Metan uwalnia się niemal w każdej polskiej kopalni. Czasem wystarcza iskra, by wybuchł jak bomba

Źródło:
TVN24 Katowice, pap
Decyzja przedstawicieli JSW o akcji ratowniczej
Decyzja przedstawicieli JSW o akcji ratowniczejTVN24
wideo 2/14
Decyzja przedstawicieli JSW o akcji ratowniczejTVN24

Wydobycie węgla maleje, a polskie kopalnie uwalniają do atmosfery coraz więcej metanu, bo kopią coraz głębiej, tysiąc i więcej metrów pod ziemią. Tak jak w kopalni Pniówek, gdzie w ostatnich dniach zginęło pięciu górników, siedmiu jest zaginionych, a wielu rannych, w tym ciężko poparzonych. Czy takich wypadków jest wiele? Co musi się stać, by metan w kopalni się uwolnił? A żeby wybuchł? Czy można tego uniknąć? Jakie kopalnie są najbardziej zagrożone? Na te i inne pytania odpowiadają eksperci i statystyki.

Bezbarwny i bezzapachowy, lżejszy od powietrza, metan jest głównym składnikiem gazu kopalnianego i ziemnego. Pali się ledwo świecącym płomieniem z błękitną aureolą. Wybucha, gdy jego stężenie w powietrzu wynosi od około 4-4,5 do około 15 procent, a czynnikiem inicjującym może być na przykład iskra z urządzenia elektrycznego lub mechanicznego.

- Metan to gaz, taki sam, jaki mamy w kuchenkach czy piecykach gazowych w domu – mówi portalowi tvn24.pl ekspert w dziedzinie metanu Janusz Jureczka, dyrektor Oddziału Górnośląskiego Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego.

Nie wszystkie kopalnie uwalniają metan w trakcie eksploatacji węgla, ale to właśnie wybuch lub zapalenie metanu są – obok tąpnięć i wybuchów pyłu węglowego - najczęstszymi naturalnymi przyczynami górniczych katastrof na świecie. To metan doprowadził do tragedii w nocy z wtorku na środę w kopalni Pniówek w Pawłowicach na Śląsku, a w czwartek wieczorem, z powodu kolejnych wybuchów, doprowadził do wstrzymania tam akcji ratowniczej.

60 zapaleń i wybuchów w dwie dekady

W Polsce działa 20 kopalń węgla kamiennego – Bogdanka w Zagłębiu Lubelskim, a pozostałe w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym. – Niektóre kopalnie powstały w wyniku połączenia kilku zakładów górniczych w jeden podmiot gospodarczy. Na przykład Ruch Szczygłowice i Ruch Knurów były kiedyś odrębnymi kopalniami. Rozumiejąc kopalnię jako zakład górniczy, mamy ich 27 – precyzuje Janusz Jureczka z Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego.

Jak podkreśla, jedynie pięć z tych kopalń to zakłady niemetanowe (Sobieski, Janina, Piast, Ziemowit, Bogdanka). – Pozostałe, nie licząc dwóch, to kopalnie silnie metanowe, prowadzące wybycie w warunkach III i IV stopnia zagrożenia metanowego – podkreśla ekspert.

Według statystyk Wyższego Urzędu Górniczego, w latach 2000-2021 w polskich kopalniach doszło do 60 zapaleń i wybuchów metanu. Najwięcej - siedem - było w 2013. Czasem wystarczy ruch górotworu, by metan uwolnił się z jakiejś szczeliny. Mogą go uwolnić górnicy, wiercąc otwory w ścianie. Aby natomiast gaz się zapalił, wystarczy iskra, gdy na przykład kamień uderzy o kamień.

Zapalenie metanu z reguły nie ma tak poważnych skutków jak wybuch. Gaz spala się, ale nie ma eksplozji i podmuchu.

Kontrolowany wybuch pyłu węglowego w doświadczalnej kopalni węgla kamiennego "Barbara" w Mikołowie
Kontrolowany wybuch pyłu węglowego w doświadczalnej kopalni węgla kamiennego "Barbara" w MikołowieTVN24 Archiwum

Wydobycie węgla maleje, ilość uwalnianego metanu rośnie

Ze statystyk, prowadzonych przez eksperta na podstawie danych Wyższego Urzędu Górniczego wynika, że ilość metanu uwalnianego przez polskie kopalnie rośnie, mimo że znacząco maleje wydobycie węgla. - Powodem w Zagłębiu Górnośląskim - oprócz jego wschodniej części - jest fakt, że sięgamy z wydobyciem do coraz głębiej zalegających pokładów węgla. Kiedyś większość kopalń prowadziła eksploatację do głębokości 500-700 metrów pod ziemią i jeśli metan się uwalniał, to na ogół w nieznacznej ilości. Dzisiaj wydobycie węgla sięga 1000-1200 metrów - wyjaśnia Jureczka.

Do środowych i czwartkowych wybuchów metanu na Pniówku doszło na poziomie około 1000 metrów.

Ilość uwalnianego metanu w stosunku do wydobycia węgla w latach 1995-2020 Janusz Jureczka, Państwowy Instytut Geologiczny

Jak wybuch bomby kasetowej

Jerzy Kasprzak, chirurg ortopeda, który przez 35 lat pracował jako ratownik górniczy (dziś na emeryturze) w rozmowie z PAP porównał wybuch metanu do wybuchu bomby kasetowej. - Także mamy do czynienia z falą gorącego powietrza o temperaturze przekraczającej 2 tysiące stopni Celsjusza i z falą uderzeniową. Z tą różnicą, że bomby wybuchają zazwyczaj na otwartej przestrzeni, a w kopalni mamy do czynienia z przestrzenią zamkniętą - powiedział emerytowany ratownik.

Mimo stosowania coraz nowocześniejszej aparatury, przestrzegania procedur bezpieczeństwa, nie sposób zupełnie wyeliminować wypadków. - Korytarze są non stop wietrzone, panuje w nich czasem spory przeciąg, na ścianach chodników umieszczone są urządzenia do mierzenia metanu, metanomierze noszą przy sobie także sztygarzy i stężenie tego gazu w powietrzu non stop jest monitorowane, ale nie wyeliminuje się nagłych zdarzeń – podsumował Jerzy Kasprzak.

Metan z kopalni można wykorzystywać

Kopalnie są odmetanowywane w trakcie eksploatacji. Jak mówi Janusz Jureczka, Państwowy Instytut Geologiczny miał pomysł, by prowadzić ten proces, zanim zaczyna się wydobycie węgla. – Odwiercić do złoża z planowaną eksploatacją otwory z powierzchni, wyprzedzająco ująć maksymalną ilość gazu, powodując znaczący spadek zagrożenia metanowego, na przykład z IV kategorii do II. Ujęty w ten sposób wysokometanowy gaz można wykorzystywać analogicznie jak gaz ziemny - wyjaśnia ekspert. - Na chwilę obecną ten projekt został zawieszony - przyznaje Jureczka. 

Obecnie wykorzystujemy około 23 procent gazu, uwalnianego podczas eksploatacji węgla - głównie do produkcji ciepła i energii elektrycznej. Jest to gaz ujmowany w stacjach odmetanowania, przy czym znaczna część tego gazu - około 35 procent - z różnych powodów jest emitowana do atmosfery.

Katastrofy metanowe, które wstrząsnęły opinią publiczną

Oto niektóre z nich.

20 grudnia 2018 roku do zapalenia i wybuchu metanu doszło w czeskiej kopalni CSM Stonawa Północ w Stonawie koło Karwiny. Zginęło 13 górników, w tym 12 Polaków. 10 kolejnych górników zostało rannych. Okoliczności tego wypadku w dalszym ciągu – równolegle z czeskimi śledczymi – wyjaśnia Prokuratura Okręgowa w Gliwicach. Ta sama prokuratura wszczęła w środę śledztwo w sprawie katastrofy w kopani Pniówek.

27 lipca 2016 w kopalni Murcki – Staszic zginął 49-letni starszy ślusarz. Metan wybuchł na poziomie 411 metrów.

6 października 2014 roku w kopalni Mysłowice Wesoła w następstwie zapalenia i wybuchu metanu zginęło 5 osób, 25 było rannych, w tym 15 ciężko.

5 maja 2011 roku w kopalni Krupiński w pożarze, wywołanym zapaleniem metanu na poziomie 820 metrów zginęli górnik i 2 ratowników. 11 kolejnych górników zostało rannych, w tym 9 ciężko.

Gdy 18 września 2009 roku w kopalni Wujek doszło do zapalenia metanu w czasie pracy kombajnu na poziomie 1050 metrów, w rejonie zagrożenia znajdowało się 222 górników. Na miejscu zginęło 12 osób. Kolejnych 8 zmarło w szpitalach. Ponad 30 było rannych.

W 1990 roku metan wybuchł w kopalni Halemba. Zginęło 19 górników, a około 20 zostało rannych. W listopadzie 2006 roku w tej samej Halembie zginęło 23 górników, zatrudnionych przez prywatną firmę usługową Mard. Przyczyną tragedii były następujące po sobie wybuchy metanu i pyłu węglowego.

9 wybuchów metanu na Pniówku, dzień po dniu

Gdy kwadrans po północy w środę 20 kwietnia 2022 roku na Pniówku wybuchł metan, w rejonie zagrożenia znajdowało się 42 górników. Większość przeżyła. Zdążyli się ewakuować lub zostali wydobyci na powierzchnię przez ratowników górniczych. Wyniesiono cztery ciała. Piąta osoba zmarła tuż po przetransportowaniu do szpitala.

Trzy godziny później nastąpił kolejny wybuch. Pod ziemią zostało dwóch górników oraz pięciu ratowników - cały zastęp. Nie ma z nimi kontaktu.

Po kolegów szli kolejni ratownicy. Układali na dole lutniociąg - specjalny rurociąg, który doprowadzał na dół świeże powietrze. W czwartek wieczorem dostali rozkaz wycofania się, bo stężenie metanu nagle wzrosło. Gaz wzniecił siedem wybuchów. Poszkodowanych zostało 10 ratowników, trzech jest w stanie ciężkim. Akcja ratownicza została wstrzymana do czasu ustabilizowania się sytuacji wentylacyjnej na dole. Może to potrwać miesiące. Władze Jastrzębskiej Spółki Węglowej, do której należy Pniówek, nie są w stanie oszacować, kiedy będzie można zejść po górników.

Autorka/Autor:mag//rzw

Źródło: TVN24 Katowice, pap

Pozostałe wiadomości

- Te 45 minut trwało wieczność. Kiedy otworzyli sejf byłem pewny, że mnie zabiją. Odliczałem sekundy i zastanawiałem się, czy to już - mówi Witold Bachaj, napadnięty i okradziony przedsiębiorca spod Łańcuta na Podkarpaciu. Mężczyzna był torturowany, napastnicy grozili mu śmiercią. Za pomoc w ustaleniu ich tożsamości przedsiębiorca oferuje sto tysięcy złotych.

"Byłem torturowany, bałem się o życie". Biznesmen oferuje 100 tysięcy złotych za wskazanie sprawców napadu

"Byłem torturowany, bałem się o życie". Biznesmen oferuje 100 tysięcy złotych za wskazanie sprawców napadu

Źródło:
tvn24.pl

W nocy i we wczesnych godzinach porannych w wielu miejscach w Polsce spadł śnieg. Prognozy wskazują jednak, że to dopiero początek fali niosącej opady. Do Polski zmierza front wtórny znad Danii, który sprawi, że w niektórych miejscach pokrywa śnieżna wzrośnie do 5-6 centymetrów.

Śniegu dziś jeszcze dosypie - i to sporo. Front wtórny idzie znad Danii

Śniegu dziś jeszcze dosypie - i to sporo. Front wtórny idzie znad Danii

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Każdy ze stu najlepiej opłacanych szefów kanadyjskich firm zarobił średnio 13,2 miliona dolarów kanadyjskich w ciągu roku. To oznacza, że średnio każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik – wynika z opublikowanego w czwartek raportu think tanku Canadian Centre for Policy Alternatives (CCPA).

