Ze świata

Ze świata

UE wzmocni sankcje wobec Krymu? Uderzy w energetykę i turystykę

Unia Europejska rozważa rozszerzenie zakazu inwestycji na Krymie o zakaz sprzedaży technologii wydobycia ropy i gazu, a także zaprzestanie działalności europejskich firm turystycznych na półwyspie - wynika z projektu dokumentu, do którego w środę dotarł Reuters.

Nagością w brak tolerancji. Studenci rozebrali się do kalendarza

Rozebrali się dla pieniędzy, ale wszystko w szczytnym celu. Studenci-wioślarze z Uniwersytetu Warwick chcą bowiem walczyć o tolerancję w brytyjskim społeczeństwie. Kalendarz z ich nagimi zdjęciami ukaże się już po raz szósty. Na początku sportowcy chcieli tylko podreperować budżet drużyny, ale szybko okazało się, że pomysł to strzał w dziesiątkę. Kalendarze rozchodzą się jak świeże bułeczki i przyniosły już studentom ogromną popularność.

Prezydent Iranu o spadku cen ropy: to zdrada i spisek

Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w środę, że gwałtowny spadek cen ropy naftowej jest rezultatem zdrady i spisku. Wypowiedź została odebrana jako zarzut wobec, będącej członkiem OPEC, Arabii Saudyjskiej, która sprzeciwia się zmniejszeniu produkcji ropy.

Ropa tanieje. Branża będzie zwalniać

Z raportu przygotowanego przez firmę EY na zlecenie organizacji branżowej Oil&Gas UK wynika, iż w ciągu najbliższych pięciu lat zatrudnienie w sektorze naftowym spadnie o 35 tys. etatów, czyli o około 9 proc.

Bank Rosji pod presją. Znowu podniesie stopy?

Na banku centralnym Rosji ciąży teraz duża presja, aby powstrzymać przecenę rubla. Może to zrobić poprzez kolejne podniesienie stóp procentowych w czwartek - pisze Reuters. Analitycy przewidują, że kluczowa stopa kredytowa wzrośnie o 100 punktów bazowych do 10,5 proc.

Coraz więcej cyberataków. Straty idą w setki miliardów dolarów

W ostatnim roku liczba cyberataków notowanych przez firmy na świecie wzrosła o 48 proc., czyli o ponad 117 tys. ataków dziennie - wynika z najnowszego raportu PwC "Zarządzanie ryzykiem w cyberprzestrzeni". Rocznie na świecie dochodzi do ok. 42,8 mln naruszeń cyberbezpieczeństwa. Co ważne, w Polsce sytuacja w tej kwestii jest podobna do tej obserwowanej w Europie. Na Starym Kontynencie w ostatnim roku zjawisko to wzrosło o 41 proc.

USA unikną paraliżu. Jest porozumienie ws. budżetu

Republikanie i Demokraci porozumieli się we wtorek wieczorem czasu lokalnego w sprawie budżetu, dzięki czemu nie dojdzie do powtórki z ubiegłego roku, czyli paraliżu pracy rządu - poinformował "Washington Post", powołując się na źródła parlamentarne.

Uber zakazany w Hiszpanii. Na wniosek taksówkarzy

Sędzia w Madrycie zakazał we wtorek działalności firmy Uber w Hiszpanii w odpowiedzi na skargę złożoną przez madryckie stowarzyszenie taksówkarzy, którzy czują się zagrożeni rozwojem tego amerykańskiego start-upu.

Kraje zaangażowane w South Stream łączą siły

Kraje zaangażowane w odwołany przez Rosję projekt gazociągu South Stream utworzą grupę roboczą wysokiego szczebla, aby koordynować swoje działania ws. opracowania transgranicznych projektów pozwalających na dywersyfikację dostaw gazu do regionu - podała Komisja Europejska.

Australia chce wprowadzić „podatek Google'a”

Australijczycy podobnie jak Brytyjczycy zamierzają walczyć z firmami, które wyprowadzają zyski poza granicę kraju do rajów podatkowych. Australijski rząd myśli o wprowadzeniu tzw. „podatku Google'a”. Nazwa pochodzi od internetowego potentata, który regularnie unika płacenia podatków, nie tylko na terenie Australii.

Diesle na cenzurowanym. Najpierw Paryż, teraz Londyn

Samochody z silnikiem diesla mogą być wkrótce zakazane w Londynie - twierdzi brytyjski dziennik "The Telegraph". Władze stolicy Wlk. Brytanii chcą pójść śladami Paryża i ogłosić zakaz poruszania się dieslami na terenie aglomeracji. Decyzja związana jest z nadmierną emisją spalin, które są szkodliwe nie tylko dla środowiska, ale przed wszystkim dla człowieka.

Polska dyskryminuje SKOK-i? Skarga w Brukseli

Komisja Europejska zarejestrowała skargę Kasy Krajowej SKOK na dyskryminację przez polskie władze. SKOK-i skarżą się, że Polska faworyzuje banki i parabanki kosztem bankowości spółdzielczej, którą poddaje "nieproporcjonalnym sankcjom, uniemożliwiającym działanie".

Czeska wojna z polską żywnością. "Niedopuszczalne działania"

Działania czeskich służb kontrolnych w stosunku do polskiej żywności są niedopuszczalne - mówił minister rolnictwa Marek Sawicki we wtorkowej rozmowie z szefem resortu Czech Marianem Jureczką. Jak zapewnił Jureczka, instrukcja ws. kontroli została przygotowana bez jego wiedzy.