Dwa auta, jeden VIN. W jaki sposób oszukano ministra?

Źródło:
tvn24.pl
Gawkowski: trzeba głęboko przemyśleć strategię
Gawkowski: trzeba głęboko przemyśleć strategięTVN24
wideo 2/5
Gawkowski: trzeba głęboko przemyśleć strategięTVN24

W czwartek minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski przyznał, że padł ofiarą oszustwa, a jego auto ma podrobiony VIN i "bliźniaka" we Francji. Wspomniany przekręt oszuści stosują od lat, a jego wykrycie nie zawsze może być proste. Jak dochodzi do takich oszustw i co zrobić, by się przed nimi chronić?

Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski we wpisie na portalu X opisał sposób, w jaki został oszukany przy zakupie samochodu. W środę jego auto warte 100 tysięcy złotych zostało zajęte przez służby.

"Wczoraj dowiedziałem się, że auto, które legalnie kupiłem za 100 tys. zł., ma swojego "bliźniaka" we Francji, a mi sprzedano podrobioną w Polsce wersję. Finał jest taki, że samochód został zajęty przez Policję i Prokuraturę, a my z żoną straciliśmy 100 tys. zł" - napisał minister cyfryzacji.

Historia miała swój początek w październiku ubiegłego roku, kiedy to Gawkowski kupił Peugeota 5008 od osoby prywatnej. "Przed zakupem sprawdziliśmy pojazd po numerze VIN i dodatkowo pojechaliśmy na weryfikację do autoryzowanego serwisu Peugeota. Zapłaciliśmy za usługę sprawdzenia, otrzymujemy potwierdzenie. Kupowaliśmy auto z całą historią i zarejestrowaliśmy w urzędzie komunikacji" - czytamy we wpisie polityka.

Po pół roku użytkowania samochodu okazało się, że pojazd jest nielegalny. Teraz sprawę badają polskie służby. "Chcę podkreślić, że nie mam żadnych uwag do działań Policji czy Prokuratury, które działania przeprowadziły profesjonalnie" - podsumował minister.

Minister cyfryzacji oszukany – co dalej ze sprawą?

Prowadzący "Raport Turbo" Marcin Orzepiński w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl wyjaśnił, że w takich sytuacjach najpierw prowadzone będzie dochodzenie, który pojazd jest "prawdziwy". Na czas takiego postępowania auto najczęściej oddawane jest właścicielowi, lecz w tym czasie nie można sprzedać pojazdu..

- Po oględzinach, zebraniu materiałów dowodowych przez policyjnych ekspertów ten samochód często jest wydawany na czas postępowania z powrotem do użytku tej osobie. W tej sytuacji też może tak być i sprawa może trwać 2-3 lata. Auto jest oddawane do użytku, ale nie można go nikomu sprzedać - podkreślił nasz rozmówca.

Jak dodał, sytuacja, do której doszło w przypadku Gawkowskiego, brzmi absurdalnie, gdyż pojazd był weryfikowany w autoryzowanej stacji, która pobrała za to opłatę w wysokości kilkuset złotych. - Nie chce mi się wierzyć, że serwis dał się nabrać. Jeżeli byłby zrobiony przegląd rzetelny z podłączeniem do komputera, z oględzinami numeru VIN, moim zdaniem nie jest możliwe, aby profesjonaliści dali się oszukać na przebijane numery w dzisiejszych czasach - podkreślił.

Niewykluczone, że samochód, który kupił Gawkowski, może być tym "prawdziwym", natomiast egzemplarz znajdujący się we Francji okaże się "fałszywką". To w najbliższych miesiącach zbadają polskie służby.

Zobacz również: Wicepremier Gawkowski padł ofiarą oszustwa, kupił "bliźniaka". "Nie odpuszczę"

Jak chronić się przed oszustwami na "podwójny VIN"?

Redakcja biznesowa tvn24.pl spytała też Adama Pizonia, właściciela firmy Pomoc w Zakupie Aut, o sposób działania samochodowych oszustów. Jak opisuje nasz rozmówca, zdarza się, że przestępcy, chcąc zalegalizować auto skradzione, kupują wrak podobnego pojazdu ze zbliżonym kolorem i wyposażeniem. Następnie na podstawie dokumentów, które posiadają, przerabiają numery oraz naklejają nowe naklejki legalizacyjne na skradziony samochód. Jeśli diagnosta nie zauważy zmian, co niestety się zdarza, kradzione auto zostanie zalegalizowane.