Zarobili w 10 godzin tyle, ile przeciętny pracownik przez rok

Zarobili w 10 godzin tyle, ile przeciętny pracownik przez rok

Źródło:
PAP

Ewakuowano 29 osób, a 7 trafiło do szpitala wskutek nocnego pożaru, który wybuchł na klatce schodowej kamienicy w Starogardzie Gdańskim. To, czy budynek będzie nadawał się do ponownego zamieszkania, oceni biegły.

Pożar kamienicy w Starogardzie Gdańskim. Siedem osób w szpitalu

Pożar kamienicy w Starogardzie Gdańskim. Siedem osób w szpitalu

Źródło:
TVN24

W związku z wypadkiem, do którego w piątek nad ranem doszło na autostradzie A11 w kierunku Berlina, przejście graniczne w Kołbaskowie będzie zamknięte do godziny 11. Zmotoryzowani są kierowani przez niemieckie służby objazdem na przejście graniczne w Rosówku. Ciężarówka po poślizgu stanęła w poprzek jezdni.

Zamknięte przejście graniczne w Kołbaskowie. Duże utrudnienia po wypadku

Zamknięte przejście graniczne w Kołbaskowie. Duże utrudnienia po wypadku

Źródło:
PAP

Niebezpieczne zdarzenie w Rybniku (woj. śląskie). Miejski autobus wypadł z drogi. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Kierowca został ukarany mandatem. Od wczoraj kierowcy na Śląsku zmagają się z jazdą w trudnych warunkach, na ulicach jest ślisko z powodu zalegającego śniegu i błota pośniegowego. Dzisiaj sytuacja może się pogorszyć, bo synoptycy zapowiadają kolejne opady i silny wiatr.

Zaśnieżone drogi i autobus w rowie. Zimowa noc i poranek na Śląsku

Zaśnieżone drogi i autobus w rowie. Zimowa noc i poranek na Śląsku

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w wywiadzie telewizyjnym, że wojska Władimira Putina może zatrzymać jedynie Donald Trump. Stwierdził, że Kreml nie chce dialogu z Kijowem i szuka sposobów, by niknąć bezpośrednich rozmów na temat zakończenia wojny.

Zełenski: myślę, że Putin się go boi

Zełenski: myślę, że Putin się go boi

Źródło:
PAP

Z informacji podanych przez Federalne Biuro Śledcze (FBI) wynika, że sprawca zamachu terrorystycznego w Nowym Orleanie działał sam. Agencja Reutera ujawniła nagrania, na których widać atak przeprowadzony przez Shamsuda-Din Jabbara.

Ujawniono nagranie z ataku w Nowym Orleanie

Ujawniono nagranie z ataku w Nowym Orleanie

Źródło:
PAP

Kierowcą tesli, która eksplodowała przed Trump International Hotel w Las Vegas, był 37-letni Matthew Livelsberger - potwierdziły władze. Był czynnym żołnierzem armii z Colorado Springs. Policja przekazała, że działał sam.

Wybuch tesli przed hotelem Trumpa. Kierowcą był żołnierz

Wybuch tesli przed hotelem Trumpa. Kierowcą był żołnierz

Źródło:
Reuters

Rozmawiałem z ministrem finansów Andrzejem Domańskim i wiem, że pracuje nad rozwiązaniem tego węzła gordyjskiego, który nam uplótł Sąd Najwyższy - powiedział w "Jeden na jeden" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec w sprawie wypłaty pieniędzy dla PiS.

Grabiec: Rozmawiałem z ministrem Domańskim. Rozwiązanie, które przyjmie, będzie zgodne z prawem

Grabiec: Rozmawiałem z ministrem Domańskim. Rozwiązanie, które przyjmie, będzie zgodne z prawem

Źródło:
TVN24

Holenderskie archiwum opublikowało zdigitalizowaną listę blisko pół miliona nazwisk osób skazanych i podejrzanych o kolaborację z okupacyjnymi władzami nazistowskich Niemiec - poinformowała agencja Reutera. Po wojnie przed sądem stanęło około 20 procent tych, których nazwiska znalazły się na liście.

