Władze Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie zapowiedziały zmianę nazwy uczelni na Akademię Krakowską. Ten pomysł nie podoba się rektorowi Uniwersytetu Jagiellońskiego, który przekonuje, że "nie ma w naszej rzeczywistości" człowieka, który nie kojarzyłby tej nazwy z najstarszą uczelnią w Polsce.
Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacek Popiel skomentował plany zmiany nazwy konkurencyjnej uczelni podczas obchodów 659-lecia UJ. Uniwersytet Pedagogiczny miał stać się Akademią Krakowską już w tym roku.
- W dniu święta UJ, jako rektor, zapewniam, że dołożymy wszystkich starań, także w rozmowach z politykami, żeby nie doszło do uchwalenia tej ustawy. Wydaje mi się, że nie ma w naszej polskiej, ale także światowej rzeczywistości człowieka, który nie łączy nazwy "Uniwersytet Krakowski" z Uniwersytetem Jagiellońskim - zadeklarował w przemówieniu podczas piątkowych uroczystości prof. Popiel.
- Obchodzimy rocznicę powołania uczelni, ustanowionej przez króla Kazimierza Wielkiego pod nazwą "Studium Generale Cracoviensis", co tłumaczy się jako "Uniwersytet Studium Krakowskiego" lub – po prostu – jako "Uniwersytet Krakowski", albowiem określenie "studium generale" odnosiło się zwyczajowo w łacinie średniowiecznej do instytucji uprawnionej do nadawania stopni naukowych - podkreślił podczas posiedzenia Senatu UJ w auli Collegium Novum.
Skargi na ewaluację
W swoim przemówieniu z okazji święta uczelni podziękował również społeczności akademickiej za zaangażowanie w pomoc Ukrainie. - Postawa ta budzi tym większe uznanie, że nie osłabła w obliczu nadzwyczaj niekorzystnych zjawisk społecznych, ekonomicznych i gospodarczych, które dotknęły Polski, Europy i świata: wysokiej inflacji, rosnącej niepewności w sferze zatrudnienia - zaznaczył.
- Poświęcając uwagę doniosłym wydarzeniom, które odbędą się na naszej uczelni w niedalekiej przyszłości, nie zapominamy o konieczności zaradzenia problemom zdecydowanie bardziej przyziemnym i prozaicznym - dodał, odnosząc się do ewaluacji jakości działalności naukowej uczelni za lata 2017–21.
Uniwersytet Jagielloński skierował do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie pięć skarg na decyzje podjęte przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w odniesieniu do złożonych wcześniej odwołań od wyników ewaluacji. Dotyczyły one pięciu dyscyplin naukowych: matematyki, nauk biologicznych, nauk prawnych, nauk farmaceutycznych i nauk o zdrowiu. - W środowisku naukowym, zarówno krajowym, jak i międzynarodowym, cieszą się niezmiennie wysokim, niekwestionowanym prestiżem, a – w przekonaniu władz dziekańskich i rektorskich naszej uczelni – w toku procedury ewaluacyjnej nie uzyskały oceny odzwierciedlającej ich rzeczywistą wartość - wyjaśnił.
Święto Uniwersytetu Jagiellońskiego
12 maja przypada rocznica założenia przez króla Kazimierza Wielkiego najstarszej polskiej uczelni. Dzień ten obchodzony jest jako święto UJ.
W ramach obchodów 659-lecia uczelni w Ogrodzie Botanicznym UJ przy ul. Mikołaja Kopernika 27 odbędzie się odsłonięcie linii południka krakowskiego. To jeden z najstarszych na świecie południków zerowych, fundamentalnych i bazowych, znany od końca XIV wieku, po raz pierwszy zastosowany w 1379 r. przez nadwornego medyka i astrologa króla Władysława Jagiełły, Hermana z Przeworska.
12 maja 1364 roku, po wieloletnich staraniach o zgodę papieża Urbana V, król Kazimierz Wielki wydał akt fundacyjny krakowskiego Studium Generale. Wówczas składało się ono z trzech wydziałów: sztuk wyzwolonych, medycyny i prawa. Czwarty wydział, teologiczny, powstał w 1400 roku, po odnowieniu uczelni przez Władysława Jagiełłę, zgodnie z testamentem pozostawionym przez królową Jadwigę.
Czytaj też: Uniwersytet Jagielloński ma przepisy o karach dyscyplinarnych za misgendering? Sprawdzamy
Uniwersytet Pedagogiczny chce zmienić nazwę
Senat Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN przyjął w kwietniu uchwałę o zmianie nazwy uczelni na Uniwersytet Krakowski im. KEN. "Senat pozytywnie opiniuje zmianę nazwy Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie na Uniwersytet Krakowski im. Komisji Edukacji Narodowej" - zapisano w uchwale z 24 kwietnia br.
Ustawa z 3 października 2008 r nadała Akademii Pedagogicznej im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie nazwę "Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie". Aby zmienić nazwę uczelni, potrzebna będzie zmiana ustawy, którą poprze większość sejmowa.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock