Ze świata

Ze świata

Francja po zamachu, marsz europejskich przywódców. Program specjalny w TVN24 Biznes i Świat

Po ataku w Paryżu pytamy, czy podobne akty przemocy mogą rozlać się na inne kraje. Czy jesteśmy na nie przygotowani? Czy radykalny Islam jest zagrożeniem także w Polsce? W weekend wraz z gośćmi w programie specjalnym przeanalizujemy wydarzenia we Francji. Przyglądamy się też manifestacji w Paryżu, z udziałem zagranicznych przywódców, w tym premier Ewy Kopacz i szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska.

Imigranci bez szans na lepsze życie? "Francja ściągnęła ich do pracy, ale nie miała na nich pomysłu"

- Francja nie miała pomysłu na imigrantów. Ich przodków ściągnięto do Francji w określonym celu, Francja wtedy przeżywała gwałtowny wzrost gospodarczy i brakowało rąk do pracy - podkreślił w TVN24 Biznes i Świat politolog dr Bogdan Pliszka. W jego ocenie "względny sukces" operacji antyterrorystycznej "przypomina trochę sukces tabletki przeciwbólowej, która uśmierzyła ból złamanej ręki”. - Ale ręka nadal jest złamana - dodał.

UE będzie walczyć z rosyjską i islamistyczną propagandą? "Trzeba ją aktywnie rozbrajać"

Dania, Estonia, Litwa i Wielka Brytania wzywają, aby Unia Europejska zaczęła aktywnie zwalczać rosyjską propagandę włączając w to nałożenie za pomocą regulacji represji na media, "które podsycają nienawiść" - pisze EUobserver, który uzyskał dostęp do dokumentu. Został on w piątek wysłany do europejskich stolic. Jego autorzy zwracają też uwagę, że UE używa "przestarzałych kanałów dystrybucji informacji, wysyłając zbyt techniczne i pozbawione emocji" komunikaty.

Chiny rzucają Wenezuelę na kolana? Zwiększają pożyczki i uzależnienie

W ubiegłym tygodniu prezydent Wenezueli Nicolas Maduro spotkał się z przywódcą Chin Xi Jinpingiem, aby prosić go o pieniądze. Ten zgodził się na dodatkową pomoc, ale - jak wylicza "Business Insider" - może ona dużo kosztować Wenezuelę. Tym bardziej, że już teraz Chiny powaliły Wenezuelę "na kolana" - czytamy.

Rosja będzie się domagać od Ukrainy wcześniejszej spłaty długu? "Naruszyła warunki, ale decyzji jeszcze nie ma"

Jest "wysoce prawdopodobne", że Rosja będzie się domagać od Ukrainy wcześniejszej spłaty 3 mld dolarów długu - podaje Reuters powołując się na doniesienia agencji RIA Novosti. - Ukraina naruszyła warunki uzyskania pożyczki w wysokości 3 mld dolarów od Rosji, ale nie ma jeszcze decyzji, czy w związku z tym Moskwa zażąda od Kijowa wcześniejszej spłaty - oświadczył z kolei w sobotę rosyjski minister finansów Anton Siłuanow.

Już ponad 2 tys. górników nie wyjechało na powierzchnię

Coraz więcej górników protestuje przeciwko planom likwidacji czterech kopalń Kompanii Węglowej (KW). Według związkowców w piątek wieczorem w podziemnych strajkach w tych zakładach bierze już udział ponad 2 tysiące górników. Na powierzchni protestuje blisko tysiąc kolejnych osób.

Bank Światowy da Białorusi 250 mln dolarów kredytu

Bank Światowy udzieli Białorusi kredytu w wysokości 250 mln dol., m.in. na modernizację drogi Mińsk-Grodno – poinformował w piątek przedstawiciel Ministerstwa Transportu i Komunikacji w Mińsku. Odpowiednie porozumienie zostało podpisane w czwartek.

Brytyjczycy wybierają samozatrudnienie. Przez kryzys?