Opublikowali nazwiska podejrzanych o kolaborację z III Rzeszą

Opublikowali nazwiska podejrzanych o kolaborację z III Rzeszą

Źródło:
PAP

Ukraińskie Państwowe Biuro Śledcze (DBR) prowadzi dochodzenie w sprawie nadużyć władzy i dezercji w brygadzie im. Anny Kijowskiej, częściowo szkolonej we Francji i zaopatrywanej tam w broń i sprzęt wojskowy. Według znanego ukraińskiego dziennikarza śledczego Jurija Butusowa, z brygady zdezerterowało około 1700 żołnierzy, większość z nich jeszcze przed wysłaniem jednostki na front, a 50 w trakcie szkolenia we Francji.

"Nadużycia władzy i dezercje". Śledczy badają sprawę ukraińskiej brygady

"Nadużycia władzy i dezercje". Śledczy badają sprawę ukraińskiej brygady

Źródło:
PAP

W kamienicy przy ul. Mostowej w centrum Poznania doszło do pożaru. W związku z zagrożeniem zdecydowano o ewakuowaniu 30 osób. W działaniach gaśniczych uczestniczyło 14 zastępów straży pożarnej.

Pożar kamienicy w centrum Poznania. 30 osób ewakuowanych

Pożar kamienicy w centrum Poznania. 30 osób ewakuowanych

Źródło:
PAP

W piątek w centrum Warszawy będą protestować rolnicy. Manifestacja jest zaplanowana w godzinach 14.00-23.00. Autobusy komunikacji miejskiej pojadą trasami objazdowymi.

Protest rolników w centrum. Autobusy pojadą objazdami

Protest rolników w centrum. Autobusy pojadą objazdami

Źródło:
PAP

W nocy w stolicy poprószył śnieg. Nawierzchnia jezdni i chodników może być śliska. 170 posypywarek wyjechało nad ranem na stołeczne ulice. Ruch jest jednak mniejszy, drogi są przejezdne.

Ślisko na drogach. Na ulice wyjechały wszystkie posypywarki

Ślisko na drogach. Na ulice wyjechały wszystkie posypywarki

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, tvnmeteo.pl

Dwie osoby zginęły, a 18 zostało rannych w wyniku katastrofy niewielkiego samolotu, który w czwartek spadł na magazyn w pobliżu lotniska w Fullerton w Kalifornii, około 40 kilometrów od Los Angeles. Z pobliskich firm ewakuowano kilkaset osób.

Katastrofa samolotu. Tuż po starcie spadł na magazyn

Katastrofa samolotu. Tuż po starcie spadł na magazyn

Źródło:
PAP

Dominikana deportowała w 2024 roku ponad 276 tysięcy Haitańczyków, przekazały władze tego kraju. Deportacje nasiliły się zwłaszcza w ostatnich miesiącach. Popularna wśród turystów Dominikana jest jedynym krajem mającym granicę lądową z pogrążonym w chaosie Haiti, którego mieszkańcy masowo uciekają w poszukiwaniu bezpieczeństwa i pracy.

Masowe deportacje z turystycznego raju. Ćwierć miliona osób wywieziono na granicę

Masowe deportacje z turystycznego raju. Ćwierć miliona osób wywieziono na granicę

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Siły Obronne Izraela poinformowały o operacji komandosów, której finałem było zniszczenie podziemnej irańskiej fabryki pocisków rakietowych w Syrii. W ataku uczestniczyły cztery ciężkie śmigłowce transportowe i dwa szturmowe, 21 myśliwców, pięć dronów oraz 14 samolotów szpiegowskich.

"Jedna z najbardziej śmiałych operacji sił specjalnych". Izrael pokazał nagranie

"Jedna z najbardziej śmiałych operacji sił specjalnych". Izrael pokazał nagranie

Źródło:
PAP
Miliarder dzieli i łączy. Pekin też stawia na Elona Muska. Co zrobi Trump?

Miliarder dzieli i łączy. Pekin też stawia na Elona Muska. Co zrobi Trump?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Specjalny zespół prokuratorów stwierdził nieprawidłowości w wielu z 200 śledztw z czasów Zbigniewa Ziobry. Zastrzeżenia dotyczą między innymi śledztw w sprawie Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich, jednego z postępowań w sprawie nocnego wejścia do CEK NATO i przeciwko szefom SKW, a także sprawy "dwóch wież". Pod lupą audytorów znalazło się śledztwo przeciwko byłemu menedżerowi Roberta Lewandowskiego oraz postępowanie w sprawie finansów arcybiskupa Lwowa. W sprawie wypadku z udziałem byłej premier Beaty Szydło będzie postępowanie karne związane z nieprawidłowościami w śledztwach dotyczących tamtego zdarzenia - to jedna z konkluzji raportu leżącego na biurku Adama Bodnara.

Śledztwa z czasów Ziobry i nieprawidłowości. O które chodzi? Znamy szczegóły

Śledztwa z czasów Ziobry i nieprawidłowości. O które chodzi? Znamy szczegóły

Źródło:
tvn24.pl

Inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej nastąpi w piątek w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie. Na uroczystości głos zabiorą premier Donald Tusk oraz szef Rady Europejskiej Antonio Costa. Wcześniej wezmą udział w dwustronnym spotkaniu.

Tusk i Costa zainaugurują "prezydencję otwierającą"

Tusk i Costa zainaugurują "prezydencję otwierającą"

Źródło:
PAP

Jednostka południowokoreańskiej armii i ochrona uniemożliwiły śledczym aresztowanie zawieszonego w wykonywaniu obowiązków prezydenta Korei Południowej Jun Suk Jeola. Po sześciu godzinach funkcjonariusze Biura Ścigania Korupcji wśród Wysoko Postawionych Urzędników wycofali się z rezydencji Juna. 64-letni Jun jest objęty dochodzeniem w sprawie buntu politycznego, którego miał się dopuścić - przestępstwo to jest zagrożone karą śmierci.

Wojsko zablokowało aresztowanie prezydenta. Śledczy musieli się wycofać

Wojsko zablokowało aresztowanie prezydenta. Śledczy musieli się wycofać

Źródło:
PAP, Reuters, BBC

Co tak na prawdę wydarzyło się w Rumunii i kto za kim tam stał? Dziennikarskie śledztwo ujawnia kulisy zaskakującej kampanii prorosyjskiego kandydata na prezydenta. Kampania była zaskakująca, bo skuteczna, mimo że kandydat nieznany. Teraz zaskoczenia tylko się mnożą, a nie wszystkie swoje źródła mają na Kremlu. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Ślady prowadzą nie tylko na Kreml. "Intryga wymknęła się spod kontroli"

Ślady prowadzą nie tylko na Kreml. "Intryga wymknęła się spod kontroli"

Źródło:
TVN24

Najbliższe dni przyniosą spektakularne zjawiska na niebie. Już dziś w nocy będziemy mogli oglądać przelatujące nad naszymi głowami Kwadrantydy - pierwszy rój meteorów w tym roku. Z kolei wieczorem w sobotę dojdzie do zakrycia Saturna przez Księżyc.

Przed nami dwa spektakularne zjawiska

Przed nami dwa spektakularne zjawiska

Źródło:
"Z głową w gwiazdach", nocneniebo.pl

Coming out Andrzeja Stękały to przede wszystkim historia miłości i straty. Polski skoczek pisze o swoim wieloletnim partnerze, który zmarł i zostawił po sobie ogromną pustkę. Mierzył się z żałobą, nie miał siły mierzyć się ze skocznią. Publicznie milczał - do teraz. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Marzeniem było wygrać konkurs w Zakopanem i stanąć na podium z partnerem"

"Marzeniem było wygrać konkurs w Zakopanem i stanąć na podium z partnerem"

Źródło:
TVN24

Ponad połowa Polaków (55 procent) deklaruje, że chciałaby się przenieść do innego kraju. Pytani o konkretne miejsce, respondenci najczęściej wskazywali Hiszpanię, wynika z badania ARC Rynek i Opinia. Jakie inne państwa wymieniali?

Zapytano Polaków, czy chcieliby się przenieść do innego kraju. Wygrywa jeden kierunek

Zapytano Polaków, czy chcieliby się przenieść do innego kraju. Wygrywa jeden kierunek

Źródło:
PAP, arc.com.pl

Mnożą się sygnały pogorszenia sytuacji gospodarczej w Rosji, co przyznają szefowie rosyjskich firm, nawet tych szczególnie bliskich Kremlowi - pisze w czwartek "Le Monde".

"Sygnały" wysyłane do Putina. "Sytuacja jest trudna"

"Sygnały" wysyłane do Putina. "Sytuacja jest trudna"

Źródło:
PAP

Ferie zimowe w szkołach rozpoczynają się już za dwa tygodnie. Uczniowie i nauczyciele z różnych części Polski wypoczną w czterech terminach. Przerwa w zajęciach, zależnie od województwa, nastąpi między 20 stycznia a 26 lutego.

Ferie coraz bliżej. Cztery terminy

Ferie coraz bliżej. Cztery terminy

Źródło:
PAP

W 2024 roku sądy ogłosiły 21,2 tysiąca upadłości konsumenckich. To historyczny rekord. Zbankrutowało już prawie 116 tysięcy Polaków - czytamy w piątkowym wydaniu "Pulsu Biznesu".

Nowy rekord upadłości

Nowy rekord upadłości

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 w grudniu 2024 roku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,2 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl - najczęściej czytaną witryną newsowych stacji telewizyjnych. Także cały 2024 rok TVN24 i "Fakty" TVN zakończyły na czele zestawień w swoich kategoriach.

Świetne wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl
Jak Donald Trump urządzi nam świat, cz. 2. Czeka nas starcie gigantów?

Jak Donald Trump urządzi nam świat, cz. 2. Czeka nas starcie gigantów?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ważący ponad 500 kilogramów metalowy pierścień spadł z nieba na kenijską wioskę Mukuku w hrabstwie Makueni. Wydarzeniu towarzyszył olbrzymi huk, który był słyszalny z odległości 50 kilometrów. Kenijska Agencja Kosmiczna przekazała, że tajemniczy obiekt był najprawdopodobniej fragmentem rakiety kosmicznej, który nie spłonął w ziemskiej atmosferze.

Z nieba spadł metalowy pierścień o średnicy 2,5 metra

Z nieba spadł metalowy pierścień o średnicy 2,5 metra

Źródło:
PAP, KSA

Prawie 200 śladów dinozaurów odkryto tego lata w kamieniołomach w hrabstwie Oxfordshire w południowo-wschodniej Anglii - poinformowali w czwartek naukowcy. Jest to największe stanowisko tego typu znalezione w Wielkiej Brytanii. Badacze nie są pewni, co pomogło zachować ślady w skamieniałym błocie.

Dobrze zachowane ślady dinozaurów. "Można cofnąć się w czasie"

Dobrze zachowane ślady dinozaurów. "Można cofnąć się w czasie"

Źródło:
PAP, BBC

W losowaniu Lotto 31 grudnia 2024 roku padła szóstka. Główna wygrana wyniosła ponad 19,4 miliona złotych, a szczęśliwy zakład kupiono w Lubinie - poinformował Totalizator Sportowy. We wtorek wygrano także w Eurojackpot - 1,1 miliona złotych, a w środę - w Ekstra Pensji.

Ostatni dzień roku i najwyższa wygrana. Podano, gdzie padła

Ostatni dzień roku i najwyższa wygrana. Podano, gdzie padła

Źródło:
PAP, tvn24.pl

5,2 promila alkoholu w organizmie miał 56-letni kierowca zatrzymany w Polanowie (województwo zachodniopomorskie). Policję wezwali świadkowie zaniepokojeni zachowaniem mężczyzny. Sylwestra spędził w areszcie.

Miał 5,2 promila, spędził sylwestra w areszcie.  "Niechlubny rekord"

Miał 5,2 promila, spędził sylwestra w areszcie. "Niechlubny rekord"

Źródło:
tvn24.pl

Jocelyn Wildenstein nie żyje. Pochodząca ze Szwajcarii celebrytka zmarła we wtorek w swoim apartamencie w Paryżu. Rozpoznawalność zdobyła za sprawą zamiłowania do ekstrawaganckiego stylu życia i operacji plastycznych. Ze względu na te ostatnie zyskała przydomek "kobieta kot".

Nie żyje Jocelyn Wildenstein, słynna "kobieta kot"

Nie żyje Jocelyn Wildenstein, słynna "kobieta kot"

Źródło:
CNN, The Guardian