Księżna Kate urodziła chłopca

22 lipca 2013
Księżna Kate pokazała się publicznie. Pierwszy raz od porodu

Na razie waży 3,8 kilograma, ale kiedyś zasiądzie na brytyjskim tronie. W poniedziałek 22 lipca o godz. 17.24 polskiego czasu księżna Catherine urodziła syna. We wtorek mama wraz z dzieckiem opuściła szpital. W środę Pałac Kensington ogłosił imiona, które będzie nosił królewski potomek: George Alexander Louis.

RELACJA MINUTA PO MINUCIE Z NARODZIN KSIĘCIA

Księżna Kate została przyjęta do szpitala St. Mary's w poniedziałek 22 lipca około 6 rano. Synek jej i Williama urodził się o 17.24 czasu polskiego, przez ponad cztery godziny wiadomość była jednak trzymana w tajemnicy przed dziennikarzami. Komunikat o narodzinach pojawił się po godz. 21.30 naszego czasu. Głosił, że matka i dziecko czują się dobrze i noc po porodzie spędzą w szpitalu.

Elżbieta II odwiedziła prawnuka
Elżbieta II odwiedziła prawnukatvn24
wideo 2/20

Wcześniej powiadomiona została królowa Elżbieta II, do której za pomocą specjalnego zaszyfrowanego telefonu zadzwonił William. Następnie o narodzinach oficjalnie dowiedział się premier David Cameron.

Później dwuzdaniowa wiadomość o narodzinach została wystawiona w ramce na ozdobnych sztalugach przez Pałacem Buckingham. Pod oświadczeniem widnieją podpisy czterech lekarzy.

Rodzina zachwycona

Następca tronu, książę Karol powiedział, że jest "niebywale dumny i szczęśliwy" z powodu narodzin wnuka. Sam William oświadczył z kolei, że on i Catherine "nie mogliby być szczęśliwsi".

David Cameron w krótkim oświadczeniu na Downing Street powiedział, że "narodziny w rodzinie królewskiej są ważnym momentem dla Wielkiej Brytanii". - Cały kraj będzie świętował, będą wspaniałymi rodzicami - napisał na Twitterze.

Już we wtorek księżna i nowo narodzony następca tronu opuścili szpital. Kate i William wyszli ze szpitala kilkanaście minut po godzinie 20. polskiego czasu, nieco ponad dobę po narodzinach kolejnego następcy tronu Wielkiej Brytanii. Najpierw, pozując do zdjęć, księżna trzymała dziecko na rękach, ale przed podejściem do reporterów oddała je mężowi. Jak odnotowują brytyjskie media, uczyniła to z "czułą nieporadnością".

W środę Pałac Kensington ogłosił imiona, jakie nadano królewskiemu potomkowi: George Alexander Louis. Oficjalnie będzie nosił tytuł Jego Królewskiej Wysokości George'a, księcia Cambridge.

Tym samym spełniła się większość przewidywań bukmacherów, którzy typowali właśnie imię George (Jerzy) jako najbardziej prawdopodobne.

Wielka Brytania miała już sześciu władców o tym imieniu - przyjął je również prapradziadek małego księcia, ojciec królowej Elżbiety.

Normalne dzieciństwo?

Pierwsze miesiące ciąży Kate były trudne; księżna trafiła na początku grudnia do szpital z powodu uporczywych porannych mdłości. Była odwodniona i słaba. Jednak szybko wróciła do zdrowia i pokazywała się publicznie jeszcze kilka tygodni przed rozwiązaniem. Według przedstawicieli dworu Kate i William będą próbowali wychowywać swojego syna w jak najbardziej normalny sposób. Nie zamierzają zatrudniać niani. William weźmie przysługujące mu ustawowo dwa tygodnie ojcowskiego urlopu. Kate i William pobrali się 29 kwietnia 2011 roku w Opactwie Westminsterskim; ceremonia była transmitowana na cały świat.

rf, jk//kdj

Książęca para oczekuje kolejnego potomka. Królowa i członkowie obu rodzin są zachwyceni tą informacją - tym lakonicznym oświadczeniem Pałac Kensington potwierdził plotki, które od co najmniej miesiąca krążyły po anglojęzycznych mediach. Nieco ponad rok po narodzinach pierwszego syna 32-letnia Kate spodziewa się drugiego dziecka.

Trzeci w kolejce do brytyjskiego tronu książę George, syn Kate i Williama, kończy we wtorek rok. Rodzice solenizanta postanowili uczcić jego urodziny kameralnym przyjęciem w Pałacu Kensington. Gościem honorowym jest prababcia George'a królowa Elżbieta II.

Chrzciny księcia George'a to niezwykłe wydarzenie, więc i poczęstunek na przyjęciu po uroczystości nie mógł być zwykły. Goście zjedli zatem specjalnie zachowaną na tę okazję część weselnego tortu księcia Williama i Kate Middleton w kwietniu 2011 r.

Książę William zakończył służbę w Królewskich Siłach Powietrznych (RAF), gdzie był pilotem śmigłowca ratowniczego i odchodzi z brytyjskiego wojska, by skoncentrować się na obowiązkach członka rodziny królewskiej i na działalności charytatywnej.

W ciągu 12 miesięcy do końca czerwca ubiegłego roku w Wielkiej Brytanii urodziło się najwięcej dzieci od 1972 r. - wynika z opublikowanych w czwartek danych krajowego urzędu statystycznego (ONS). Łącznie to 813,2 tys. nowych Brytyjczyków. Dzieci te zwane są pokoleniem recesji.

Książę William i księżna Kate w piątek zarejestrowali w urzędzie narodziny swojego synka George'a. Zgodnie z prawem, dzieci urodzone w Wielkiej Brytanii powinny zostać oficjalnie zgłoszone do urzędu w ciągu 6 tygodni od narodzin.

- Jest rok 2081 i Brytania jest w żałobie. Po długim i szczęśliwym panowaniu stary król Wilhelm odszedł. Wszystkie oczy są zwrócone na jego następcę - pisze "Daily Mail", bawiąc się w futurologię. Zdaniem dziennikarza gazety, nowo narodzony książę George będzie władał krajem, w którym polska społeczność będzie odgrywała bardzo ważną rolę.