40 proc. nowych miejsc pracy na brytyjskim rynku począwszy od 2010 roku powstało w efekcie samozatrudnienia. To wyższy wskaźnik wśród krajów Unii Europejskiej. Według Institute for Public Policy Research (IPPR), jest to zarówno powód do optymizmu jak i źródło obaw o kształt rynku pracy.

Obława na północy Francji, terroryści zabici. Wydanie specjalne w TVN24 Biznes i Świat

Francuska policja przeprowadziła jednoczesne szturmy w Dammartin-en-Goele i we wschodnim Paryżu. Bracia Kouachi zginęli w drukarni, a przetrzymywany przez nich zakładnik został uwolniony. Zginął też napastnik, który wziął zakładników w sklepie koszernym we wschodnim Paryżu. Tam też zginęło co najmniej czworo zakładników. Wydanie specjalne o wydarzeniach we Francji trwa w TVN24 Biznes i Świat.

Mocne wzrosty na Wall Street. Rynek czeka na ruch EBC

Czwartkowa sesja na Wall Street przyniosła kontynuację wzrostów z poprzedniej sesji. Dobre nastroje na rynku to efekt oczekiwań, że już niedługo EBC zwiększy program stymulacyjny, a amerykański Fed jeszcze przez kilka miesięcy nie podniesie stóp procentowych.

Była żona odrzuca czek na miliard dolarów. Chce więcej

Trudno chyba osobie wręczającej czek na 975 milionów dolarów odmówić przyjęcia takiego prezentu. To jednak zrobiła Sue Ann Arnall. Nie przyjęła czeku, który wysłał jej były mąż, potentat paliwowy Harold Hamm. Mężczyzna zgodził się na zapłacenie tej kwoty podczas rozprawy rozwodowej, która zakończyła się w listopadzie ubiegłego roku. Jednak Arnall - z wykształcenia prawniczka i ekonomistka - uważa, że należy jej się więcej. Przekonuje, że w znacznym stopniu przyczyniła się do powstania fortuny jej męża. W międzyczasie Hamm zwrócił się o zmniejszenie kwoty, którą musi przekazać byłej żonie. Utrzymuje, że spadek cen ropy negatywnie odbił się na jego majątku.

Rząd da ci pieniądze, jeżeli urodzisz. Co robią inni, by zachęcać do posiadania dzieci?

Tysiąc złotych miesięcznie - tyle od 2016 roku będą, przez 12 miesięcy, otrzymywać matki po urodzeniu dziecka. Pieniądze trafią do wszystkich rodziców, którzy nie mają prawa do urlopu rodzicielskiego, czyli także bezrobotnych, studentów, rolników, czy pracujących na umowach o dzieło. To pomysł rządu Ewy Kopacz na zwiększenie liczby urodzeń w Polsce. A jak próbują rozwiązać go inne kraje w Unii Europejskiej?

Rubel odrabia straty z początku tygodnia

Waluta narodowa Rosji w czwartek odrabiała straty wobec dolara i euro poniesione na początku tygodnia. O godz. 19.55 czasu lokalnego (godz. 17.55 w Polsce) na giełdzie w Moskwie za dolara płacono 59,99 rubla, tj. o 3,24 rubla mniej niż na zamknięciu we wtorek. Za euro dawano 71,94 rubla, czyli 2,95 rubla mniej niż we wtorek na koniec dnia.

Merkel potwierdza twarde stanowisko ws. sankcji wobec Rosji

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w czwartek, że warunkiem zniesienia sankcji wobec Rosji jest zrealizowanie przez Kreml całego porozumienia z Mińska. Jej zdaniem nadal nie wiadomo, czy dojdzie do szczytu ws. Ukrainy w stolicy Kazachstanu Astanie.

Grecka gospodarka w punkcie zwrotnym. "Trzeba dokończyć pracę"

Grecka gospodarka znalazła się punkcie zwrotnym, bezrobocie zaczęło spadać, PKB rosnąć i ta tendecja powinna być kontynuowana; Grecja powinna dokończyć pracę, którą zaczęła - mówili w czwartek w Rydze wiceszefowie KE Frans Timmermans i Valdis Dombrovskis.