Ze świata

Ze świata

Niemiecka płaca minimalna uderzy w polskich przewoźników? Rząd nie chce do tego dopuścić

Niemieckie przepisy dotyczące płacy minimalnej niepokoją polskie firmy transportowe. Wszystko dlatego, że stawka za godzinę pracy, która od 1 stycznia wynosi co najmniej 8,5 euro, dotyczy też pracowników firm z innych państw działających na terytorium tego kraju. Według interpretacji Berlina ma to również zastosowanie do kierowców z zagranicznych przedsiębiorstw transportowych, którzy jeżdżą do Niemiec. Polscy przewoźnicy obawiają się kłopotów finansowych. Dziś o sprawie będzie rozmawiał rząd.

Światowa gospodarka hamuje. MFW tnie prognozy

Światowa gospodarka będzie w tym roku rozwijała się wolniej niż zakładano. W opublikowanym we wtorek w Pekinie raporcie, Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) skorygował swą wcześniejszą prognozę w dół o 0,3 pkt. proc. do 3,5 proc.

Ceny ropy w Nowym Jorku spadają. Przez OPEC?

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają. Inwestorzy ważą, co jest istotniejsze: rosnąca produkcja ropy przez OPEC, czy spekulacje, że dostawy ropy spoza kartelu osłabną - wskazują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na luty, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 48,19 USD, po zniżce o 50 centów.

Wojna z terroryzmem. Ile prywatności, a ile bezpieczeństwa?

Prezydent USA Barack Obama i premier Wielkiej Brytanii David Cameron zapewnili w piątek o wspólnym froncie w walce z terroryzmem i "wypaczoną" ideologią islamskich ekstremistów. Nawiązując do ubiegłotygodniowych zamachów terrorystycznych w Paryżu, Obama i Cameron zapewniali na wspólnej konferencji prasowej w Białym Domu o wspólnych wysiłkach w celu przeciwdziałania podobnym wydarzeniom w przyszłości. Kolejny raz powraca zatem pytanie ile bezpieczeństwa, a ile prywatności w walce z terroryzmem? - To nie jest tak, że musimy oddać wolność czy prywatność, żeby uzyskać bezpieczeństwo - zaznaczyła w TVN24 Biznes i Świat Katarzyna Szymielewicz z Fundacji Panoptykon. - To nie jest tak, że nie ma alternatywy: albo wolność, albo prywatność. Pytanie jest nie o to, jakie dane się zbiera, tylko czyje i po co - zaznaczył Piotr Niemczyk, ekspert de. bezpieczeństwa, były dyrektor Biura Analiz Informacji w Urzędzie Ochrony Państwa.

Szwajcarzy na zakupy jeżdżą do Niemiec. Tam jest dużo taniej

Szwajcarscy miłośnicy wyprzedaży korzystają na czwartkowym uwolnieniu kursu franka. Umocnienie waluty w stosunku do euro spowodowało, że Szwajcarzy zakupowy cel obierają za swoją północną granicą. W Niemczech niektóre produkty są teraz tańsze o nawet kilkadziesiąt procent.

Ciężar kredytu, ofensywa w Donbasie i rosyjski kosmos. Weekend w TVN24 Biznes i Świat

Frank wystrzelił, a Polacy zadłużeni w tej walucie mogą mieć problem ze spłatą kredytów. Na antenie TVN24 BiŚ odpowiemy na pytania widzów i doradzimy, jak radzić sobie w tej niespodziewanej sytuacji. Przybliżmy też sytuację na Ukrainie, gdzie separatyści znów wzmożyli aktywność. Czy Władimira Putina polecił nasilić ataki? Zastanowimy się też, jak wiele jesteśmy poświęcić ze swojej wolności w walce z terrorystami.

Szef szwajcarskiego banku: kurs franka znacznie przewartościowany

W sobotę, dwa dni po decyzji banku centralnego Szwajcarii (SNB) o uwolnieniu kursu franka, szef tej instytucji Thomas Jordan starał się uspokoić rynki finansowe, na których zapanował chaos. Powiedział też, że kurs franka jest teraz znacznie przewartościowany.