- W opisywanej sprawie auto zostało zarejestrowane na terenie Polski i było użytkowane przez polskiego właściciela. Dopiero po pewnym czasie urząd zauważył, że samochód o takim numerze VIN widnieje już w systemie i porusza się po terenie Francji. Oczywiście we Francji mogło zostać zalegalizowane skradzione auto na przykład poprzez dokumenty pobrane z wraku, ale mogło dojść również do sytuacji, w której pomylono jedną cyfrę numeru VIN - stwierdził nasz rozmówca.

Jak wyjaśnił, "najczęstszym przypadkiem jest pomylenie przy wprowadzaniu numeru VIN cyfry 0 i 8. Cyfra 0 w dowodzie jest przekreślona przez co wyglądem łudząco przypomina cyfrę 8". - Błędy diagnostyczne, jak i urzędowe się zdarzają. Oczywiście najbardziej problematyczne jest to, że później zwykły użytkownik pojazdu pozostaje z problemem, bo urzędy najczęściej bezradnie rozkładają ręce, nie wiedząc, co zrobić dalej - dodał.

- Prawdopodobny jest także błąd diagnostyczny, czyli pomylenie którejś z cyfr numeru VIN i zaakceptowanie takiego auta w bazie. Wtedy też mogły pojawić się tam dwa identyczne pojazdy. Trudno jednak stwierdzić, czemu autoryzowany serwis Peugeota nie dostrzegł wówczas żadnych nieprawidłowości - wytłumaczył.

Pizoń zaznaczył, że najlepiej byłoby takie auto oddać do ekspertyzy, by sprawdzić, czy widnieją na nim znaki wskazujące na przebicie numeru VIN lub inne możliwe zmiany np. w zakresie naklejek legalizacyjnych. - Klient, który ma to auto w Polsce, powinien spróbować również zgłosić się bezpośrednio do producenta po tak zwane rozkodowanie numeru VIN, aby sprawdzić, czy ma tę samą specyfikację wyposażenia, na którą wskazuje numer VIN. Jeśli pojawią się różnice pomiędzy wyposażeniem faktycznym a wskazaniami systemowymi w zakresie wyposażenia, powinna nam się zapalić czerwona lampka - mówił.

Przyznał również, że nadal nie ma w pełni skutecznej metody ochrony przed oszustami. - Jako eksperci motoryzacyjni co chwilę odkrywamy nowe sposoby sprzedających na zatajenie historii auta, ale prawda jest taka, że często są krok przed nami, bo rynek motoryzacyjny jest rynkiem bardzo dynamicznym. Należy jednak pamiętać, że nie każdy sprzedający to oszust i istnieje wiele firm, które ponad ilość sprzedanych aut za cel obierają sobie jakość sprzedawanych aut - podsumował.

Autorka/Autor:Bartłomiej Ciepielewski

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Artur Reszko/PAP

Pozostałe wiadomości

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu 2024 roku wyniosło 8271,99 złotego, co oznacza wzrost o 11,3 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze w ujęciu rocznym spadło o 0,4 procent.

Przeciętne wynagrodzenie w kwietniu. Dane GUS

Przeciętne wynagrodzenie w kwietniu. Dane GUS

Źródło:
tvn24.pl

Produkcja przemysłowa w kwietniu wzrosła o 7,9 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 2,2 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. To wynik lepszy od prognoz. "Ożywienie powoli postępuje" - napisali analitycy mBank.

Produkcja przemysłowa w kwietniu. Nowe dane GUS

Produkcja przemysłowa w kwietniu. Nowe dane GUS

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu trzech serii leku Palifren Long. Powodem są wyniki badań, które wykazały, że nie spełnia on wymagań jakościowych.

Trzy serie leku wycofane z aptek. Nie spełnia wymagań jakościowych

Trzy serie leku wycofane z aptek. Nie spełnia wymagań jakościowych

Źródło:
tvn24.pl

W pierwszym kwartale 2024 roku Polacy kupili aż 800 domów oraz apartamentów na Półwyspie Iberyjskim - informuje Registradores de Espana. To wzrost o 21 procent w porównaniu do ubiegłego kwartału oraz trzykrotnie więcej niż w przedpandemicznym pierwszym kwartale 2019 roku - dodaje w środowym wydaniu "Puls Biznesu".

