Embargo miało być szansą dla rosyjskich rolników. A wyszło, jak zwykle?

Rosja chce wykorzystać embargo na zachodnie produktyshutterstock.com

Prezydent Rosji Władimir Putin postanowił osobiście zadbać o zwiększenie produkcji rolnej w kraju. Jak pisze "The Moscow Times", Putin wskazał nowego szefa ministerstwa rolnictwa. Zadanie - pobudzić krajową produkcję rolną, która na razie nie radzi sobie z wykorzystywaniem szansy, jaką dało embargo na żywność z Zachodu. Ten nie może wysyłać swoich produktów do Rosji i ustępuje miejsca lokalnym przedsiębiorcom i produktom.

Aleksander Tkaczow, dotychczas gubernator rolniczego regionu Krasnodar, zastąpi Nikołaja Fiodorowa, który pełnił swoją funkcję od 2012 roku. - Musimy wytwarzać nasze własne produkty, aby wypełnić nasz rynek i musimy to zrobić szybko - podkreślił Władimir Putin.

Rosja zakazała importu żywności z Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych w sierpniu ubiegłego roku w odwecie za zachodnie sankcje. Rosyjscy urzędnicy odkreślili embargo jako szansę dla krajowych producentów. Okazuje się jednak, że produkcja rolna nie rośnie zbyt szybko - pisze "The Moscow Times". W najbliższym czasie Władimir Putin ma zdecydować, czy rozszerzyć embargo.

Zadanie kluczowe

"The Moscow Times" podkreśla, że priorytetem dla Tkaczowa ma być reorganizacja i wypracowanie nowej pozycji rosyjskiego przemysłu rolnego tak, aby lepiej wykorzystał zakaz importu z Zachodu. Według analityków przemysł rolny generuje ok. 4 proc. rosyjskiego PKB. Jak czytamy, podczas gdy dziesiątki dużych rosyjskich producentów zobaczyło rosnące zyski z powodu wzrostu cen żywności, niewielu z nich starało się dokonać długoterminowych inwestycji lub zwiększyć produkcję. Przewodniczące Rosyjskiej Unii Producentów Mleka Andriej Danilenko podkreślił, że nowe kierownictwo ministerstwa powinno oznaczać "kompletny reset branży rolniczej w Rosji". Jego zdaniem Fiodorow (poprzedni szef resortu) przegapił okazję, aby wykorzystać zakaz importu żywności z Zachodu. - Tkaczow jest bardzo doświadczonym politykiem i sprawnym menedżerem, który ma wszystkie cechy, aby przestawić przemysł rolny na nowy poziom - ocenił Danilenko.

Podoba się...

"The Moscow Times" podkreśla, że hasło "zastąpienie importu" stało się modne wśród rosyjskich urzędników. Podobnie starają się zachowywać zwykli Rosjanie. Serwis podaje przykład Olega Sirota, który w nadziei na dobry biznes sprzedał swój samochód i mieszkanie i założył firmę. - Zdałem sobie sprawę, że mogę zrealizować moje marzenie i rozpocząć produkcję serów - powiedział Sirot w rozmowie z "The Moscow Times". - Rynek się rozwija, każdego dnia trwania embargo rośnie nasza przewaga konkurencyjna - dodał. Spośród wszystkich sektorów rolnych w Rosji od czasu wprowadzenia embarga tylko sektor produkcji serów rzeczywiście odnotował wzrost produkcji o 15-20 proc. - ocenia Andriej Sizow, szef firmy konsultingowej SovEcon działającej w branży rolniczej. "MT" pisze, że rosyjskie rolnictwo została uderzone przez zachodnie sankcje i dewaluację rubla. W podobnej sytuacji znalazły się inne rosyjskie branże. Według analityków sankcje w taki właśnie sposób miały szkodliwy wpływ na gospodarkę.

Długie lata praktyki

Przed powołaniem do ministerstwa rolnictwa Tkaczow przez 14 lat był gubernatorem rolniczego regionu Krasnodar. Region ten produkuje 10 proc. całego rosyjskiego zboża. Zdaniem analityków resort rolnictwa może teraz bardziej skupić się na krajowej produkcji zbóż. Rosja jest jednym z największych eksporterów zbóż do Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Jak czytamy, Rosja ma duży potencjał gruntów ornych, czwarty co do wielkości areał na świecie. Niektórzy eksperci twierdzą, że dzięki temu potencjałowi kraj ten może stać się europejskim odpowiednikiem Brazylii, która w ostatnich latach gwałtownie zwiększyła eksport żywności. Boom może się jednak nie udać - pisze "The Moscow Times". Głównie przez brak inwestycji, niski poziom edukacji, braki w infrastrukturze i słabe regulacje prawne.

