Chomiki z reguły nie cieszą się długim życiem. Wie to każdy, kto kiedykolwiek posiadał tego gryzonia. Brytyjscy naukowcy przeprowadzili badania kilku tysięcy osobników, by sprawdzić, co jest najczęstszą przyczyną ich śmierci. Na pierwszym miejscu plasuje się tzw. mokry ogon.
Chociaż chomiki cieszą się wyjątkową popularnością, do tej pory przeprowadzono stosunkowo niewiele badań nad zagrożeniami dla ich zdrowia i dobrego samopoczucia. Nagła śmierć to często dla ich właścicieli - zwłaszcza dzieci - szok.
Royal Veterinary College opublikowało właśnie wyniki badań, których celem było dowiedzenie się więcej na temat schorzeń, z którymi mierzą się chomiki. Przeprowadzone na szeroką skalę, okazały się największymi tego typu na świecie: naukowcy przeanalizowali przypadki zgonu prawie czterech tysięcy zwierząt, należących m.in. do chomików syryjskich, dżungarskich i Roborowskiego. Średnia długość życia badanych gryzoni to 21 miesięcy.
Główne przyczyny śmierci chomików
Zebrane dane pomogły naukowcom wskazać typowe przyczyny śmierci tych zwierząt domowych. Lista jest długa, figuruje na niej aż 20 schorzeń. Zaburzeniem, które najczęściej prowadzi do śmierci, okazał się tzw. mokry ogon, czyli infekcja bakteryjna wywołana stresem, często związanym z niezadowoleniem z warunków życia lub z leczeniem. Do śmierci przyczyniało się odwodnienie wywołane przez biegunkę.
Drugą najczęstszą przyczyną zgonu były ugryzienia w wyniku walki z innym chomikiem. Następne w kolejności są przerośnięte paznokcie i przerośnięte przednie zęby. Czołową piątkę zamykają urazy i szok pourazowy.
Czytaj więcej: Chomiki stają się kanibalami i grozi im wyginięcie
Co mogą zmienić wyniki badań
Zdaniem doktora Dana O'Neilla, profesora nadzwyczajnego epidemiologii zwierząt towarzyszących z RVC, wyniki badań mogą okazać się pomocne dla właścicieli chomików: "Rodzice mogą teraz pomóc swoim pociechom, mając realistyczne oczekiwania co do długości życia chomika i wiedząc, jakie są najczęstsze schorzenia wśród tych uroczych małych stworzeń" - napisał w artykule podsumowującym badania.
- Ze względu na ograniczone informacje na temat zdrowia chomików, w szkołach weterynaryjnych niewiele się uczy o ich pielęgnowaniu. Te badania pomogą studentom weterynarii, członkom zespołów weterynaryjnych i właścicielom współpracować w celu zapewnienia im lepszej opieki - oceniła Kate Kim, weterynarz i współautorka artykułu.
Źródło: Royal Veterinary College
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock