Ze świata

Ze świata

Blinken chwali Ukrainę i gani „rosyjskie marionetki”

Zastępca sekretarza stanu USA Tony Blinken pochwalił władze Ukrainy za reformy, które realizowane są mimo konfliktu z separatystami na wschodzie kraju. Zganił „rosyjskie marionetki” za nieprzestrzeganie warunków porozumienia pokojowego z Mińska.

Gazprom obniżył ceny gazu dla Europy. Najbardziej zyskała Słowacja

Średnia cena gazu rosyjskiego Gazpromu dla krajów europejskich w 2014 roku zmniejszyła się o 11 proc. - poinformowała w piątek na swojej stronie internetowej agencja Interfax. Co ciekawe agencja ujawniła przy okazji stawki, jakie poszczególne uiszczają płacą Gazpromowi za surowiec. Polska zgodnie z wcześniejszymi podejrzeniami płaci więcej niż wynosi średnia cena dla Europy.

Ekonomiczna bomba przeciwko Putinowi. Jak działa system SWIFT?

USA i Unia Europejska ostrzegły Rosję, że grożą jej dodatkowe sankcje, jeśli plan pokojowy dla Ukrainy wynegocjowany w zeszłym miesiącu, okaże się fiaskiem. Pojawiły się nawoływania do bardziej drakońskich sankcji, łącznie z odcięciem Rosji od systemu pośredniczącego w transakcjach międzybankowych (SWIFT). Szef Polskiego MSZ Grzegorz Schetyna, zapytany w piątek przez dziennikarzy o to, czy jedną z nowych sankcji wobec Rosji może być wykluczenie tego kraju z systemu SWIFT odpowiedział: - Jeżeli chodzi o sankcje, to jest to broń atomowa, to ostateczność. A ta broń już raz została użyta - przeciwko Iranowi. I zadziałała. Na czym polega system SWIFT i jak działa?

Wzrost Chin najwolniejszy od ćwierćwiecza. Rząd gotowy na bolesne reformy

Premier Chin Li Keqiang zapowiedział, że druga największa gospodarka na świecie ma osiągnąć w tym roku wzrost na poziomie 7 proc. PKB, czyli najniższym w ciągu ostatnich 24 lat. Dodatkowo Chiny będą mieć większy, niż przewidywano, deficyt budżetowy, co ma pobudzić aktywność gospodarczą. Nie oznacza to jednak, że ChRL kończy z "ekspansywną polityką".

CR7 ma klub nocny, a Messi osiedle. Zaglądamy do portfeli najbogatszych piłkarzy

Najlepszy piłkarz 2014 roku Portugalczyk Cristiano Ronaldo posiada majątek o wartości 210 milionów euro - wyliczył portal goal.com. Gwiazdor Realu Madryt jest na pierwszym miejscu w rankingu najbogatszych piłkarzy. Drugie miejsce w zestawieniu zajmuje Argentyńczyk Lionel Messi. Jego majątek wyliczono na 200 mln euro. Trzeci jest jego kolega z FC Barcelony Neymar - Brazylijczyk zarobił 135 mln euro.

Grecki premier "kocha Europę". Ale nie chce zaciskać pasa, ma inny plan

Grecki premier Aleksis Cipras planuje wyemitowanie krótkoterminowych papierów dłużnych, takich jak bony skarbowe, aby zasypać dziurę budżetową. W jednym z niemieckich magazynów stwierdził, że jeśli Europejski Bank Centralny się temu sprzeciwi, będzie odpowiedzialny za pogrzebanie Grecji.

Pieniądze leczą duszę? Badania to potwierdzają

Naukowcy ze Szwecji odkryli, że pacjenci cierpiący na zaburzenia psychiczne czuli się dużo lepiej, gdy co miesiąc otrzymywali 500 koron, czyli równowartość niespełna 225 złotych, niż ci, którzy dostawali tylko lekarstwa - podało Polskie Radio.

Tu rządzą Google, Apple, Facebook. Ale bieda nie omija Doliny Krzemowej

Dolina Krzemowa to szczyt marzeń wielu młodych, zdolnych i ambitnych chcących robić karierę w branży IT. Ale to miejsce - dla wielu synonim bogactwa i przepychu - ma również swoje drugie oblicze. Bo w tym miejscu nie brakuje takich osób, jak Nicole Johnes. Nicole to samotna matka, która wraz ze swoją 18-miesięczną córką mieszka w garażu, za który musi płacić 1 tys. dolarów miesięcznie. Takich osób, jak ona w Dolinie Krzemowej nie brakuje. Znaleźli się na skraju biedy np. przez gigantyczny wzrost cen nieruchomości w Dolinie. - Wcześniej nie wiedziałam zbyt wiele o bezdomności. Szczerze mówiąc, myślałam, że bezdomni to wyłącznie brudni, głodni i zziębnięci ludzie z ulicy. Uzależnieni od narkotyków i alkoholu - przyznaje Johnes. Materiał Agencji Bloomberg.

Zachodnie firmy uciekają z Rosji. Adidas zamyka 200 sklepów

Niemiecki producent odzieży i sprzętu sportowego Adidas ogłosił, że zamknie 200 sklepów w Rosji. Na podobny krok decyduje się coraz więcej zachodnich firm. Wszystko przez gwałtownie spadającą wartość rubla i kryzys gospodarczy wywołany m.in. sankcjami nałożonymi przez Stany Zjednoczone i Unię Europejską.

"The Economist": najlepsze na świecie miejsce pracy dla kobiet to Finlandia, Norwegia, Szwecja i... Polska

"The Economist", brytyjski prestiżowy tygodnik stworzył ranking, z którego wynika, że krajami, gdzie kobiety mają najwięcej szans na równe traktowanie w pracy są Finlandia, Norwegia i Szwecja. Polska w tym zestawieniu znalazła się na wysokim, czwartym miejscu. W dużej mierze zawdzięczamy tę pozycję płatnym urlopom macierzyńskim, choć te dostępne są tylko dla tych osób, które zawarły umowy o pracę.

Telefon, który odblokujesz spojrzeniem

Chiński producent elektroniki ZTE zaprezentował podczas barcelońskiego World Mobile Congress biometryczne zabezpieczenie smartfonu. Zastosowano je w modelu Grand S3. Telefon jest wyposażony w 8-megapikselową przednią kamerę, która rozpoznaje naczynia krwionośne w gałkach ocznych posiadacza produktu i umożliwia odblokowanie telefonu samym spojrzeniem. Urządzenie dostępne jest już w Chinach i kosztuje niecałe 500 dolarów.

Indeks ubóstwa 2015. W czołówce Wenezuela, Grecja, Ukraina

Inflacja jest chorobą, która może zniszczyć społeczeństwo - powiedział kiedyś Milton Friedman. Dodaj do tego rosnące bezrobocie i nędza gotowa - pisze "Bloomberg". Ta przypadłość w tym roku najbardziej dotknie Wenezuelę, Argentynę, RPA, Ukrainę i Grecję. To pięć najbardziej narażonych na kłopoty gospodarek. Serwis prezentuje indeks ubóstwa 2015. Polska znalazła się na 19. miejscu w zestawieniu.