Autor: mn / Źródło: The Moscow Times

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

W porównaniu do minionego roku większość owoców była w czerwcu wyraźnie droższa - mówi TVN24+ Kamil Łuczkowski, ekonomista z zespołu analiz makroekonomicznych Banku Pekao. Królem wzrostu cen okazały się jabłka. - Inaczej kształtowała się sytuacja na rynku warzyw. Tu Główny Urząd Statystyczny odnotował spadek cen detalicznych - mówi z kolei Mariusz Dziwulski, analityk rynku rolno-spożywczego w PKO BP. Jednak, jak zaznacza, są wyjątki. Ceny kapusty w hurcie wzrosły w skali roku o ponad połowę.

Król i królowa wzrostu cen

Król i królowa wzrostu cen

Źródło:
TVN24+

PKO BP, Santander, ING Bank Śląski, mBank i BNP Paribas - klienci tych instytucji finansowych muszą liczyć się z utrudnieniami w najbliższych dniach. Mogą wystąpić problemy z serwisem internetowym, aplikacją czy płatnościami.

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Źródło:
tvn24.pl

Wielka Brytania nałożyła nowe sankcje na ponad 20 rosyjskich szpiegów, hakerów i jednostki wywiadu. Chodzi o osoby i podmioty oskarżone o operacje cybernetyczne zagrażające stabilności Europy - wskazał brytyjski rząd w oświadczeniu.

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

Źródło:
PAP

Wielki sukces polskiego programisty. Przemysław Dębiak zajął pierwsze miejsce w prestiżowych zawodach AtCoder World Tour Finals 2025, pokonując nie tylko wszystkich pozostałych zawodników, ale też sztuczną inteligencję.

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Źródło:
tvn24.pl

Od 14 sierpnia przyjmowane będą wnioski od firm i instytucji, które chcą uczestniczyć w prowadzonym przez resort pracy pilotażu skróconego czasu pracy. To pierwszy taki program w tej części Europy i pierwszy na tak szeroką skalę w Polsce – wskazała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Źródło:
PAP

Bat Indiany Jonesa został sprzedany za 525 tysięcy dolarów na trwającej przez tydzień aukcji firmy Heritage Auctions. Harrison Ford posługiwał się słynnym rekwizytem w filmie "Indiana Jones i ostatnia krucjata" z 1989 roku.

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Źródło:
PAP

W projekcie budżetu opracowanym przez Komisję Europejską przewidziano dla Polski ponad 123 miliardy euro, między innymi na politykę spójności i rolnictwo - wynika z zestawienia opublikowanego przez Komisję Europejską w nocy z czwartku na piątek. Jest to wstępna propozycja budżetu, nad którą będą w kolejnych miesiącach pracować państwa członkowskie.

Ogromne pieniądze dla Polski

Ogromne pieniądze dla Polski

Źródło:
PAP

Wizz Air uruchomi 11 tras z lotniska Warszawa-Modlin, przeniesie też do Modlina dwa samoloty - poinformowała w piątek węgierska linia lotnicza. Wizz Air przestał operować z Modlina pod koniec 2012 roku.

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Należący do koncernu Meta popularny komunikator WhatsApp powinien przygotować się do wycofania z rynku rosyjskiego - oświadczył Anton Goriełkin, wiceprzewodniczący komisji do spraw technologii informatycznych Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu.

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Źródło:
PAP

Na Giełdzie Papierów Wartościowych wszystkie główne indeksy rosną. WIG-Banki jest na najwyższym poziomie w historii. "Wszystko wskazuje na to, że obecny rok na warszawskim parkiecie będzie należał do najbardziej zyskownych od wielu lat" - napisał w komentarzu Michał Stanek z Q Value.

Euforia na warszawskiej giełdzie

Euforia na warszawskiej giełdzie

Źródło:
PAP Biznes, tvn24.pl

Bezpośrednie połączenie PKP Intercity do Chorwacji cieszy się sporym powodzeniem. Jak poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak, do końca wakacji sprzedało się około 11 tysięcy biletów na ten pociąg. A co z połączeniami do Włoch czy Austrii?

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Źródło:
PAP

W pierwszym półroczu 2025 roku deweloperzy sprzedali 18,3 tysiąca mieszkań. To wynik mniejszy o około 10 procent mniejszy niż rok temu przy tym, gdy oferta mieszkań jest na poziomie historycznego maksimum - w sprzedaży jest 62 tysiące lokali. Jak wskazuje Otodom na rynku może pojawić się stagnacja.

"Historyczne maksimum" na rynku mieszkań

"Historyczne maksimum" na rynku mieszkań

Źródło:
PAP

Ja na przykład ostatnio bardzo dużo mówię o Polsce lokalnej i o tym, że potrzeby Polski lokalnej są inne niż Warszawy. Sama jestem warszawianką i patriotką Warszawy, ale uważam, że te rozwiązania z Warszawy, copy-paste na Polskę lokalną, to totalnie nie jest to - powiedziała w programie "Jeden na jeden" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (Polska 2050). Broniła w ten sposób poprawek przegłosowanych w Sejmie wspólnie z PiS w sprawie budownictwa społecznego.

"Potrzeby Polski lokalnej są inne". Ministra broni poprawek do ustawy

"Potrzeby Polski lokalnej są inne". Ministra broni poprawek do ustawy

Źródło:
tvn24.pl

Rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt poinformowała, że dotychczas pisma od prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł otrzymało 25 krajów. Dodała, że Unia Europejska jest bardzo chętna do negocjacji handlowych, z kolei Kanada to trudny partner do rozmów.

25 krajów otrzymało pisma od Trumpa

25 krajów otrzymało pisma od Trumpa

Źródło:
PAP

Producenci oleju w liście do premiera Donalda Tuska domagają się odblokowania możliwości importu rzepaku z Ukrainy. W ich ocenie niedobór surowca w sezonie 2025/2026 ma wynieść co najmniej 500 tysięcy ton, co negatywnie wpłynie na krajowe tłocznie. Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że wstrzymuje się jeszcze z decyzjami w tej sprawie.

Sytuacja jest "niezwykle trudna". Apel do premiera

Sytuacja jest "niezwykle trudna". Apel do premiera

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Komisja Europejska wezwała w czwartek Polskę do prawidłowego wdrożenia unijnej dyrektywy dotyczącej zamówień publicznych. Jej zdaniem Polska narusza prawo Unii Europejskiej, rezygnując z przetargów przy udzielaniu zamówień na wytwarzanie dokumentów publicznych, takich jak dowody osobiste czy prawa jazdy.

Dowody osobiste i prawa jazdy. Bruksela domaga się zmian

Dowody osobiste i prawa jazdy. Bruksela domaga się zmian

Źródło:
PAP

Senat zgłosił w czwartek poprawki do ustawy podwyższającej limit wydatków budżetu państwa na budownictwo społeczne. Przywracają one brzmienie ustawy w kształcie przedłożonym Sejmowi przez rząd, co oznacza między innymi usunięcie poprawek przegłosowanych przez Polskę 2050 razem z PiS i Konfederacją.

Zwrot w sprawie poprawek przegłosowanych przez Polskę 2050 razem z PiS

Zwrot w sprawie poprawek przegłosowanych przez Polskę 2050 razem z PiS

Źródło:
PAP

Uważam, że obywatelom należy się informacja na temat prawdziwego obrazu sytuacji - powiedział w czwartek na konferencji prasowej minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski, odnosząc się do przedstawionego w środę przez posłów Prawa i Sprawiedliwości raportu na temat sytuacji spółek Skarbu Państwa. Jak stwierdził, jest "zszokowany poziomem fałszu i manipulacji" twierdzeń przedstawicieli opozycji.

PiS publikuje raport. Minister: jestem zszokowany poziomem fałszu i manipulacji

PiS publikuje raport. Minister: jestem zszokowany poziomem fałszu i manipulacji

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Senat zaproponował poprawki, wykreślające część ograniczeń dla budowy turbin wiatrowych z nowelizacji ustawy odległościowej. Zniknąć miałyby między innymi przepisy zakazujące budowy wiatraków w wojskowych strefach lotniczych. Ustawa zamraża też ceny prądu w czwartym kwartale 2025 roku.

Jest decyzja w sprawie cen prądu. Apel do prezydenta

Jest decyzja w sprawie cen prądu. Apel do prezydenta

Źródło:
PAP

W czerwcu Joanna Tyrowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej, wnioskowała o podwyżkę stóp procentowych o 250 punktów bazowych. Wniosek został jednak odrzucony przez pozostałych członków RPP - poinformował Narodowy Bank Polski.

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Wyniki głosowania

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Wyniki głosowania

Źródło:
PAP, tvn24.pl