Polacy masowo kupują te nieruchomości. Padł rekord

Polacy masowo kupują te nieruchomości. Padł rekord

Źródło:
PAP

System kaucyjny ma zacząć działać w Polsce w 2025 roku. Wiceprezes Polskiej Federacji Producentów Żywności Andrzej Gantner podczas sejmowej podkomisji ocenił jednak, że nierealne jest, by wszedł w życie w terminie. Zwracał uwagę, że dopiero "w październiku dowiemy się, jak będzie wyglądał".

Rewolucja w sklepach. "Nierealny termin"

Rewolucja w sklepach. "Nierealny termin"

Źródło:
PAP

Flagowy program mieszkaniowy rządu stoi pod znakiem zapytania. Prace utykają, ostro krytykuje go Lewica. Jeśli programu Mieszkanie na start nie będzie, rynek się ustabilizuje, a ceny mieszkań spadną - informuje w środowym wydaniu "Rzeczpospolita".

"Sytuacja jest dziwna". Ważą się losy rządowego programu 

"Sytuacja jest dziwna". Ważą się losy rządowego programu 

Źródło:
PAP

Część klientów może już korzystać z dodatkowego zabezpieczenia, które wprowadzają obecnie banki w Polsce - poinformował na konferencji doradca Narodowego Banku Polskiego. Jest nim analiza behawioralna, która bada i zapamiętuje nasz sposób posługiwania się urządzeniem elektronicznym. Niezbędna jest jednak wyrażona przez klienta zgoda na użycie przez bank tego zabezpieczenia.

Rewolucja w bankach. Nowe zabezpieczenie

Rewolucja w bankach. Nowe zabezpieczenie

Źródło:
PAP

Pocztowa Solidarność zwróciła się z apelem do prezydenta Andrzeja Dudy o udzielenie wsparcia w walce z "zatrzymaniem bezmyślnej transformacji, będącej faktycznie początkiem likwidacji Poczty Polskiej" oraz rozpoczęcie debaty publicznej na temat przyszłości spółki. Według związkowców spółka nie powinna być traktowana jako projekt biznesowy, ale strategiczny podmiot o istotnym znaczeniu dla funkcjonowania państwa.

"Potężna" redukcja etatów, "pierwszy krok do likwidacji"

"Potężna" redukcja etatów, "pierwszy krok do likwidacji"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rada Unii Europejskiej przyjęła we wtorek pierwsze na świecie przepisy o sztucznej inteligencji (AI). Dzielą one tę technologię na cztery kategorie: oprogramowanie wysokiego ryzyka, ograniczonego i minimalnego wpływu oraz systemy nieakceptowalne. Te ostatnie będą w UE zakazane.

Pierwsze takie przepisy na świecie

Pierwsze takie przepisy na świecie

Źródło:
PAP, Reuters

Pedro Soares dos Santos, stojący na czele Jeronimo Martins, do której należy między innymi sieć sklepów Biedronka, zarabia ponad 232 razy więcej, niż wynosi przeciętne wynagrodzenie pracownika tej grupy - oszacował portugalski tygodnik "Expresso". Jak czytamy w artykule, "firma ta figuruje na liście spółek giełdowych jako jedna z najniższymi kosztami przeznaczanymi na wypłaty dla swoich pracowników".

Szef zarabia 232 razy więcej od pracowników

Szef zarabia 232 razy więcej od pracowników

Źródło:
PAP

Ministerstwo rolnictwa chce całkowitego zniesienia akcyzy na cydr i perry. Postulują to również producenci tych napojów alkoholowych. Resort finansów odpowiada, że zarówno cydr, jak i perry, są obecnie preferencyjnie traktowane pod względem podatkowym. Podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa poruszona została także kwestia sprzedaży napojów alkoholowych przez internet.

Ministerstwa spierają się o akcyzę

Ministerstwa spierają się o akcyzę

Źródło:
PAP

- Osoby poszkodowane w wyniku pożaru Marywilskiej 44 otrzymają doraźną pomoc finansową - zapowiedział podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk. O wsparcie mogą zgłaszać się od najbliższego czwartku, 23 maja.

Premier o pożarze na Marywilskiej. Ważna zapowiedź

Premier o pożarze na Marywilskiej. Ważna zapowiedź

Źródło:
PAP

Jeszcze w tym roku mikroprzedsiębiorcy będą mogli skorzystać z tak zwanych wakacji składkowych. Warto jednak zaznaczyć, że na wysokość zaoszczędzonej kwoty wpłynie kilka czynników. Wyjaśniamy, kto najbardziej skorzysta na wakacjach od ZUS.

Wakacje od ZUS już wkrótce. Kto i ile na nich zaoszczędzi?

Wakacje od ZUS już wkrótce. Kto i ile na nich zaoszczędzi?

Źródło:
tvn24.pl

Znamy stawki abonamentu rtv w 2025 roku. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji na swojej stronie internetowej podała we wtorek wysokość opłat. Poinformowano również o wysokości zniżek za uiszczenie abonamentu z góry.

Abonament rtv. Ogłoszono stawki

Abonament rtv. Ogłoszono stawki

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów zapowiedziało utworzenie nowej instytucji, Rady Fiskalnej, mającej przyczynić się do poprawy działania systemu finansów publicznych, w tym zwiększenia ich przejrzystości.

Finanse państwa pod lupą. Powstanie nowa instytucja

Finanse państwa pod lupą. Powstanie nowa instytucja

Źródło:
PAP

Microsoft w poniedziałek zaprezentował nową kategorię komputerów osobistych, które zostały wyposażone w funkcje sztucznej inteligencji. Jak zauważa Reuters firma chce wykorzystać potencjał nowej technologii w całej swojej działalności i konkurować z Apple i Alphabetem, spółką-matką Google'a.

Microsoft zaprezentował nowe komputery. Z AI na pokładzie

Microsoft zaprezentował nowe komputery. Z AI na pokładzie

Źródło:
Reuters

Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie otrzymał dokumenty do wniosku o wydanie decyzji lokalizacyjnej dla lotniska Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Zanim zostanie wydana decyzja, konieczne jest sprawdzenie dokumentów, czy wszystkie braki zostały już uzupełnione - przekazał urząd w komunikacie.

"Do sprawdzenia jest 2339 działek". CPK stara się o decyzję lokalizacyjną

"Do sprawdzenia jest 2339 działek". CPK stara się o decyzję lokalizacyjną

Źródło:
tvn24.pl, PAP

O prawo do dodatkowego urlopu rodzice dzieci urodzonych przedwcześnie i tych, które musiały być hospitalizowane po porodzie walczyli od dawna. W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt, który zakłada wydłużenie urlopu macierzyńskiego, dla obydwojga rodziców, na prostych zasadach - ma zostać zaprezentowany w piątek 24 maja.

Wydłużone urlopy dla rodziców wcześniaków. Ministra: w piątek projekt ustawy

Wydłużone urlopy dla rodziców wcześniaków. Ministra: w piątek projekt ustawy

Aktualizacja:
Źródło:
Business Insider

Na Ukrainę trafiła już ponad połowa z około 100 samochodów przekazanych przez mieszkańców Londynu w związku z tym, że nie spełniają norm emisji spalin pozwalających na jazdę po mieście bez dodatkowych opłat - poinformowała organizacja charytatywna British-Ukrainian Aid.

Po Londynie jeździć nie mogą, więc trafią na Ukrainę

Po Londynie jeździć nie mogą, więc trafią na Ukrainę

Źródło:
PAP

Niemcy są gotowe poprzeć nowy plan USA dotyczący wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów - podała agencja Bloomberg. Dodała, że topniejące rezerwy gotówki w Unii Europejskiej i niepewny wynik amerykańskich wyborów przybliżają porozumienie w tej sprawie.

Unia Europejska coraz bliżej sięgnięcia po zamrożone rosyjskie aktywa

Unia Europejska coraz bliżej sięgnięcia po zamrożone rosyjskie aktywa

Źródło:
PAP

Prezes Trakcji Arkadiusz Arciszewski nie jest aktualnie zatrzymany, jak również nie został tymczasowo aresztowany, ani oskarżony - przekazała spółka. W komunikacie dodano, że Trakcja nie posiada dalszych informacji o przebiegu czynności procesowych. Spółka działa w sektorze budownictwa infrastruktury kolejowej, tramwajowej i drogowej.

Zatrzymanie prezesa spółki kolejowej Trakcja. Najnowsze informacje

Zatrzymanie prezesa spółki kolejowej Trakcja. Najnowsze informacje

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Cyberprzestępcy mają na celowniku klientów Biedronki i wysyłają fałszywe wiadomości, że dyskont rozdaje szczoteczki. To oszustwo - ostrzega firma CyberRescue.

"Biedronka rozdaje szczoteczki? To kolejne oszustwo"

"Biedronka rozdaje szczoteczki? To kolejne oszustwo"

Źródło:
tvn24.pl

Wnuczka Elvisa Presleya składa pozew o wstrzymanie sprzedaży historycznego domu piosenkarza w Memphis - Graceland - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił, że wnuczka "Króla" zarzuca oszustwo i jej zdaniem rzekoma firma stojąca za sprzedażą nie istnieje i nie ma praw do nieruchomości.

Wnuczka Elvisa walczy o słynną posiadłość Graceland i zarzuca oszustwo

Wnuczka Elvisa walczy o słynną posiadłość Graceland i zarzuca oszustwo

Źródło:
CNN

Najpóźniej we wrześniu ma ruszyć zbieranie wniosków na zakup przydomowego wiatraka. Będzie można dostać do 30 tysięcy złotych dotacji. Nie wszędzie wieje tak samo, więc nie wszędzie będzie się to tak samo opłacać. Ci co mają już turbiny, liczą zyski. Materiał Łukasza Wieczorka z programu "Polska i Świat" w TVN24.

Spore pieniądze i wielkie nadzieje na energię z wiatru

Spore pieniądze i wielkie nadzieje na energię z wiatru

Źródło:
TVN24

W swojej najnowszej odsłonie chatbot ChatGPT dostał głos kobiety nazwany "Sky". Dostał i po tygodniu go stracił z powodu kontrowersji i uderzającego podobieństwa do głosu Scarlett Johansson. Sam Altman, prezes OpenAI firmy odpowiedzialnej za chatbota, broni się, że to przypadek i wykorzystano głos innej profesjonalnej aktorki. Jednak oświadczenie przedstawione przez Johansson stawia sprawę w innym świetle.

Scarlett Johansson "zszokowana i zła", po tym, jak usłyszała głos ChatGPT OpenAI. Brzmiał jak ona

Scarlett Johansson "zszokowana i zła", po tym, jak usłyszała głos ChatGPT OpenAI. Brzmiał jak ona

Źródło:
Reuters

W pierwszym kwartale 2024 roku było aż o 22 procent mniej sklepowych przestępstw kradzieży niż rok wcześniej - pisze "Rzeczpospolita". Dodaje, że wykroczeń tego typu było o 5 procent mniej rok do roku. Najwięcej wykroczeń tego typu przypada na sklepy duże, w I kwartale tego typu zdarzeń było niemal pięć razy więcej niż w mniejszych sklepach.

Duży spadek liczby kradzieży w sklepach

Duży spadek liczby kradzieży w sklepach

Źródło:
PAP

Osiemnaście truskawek Kotoka, Awayukis i Pearl White za 3 tysiące złotych czy ananasy Rubyglow za 400 dolarów, to ceny owoców luksusowych, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem - donosi CNN. Rekord jednak osiągnęła cena dwóch melonów gatunku Yubari King. Nabywca zapłacił za nie na licytacji blisko 176 tysięcy złotych.

Kategoria premium wśród owoców. Za niektóre trzeba słono zapłacić

Kategoria premium wśród owoców. Za niektóre trzeba słono zapłacić

Źródło:
PAP

Niemcy, Czechy, Szwecja czy Norwegia to cztery kraje, do których Polacy najczęściej wyjeżdżają na sezonowe prace - wynika z raportu Personnel Service. Stawki oferowane dla pracowników sezonowych są zróżnicowane, jednak zwykle kilkukrotnie przewyższają te oferowane w Polsce - oceniają eksperci.

Praca sezonowa za granicą. Te cztery kraje wiodą prym

Praca sezonowa za granicą. Te cztery kraje wiodą prym

Źródło:
PAP

Ivan Boesky nie żyje. Zmarł w wieku 87 lat - podał Reuters, powołując się na dziennik "New York Times". Boesky był finansistą, któremu przypisywane jest powstanie mantry "chciwość jest dobra", a który następnie trafił do więzienia w związku z jednym z największych skandali Wall Street w latach 80. 

Ukuł "chciwość jest dobra". Ivan Boesky nie żyje

Ukuł "chciwość jest dobra". Ivan Boesky nie żyje

Źródło:
Reuters