Ciekawostki

Książę George skończył rok. Potrafi już chodzić

Ciekawostki


Trzeci w kolejce do brytyjskiego tronu książę George, syn Kate i Williama, kończy we wtorek rok. Rodzice solenizanta postanowili uczcić jego urodziny kameralnym przyjęciem w Pałacu Kensington. Gościem honorowym jest prababcia George'a królowa Elżbieta II.

Książęca para podkreśliła, że nie chce, aby z okazji urodzin ich syn został obsypany prezentami. Książę George w ciągu pierwszego roku życia otrzymał ok. 4 tys. najróżniejszych prezentów pochodzących z 48 krajów - pisze brytyjski dziennik "The Telegraph". Na przykład od kenijskiego ludu Samburu prawnuk królowej Elżbiety otrzymał tłustego czarnego byka i kozę, z kolei jeden z australijskich polityków podarował mu krokodyla, którego na cześć księcia nazwał imieniem George.

Syn Kate i Williama otrzymuje jednak przede wszystkim bardziej "typowe" dla dzieci prezenty. Większość z nich jest przekazywana na cele charytatywne, oprócz np. ubranek od znanych projektantów.

William i Kate dziękują za życzenia

Z okazji pierwszych urodzin George'a zostały opublikowane dwie nowe oficjalne fotografie "royal baby", jak często nazywany jest solenizant. Na jednym z nich widać, że książę potrafi już chodzić: na drugim, trzymany przez mamę chłopiec wraz z rodzicami wpatrują się w coś nad ich głowami. Zdjęcia zostały zrobione kilka tygodni wcześniej w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie przez Johna Stillwella z Press Association.

Książę William i księżna Kate oficjalnie podziękowali wszystkim za ciepłe życzenia. "Chcielibyśmy wykorzystać moment pierwszych urodzin George'a, aby podziękować wszystkim, których spotkaliśmy w ciągu ostatniego roku, w kraju lub za granicą; za ich ciepłe przyjęcie i dobre życzenia dla George'a i naszej rodziny".

"Royal baby"

Książę George przyszedł na świat w szpitalu św. Marii w Londynie 22 lipca ub. roku o 16.24. Pierworodny syn księcia Williama i księżnej Kate miał zaledwie 27 godzin, gdy po raz pierwszy został pokazany światu na schodach szpitala, wokół których zebrał się tłum ponad 200 dziennikarzy.

W dniu jego pierwszych urodzin o małym następcy tronu rozpisuje się prasa brytyjska i światowa. Obok galerii zdjęć i artykułów, publikowane są na przykład quizy: "Jak dużo wiesz o George'u?". Magazyn "USA Today" udostępnił na swojej stronie grę, w której można zgadywać w jakim wieku jest książę na różnych zdjęciach, a brytyjski magazyn "The Sun" opublikował stworzone przez węgierskiego grafika zdjęcie, na którym widać księcia George'a "za 18 lat". Zdjęcie podpisano "gorący następca tronu".

Ocieplił wizerunek

50 proc. Brytyjczyków uważa, że książę George poprawił wizerunek rodziny królewskiej - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu przeprowadzonego wśród 1025 osób przez brytyjski instytut badań opinii publicznej Viewsbank. Dobroczynny wpływ "royal baby" na postawę Brytyjczyków wobec monarchii brytyjski dziennik "Express" nazywa "efektem George'a".

Pierwszy w kolejce do brytyjskiego tronu jest syn królowej Elżbiety II, dziadek George'a - książę Karol. Następny jest jego syn, tata George'a - książę William.

Autor: pk\mtom/zp / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości