Ze świata

Ze świata

KE ma lepsze prognozy dla Polski. Jesteśmy w unijnej czołówce

W przyszłym roku polska gospodarka będzie rozwijała się w tempie 3,2 procent, a w 2016 roku - 3,4 proc. - przewiduje KE. Czwartkowe szacunki są lepsze dla naszego kraju niż te zaprezentowane jesienią. W stosunku do prognoz poprawił się też wzrost PKB w 2014 r.

Jest zgoda: UE rozszerza sankcje wobec Rosji

Na listę objętych sankcjami zostanie dodanych dziewiętnaście osób, w tym pięciu obywateli Rosji oraz dziewięć firm i instytucji. Dodatkowe unijne sankcje wobec Rosji zostaną formalnie zatwierdzone przez ministrów spraw zagranicznych UE na spotkaniu w najbliższy poniedziałek. Nie ujawniono jeszcze nazwisk osób, których dotkną restrykcje.

Atomowa strategia Rosji i spotkanie ministrów obrony NATO. Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

Zaostrza się sytuacja we wschodniej części Ukrainy, wczoraj doszło do ostrzału szpitala w Doniecku. Rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie ministrów obrony państw NATO, na którym doprecyzowane zostaną ustalenia ws. tzw. szpicy, której pomysł utworzenia padł na szczycie Sojuszu w Newport w 2014 roku. Tematem rozmów ma być też analiza rosyjskiej strategii nuklearnej. W NATO rośnie obawa o atomową strategię Rosji. O tym w TVN24 Biznes i Świat.

Zamów idealną pogodę na ślub. Za 100 tys. funtów

Planujące ślub pary, którym sen z powiek spędza obawa, że ich uroczystość zepsuje deszcz, od niedawna mogą zapewnić sobie na ten ważny dzień idealną pogodę. Taką usługę za jedyne 100 tys. funtów oferuje brytyjska firma działająca we Francji.

Rynek zalany ropą. Baryłka za 30 dolarów?

To najpewniej jeszcze nie koniec dramatycznego spadku cen ropy naftowej - podaje CNN Money. Wprawdzie na początku tygodnia wartość surowca nieco wzrosła, ale teraz znów trend odwrócił się. Analitycy Citigroup uważają, że ceny ropy mogą w 2015 roku spaść do 30 dolarów za baryłkę.

W Wenezueli brakuje prezerwatyw. Przez kryzys gospodarczy

Wenezueli brakuje prezerwatyw - pisze “Business Insider”. Kraj jest bankrutem - gospodarka prawdopodobnie zmniejszy się o 7 proc. w tym roku, w dużej mierze z powodu niskich cen ropy. Kryzys ekonomiczny odbija się też na zdrowiu obywateli - czytamy.

Umowa handlowa USA-UE otwiera drzwi koncernom? Aktywiści protestują

Kwestie związane z dostępem do usług publicznych, m.in. w edukacji i ochrony zdrowia nie powinny być regulowane w negocjowanej między UE a USA umowie o wolnym handlu - uważają przedstawiciele tych sektorów. W środę w Brukseli protestowali przeciwnicy TTIP. Aktywiści twierdzą, że umowa handlowa TIPP między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską, będzie faworyzowała wielkie przedsiębiorstwa kosztem małych biznesów.

UE umorzy Grecji dług? Cipras szuka sojuszników

Premier Grecji Aleksis Cipras, który w środę odwiedził Brukselę oświadczył, że jest optymistą i ma nadzieję, że uda się znaleźć kompromis w sprawie złagodzenia ciężaru zadłużenia dla jego kraju. - Żadne państwo nie zgodzi się na to, aby umorzyć długi Grecji i doprowadzić do tego, że kolejne kraje będą dążyły do czegoś podobnego - ocenił w TVN24 Biznes i Świat dr Robert Zmiejko ze Szkoły Głównej Handlowej.

Nintendo z dużym zyskiem. Opuszcza jednak brazylijski rynek

Jeden z największych producentów konsol firma Nintendo 2014 rok zamknęła zyskiem - wynika z opublikowanych właśnie wyników finansowych. Jednocześnie ogłosiła, że wycofuje się z dystrybucji gier i konsol w Brazylii - powodem są wysokie cła i prawo bankowe.

Premier Grecji z wizytą w Rzymie. "Trojka nas zniszczyła"

Premier Grecji Aleksis Cipras powiedział we wtorek w Rzymie po rozmowie z szefem włoskiego rządu Matteo Renzim, że w Unii Europejskiej „spójność społeczna i wzrost muszą zastąpić politykę strachu i niepewności". Mówił o "niszczycielskiej" polityce trojki.

Ropa drożeje. Przez strajki w USA?

Ceny ropy skoczyły we wtorek o ponad 3 proc., czyli o 1,5-2 dol. na baryłce. Zdaniem analityków, to reakcja rynku na spekulacje o możliwości ograniczenia produkcji w USA. Po godz. 13 ropa Brent zbliżała się do 57 dol., a amerykańska WTI - przekraczała 51 dol.

Kopacz o płacy minimalnej w Niemczech: będę bronić polskich firm

Niemieckie przepisy ws. płacy minimalnej postawiły nasze firmy transportowe w trudnej sytuacji - powiedziała we wtorek premier Ewa Kopacz. Zadeklarowała, że zawsze będzie bronić polskich przedsiębiorców i miejsc pracy. - Naszym celem jest to, aby wewnętrzna regulacja Niemiec nie miała negatywnego wpływu na rozwój polskiej gospodarki - mówiła Maria Wasiak, minister infrastruktury i rozwoju.