "Polska", PAP