Unijna komisarz: Mówienie o naiwności nie ma sensu. W rzeczywistości byliśmy chciwi

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP
Jakub Wiech o gazie
Jakub Wiech o gazieTVN24
wideo 2/5
TVN24Jakub Wiech o gazie

W sprawie dostaw gazu z Rosji Europa nie była w ostatnich latach naiwna, ale chciwa - oceniła unijna komisarz do spraw konkurencji Margrethe Vestager. W wywiadzie prasowym podkreśliła, że krajom europejskim zależało na tanim surowcu. - Trzeba wyciągnąć z tego naukę. Bezpieczeństwo dostaw ma swoją cenę, ale przynosi korzyści, to znaczy przewidywalność i spokój - podkreśliła

W opublikowanym w środę wywiadzie dla kilku europejskich gazet, w tym dla włoskiego dziennika ekonomicznego "Il Sole-24 Ore" Vestager oświadczyła, odnosząc się do uzależnienia niektórych krajów od dostaw gazu z Rosji: "Mówienie o naiwności nie ma sensu. W rzeczywistości byliśmy chciwi".

Rosyjski gaz w Europie. "Trzeba wyciągnąć z tego naukę"

- Chcieliśmy mieć tani gaz z Rosji, tanią siłę roboczą z Chin, tanie mikroprocesory z Tajwanu. Wydaje mi się, że trzeba wyciągnąć z tego naukę: bezpieczeństwo dostaw ma swoją cenę, ale przynosi korzyści, to znaczy przewidywalność i spokój - podkreśliła pochodząca z Danii komisarz UE.

Dodała: "W taki sam sposób, w jaki podczas pandemii stworzyliśmy przepustkę covidową i zorganizowaliśmy zakup szczepionek, teraz tworzymy przesłanki do wspólnego zakupu gazu".

Rosyjski gaz w EuropiePAP

Gaz ziemny. Ile surowca z Rosji sprowadza Europa?

Kraje Unii Europejskiej są w różnym stopniu uzależnione od rosyjskiego gazu. Średni udział surowca z tego kierunku w dostawach wynosi 35 proc.

Przez rosyjską inwazję w Ukrainie państwa Unii Europejskiej chcą uniezależnić się od dostaw ze Wschodu.

- W obecnej sytuacji Komisja Europejska zajęła się kwestią uruchomienia połączeń gazowych między Portugalią, Hiszpanią i Francją, co ma pozwolić na zredukowanie o jedną trzecią zapotrzebowania na rosyjski gaz w UE - poinformowała na początku maja przewodnicząca KE Ursula von der Leyen. Te plany obejmują powrót do rozważenia zawieszonego projektu śródziemnomorskiego korytarza gazowego MidCat - gazociągu łączącego Algierię, Półwysep Iberyjski, Francję i Niemcy. Inicjatywa ta została zablokowana trzy lata temu przez hiszpańskie i francuskie organy regulacyjne, które uznały, że budowa gazociągu nie będzie opłacalna w warunkach zastępowania gazu ziemnego odnawialnymi źródłami energii. Teraz jednak KE chce, aby gaz ziemny i energia nuklearna były klasyfikowane jako zielone źródła energii w ramach systemu unijnego.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości